Działki budowlane najtańsze na ścianie wschodniej, Mazurach i w lubuskim

Nastał dobry czas dla inwestorów poszukujących gruntów pod budowę. Działki są bowiem coraz tańsze. Pomimo prognoz wzrostu cen gruntów, ich ceny utrzymują tendencję spadkową. Póki co nic nie zapowiada, by sytuacja ta miała ulec zmianie.

Sytuacja na rynku gruntów budowlanych zaskakuje w obliczu informacji o rozkręcającej się znów koniunkturze na rynku deweloperskim. Deweloperzy i inwestorzy, którzy rozpoczynają budowy, poszukują obecnie dobrej i taniej ziemi. W dalszym ciągu rosną również ceny terenów rolnych. W dalszym ciągu mamy do czynienia z historycznie najniższymi stopami procentowymi, które powinny stymulować zakupy i rozpoczynanie inwestycji. Mimo to zainteresowanie inwestorów nie zwiększa się, przez co ceny lecą w dół.

Stawki spadły nawet o 20 procent, w porównaniu do ubiegłego roku. Wśród największych miast dominuje stolica, gdzie ceny za metr kwadratowy gruntu pod zabudowę jednorodzinną mogą sięgnąć nawet 1000 złotych.

W dużych miastach jak Wrocław, Kraków czy Gdańsk przeciętne ceny działek budowlanych wynoszą od 300 do 500 złotych. We Wrocławiu średnia cenowa ofert z WGN to mniej więcej 450 złotych za metr kwadratowy.

105

Nieco taniej jest w Krakowie. Tutaj przeciętne ceny to około 370 złotych za metr kwadratowy, jednak najwięcej ofert oscyluje wokół stawek 250 – 270 złotych za metr. Tyle właśnie oczekuje jeden ze sprzedających za ziemię o powierzchni 1000 metrów kwadrtowych w lokalizacji Kostrze.

Zdecydowanie najtańsze lokalizacje wśród miast wojewódzkich dotyczą lubuskiego oraz województw ściany wschodniej. Tu zresztą najtańsze są też mieszkania a także domy.

W Gorzowie Wielkopolskim ceny terenów budowlanych w WGN raczej nie przekraczają 100 złotych za metr kwadratowy, a przeciętne za działki do 1500 metrów wynoszą około 60 – 70 złotych za metr.
W ciągu bieżącego roku trzeba liczyć się z kolejnymi, dość drastycznymi obniżkami cen. Wielu znawców rynku wskazuje, że sezon budowlany ze względu na krótką i bardzo ciepłą zimę zaczął się u nas już w lutym 2014 roku. Z tego powodu, jeśli jest się zainteresowanym kupnem działki, warto obserwować ogłoszenia, bo podaż może w krótkim czasie istotnie wzrosnąć a wraz z nią może dojść do kolejnej przeceny na rynku. To natomiast oznacza, że obecnie mamy bardzo dobry czas na inwestycje, które mogą przynieść nam duże zyski w przyszłości.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email