Rynek terenów inwestycyjnych na sprzedaż cały czas cieszy się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, zarówno tych krajowych jak również zagranicznych. Deweloperzy poszukują gruntów pod nowe projekty inwestycyjne. Działki komercyjne rozchwytywane są zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach.
Wybór odpowiedniego gruntu inwestycyjnego jest uzależniony w dużej mierze od tego, co ma powstać na działce. Czy ma to być projekt mieszkaniowy, czy może magazynowy albo biurowy. Inwestorzy podczas poszukiwania idealnej działki inwestycyjnej pod uwagę biorą nie tylko lokalizację gruntu, ale również jego powierzchnię, ukształtowanie terenu czy oczywiście cenę za metr kwadratowy działki na sprzedaż. Istotną kwestię jest też przyłączenie mediów a także to, czy grunt inwestycyjny posiada dostęp do drogi publicznej.
Grunty komercyjne pod inwestycje mieszkaniowe
Deweloperzy, którzy poszukują idealnej działki inwestycyjnej pod projekt mieszkaniowy, przy wyborze kierują się często ceną za metr kwadratowy gruntu. Oczywistym jest, że w zależności od tego, jak dużo będzie kosztował grunt pod inwestycję, znajdzie to swoje odbicie w cenie za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż.
Bardzo istotną rolę odgrywa również lokalizacja działki inwestycyjnej. Deweloperzy zwracają uwagę na to, czy w niewielkiej odległości od działki na sprzedaż znajdują się parki, centra rekreacyjne, lasy, przystanki komunikacji miejskiej itp. Ważna jest też bliskość sklepów spożywczych i lokali usługowych. W przypadku bardziej centralnych lokalizacji liczy się dostęp do punktów kultury i sztuki, lokali gastronomicznych, pubów, luksusowych restauracji, galerii handlowych itp. W dużych miastach deweloperzy biorą również pod uwagę liczbę miejsc parkingowych. Jest to mniejszy problem, jeśli inwestor planuje wybudować w ramach projektu mieszkaniowego parking podziemny, jednak duża liczba miejsc parkingowych, w tym na parkingu naziemnym, stanowi dużą wartość dodaną.
Działki inwestycyjne pod działalność magazynową
Tereny inwestycyjne pod działalność magazynową rozchodzą się obecnie jak ciepłe bułeczki. Sektor magazynowy w ostatnich latach rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie, w związku z czym inwestorzy cały czas szukają odpowiednich lokalizacji pod swoje przyszłe projekty. Więksi gracze rynkowi kupują działki inwestycyjne nie tylko pod zaplanowane już inwestycje. Często starają się oni także kupić atrakcyjne tereny na sprzedaż, aby zasilić nimi swoje portfele gruntów inwestycyjnych. Tym sposobem uzyskują działki, na których dopiero za kilka lub kilkanaście lat będą mogli zrealizować jakąś inwestycję. Czasami inwestorzy decydują się także na odsprzedanie gruntu inwestycyjnego po cenie wyższej, niż go nabyli, co także jest dobrym źródłem pomnażania kapitału.
Hotelarze celują w miejscowości turystyczne
Dla inwestorów, którzy mają w planach realizację projektu hotelowego, jednym z kluczowych czynników branych przy wyborze odpowiedniego gruntu pod inwestycję, jest lokalizacja działki komercyjnej. W przypadku obiektów noclegowych najlepiej sprawdzają się lokalizacje turystyczne, czy to nad morzem, czy w górach. Dużą popularnością cieszą się także działki inwestycyjne położone blisko jezior.
Znalezienie odpowiedniego terenu w danym mieście to połowa sukcesu. Inwestor musi wziąć pod uwagę konkurencję, która już prosperuje na rynku. Na przykład w przypadku lokalizacji w miejscowości nadmorskiej, inwestor powinien sprawdzić, jak dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się dany region, czy w najbliższej okolicy znajdują się inne obiekty hotelowe, a jeśli tak, to jaki jest ich standard oraz obłożenie. Ważne jest również to, czy przyszli goście hotelowi będą mieli gdzie zaparkować. Im większa działka, tym lepiej inwestor będzie mógł rozplanować ulokowanie budynku, aranżację parkingu itp.
Takimi samymi kryteriami kierują się inwestorzy, którzy poszukują gruntów inwestycyjnych położonych w górach czy nad jeziorami.
Biura w dużych aglomeracjach miejskich
Biurowców nie powstaje w ostatnim czasie aż tak wiele. Jest to powodowane trudną sytuacją w tym sektorze nieruchomości komercyjnych. Z punktu widzenia inwestorów liczy się również jakość, a nie ilość dostępnej na rynku powierzchni biurowej. Z tego względu inwestorzy wolą czekać, aż trafi im się dobrze zlokalizowana działka inwestycyjna, na której będą mogli zrealizować planowany projekt.
Najczęściej inwestorzy poszukują działek inwestycyjnych, które położone są w dużych miastach. Nieustającą popularnością cieszy się również Warszawa, będąca biznesową kolebką. Niemniej jednak inwestorzy mają oczy dookoła głowy i poza dużymi aglomeracjami, przeszukują także mniejsze miejscowości w poszukiwaniu atrakcyjnych lokalizacji.
Poszukiwanie działki inwestycyjnej z pośrednikiem
Skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego biura nieruchomości może okazać się dla inwestora bardzo dobrym posunięciem. Poszukiwanie gruntu pod inwestycję na własną rękę może okazać się dla inwestora kłopotliwe. Znalezienie idealnej działki może zająć inwestorowi sporo czasu. Ponadto przy poszukiwaniu gruntu inwestycyjnego dobrze jest kierować się wiedzą i doświadczeniem, a to wszystko posiada pośrednik w obrocie nieruchomościami. Doradca taki, jako pośrednik inwestora, zajmie się nie tylko znalezieniem idealnego terenu inwestycyjnego, ale również będzie starł się wynegocjować dla swojego klienta możliwie najbardziej atrakcyjną cenę gruntu.
Księga wieczysta to podstawa
Sprawdzenie księgi wieczystej jest bardzo ważną rzeczą do sprawdzenia przez zakupem gruntu. Jeśli inwestor korzysta ze wsparcia doradcy z biura nieruchomości, to sprawdzi on księgę wieczystą w imieniu swojego klienta.
Dlaczego weryfikacja księgo wieczystej jest tak istotne? Księga wieczysta jest rejestrem sądowym, która zawiera ważne informacje na temat prawnego stanu konkretnej nieruchomości. Do sprawdzenia księgi wieczystej wystarczy znać jej numer. W księdze tej znajdują się takie informacje jak położenie i powierzchnia nieruchomości, prawa własnościowe do nieruchomości, czy występuje obciążenie hipoteczne, kto jest aktualnym właścicielem gruntu itd.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla działki inwestycyjnej
Kolejną ważną rzeczą, jaką inwestor powinien zweryfikować, jest przeznaczenie działki inwestycyjnej. Takie informacje zawiera Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
Dokument ten określa, jakie dana działka ma przeznaczenie, jakie są warunki jej zagospodarowania i zabudowy. Co bardzo ważne, w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego określa się również rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, MPZP składa się z dwóch części. Pierwszą z tych części jest uchwała, która stanowi część tekstową. Druga część ma formę graficzną i stanowi załącznik do uchwały.
Nie wszystkie grunty wystawione na sprzedaż posiadają klasyfikację w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Informacje na temat Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) znajdują się w Ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2003 nr 80 poz. 717).
źródło: Komercja24.pl