Piękny widok z okna to luksus za który sporo zapłacimy

Walory krajobrazowe za oknem to, oprócz standardu wykończenia, jedna z kluczowych spraw w przypadku zakupu drogiej nieruchomości. Za ładny widok z okna płaci się naprawdę wysoką sumę, czasem wielokrotność przeciętnych cen w bliskiej okolicy.
Lista najpiękniejszych krajobrazowo miejsc w Polsce jest wszystkim znana. Należą do niej bez zastanowienia: wybrzeże bałtyckie, Mazury oraz lokalizacje górskie – Tatry, Bieszczady oraz Sudety. Również duże miasta posiadają w swojej ofercie wspaniałe widoki z okna co oznacza najczęściej widok na piękną zabudowę zabytkowych nieruchomości bądź mieszkanie na najwyższych kondygnacjach z widokiem na miasto.

Mazurskie jeziora
Rejon Mazur jest przystępny cenowo. Dla przykładu 40 – metrowy, drewniany domek letniskowy oddalony o około 150 metrów od jeziora Symsar (6 km od Lidzbarka Warmińskiego) to wydatek 60 tysięcy złotych. Ceny jednak wzrastają im bliżej linii brzegowej. Za 60 metrowy dom z dostępem do brzegu Jeziora Spychowskiego (działka z własnym pomostem) zapłacimy już ponad 400 tys. zł, co daje stawkę w wysokości blisko 7 tys. zł za metr. Drewniany domek letniskowy w Ełku (80 mkw.) będzie nas kosztował około 350 tys.
Rozstrzał cenowy terenów na sprzedaż jest spory. Działkę z własną linią brzegową można mieć już za kilkadziesiąt złotych od metra, jednak najbardziej atrakcyjne grunty, z planem miejscowym pozwalającym na inwestycje komercyjne i mieszkaniowe potrafią kosztować po kilkaset złotych za metr. Dla przykładu – cena ofertowa za teren o powierzchni 10158 m2 z bezpośrednim dostępem do jeziora Święcajty, wynosi blisko 2 mln zł, czyli 200 zł za metr.

W górach
Najatrakcyjniejsze lokalizacje to oczywiście znane kurorty: Zakopane, Karpacz, Wisła itp. oraz nieruchomości z widokiem na szczyty górskie. Ceny takich apartamentów zaczynają się od minimum 8 – 9 tys. zł za metr.

Nad morzem
Niewątpliwie jedną z najatrakcyjniejszych krajobrazowo lokalizacji w Polsce jest wybrzeże Bałtyku, zwłaszcza nieruchomości położone nad samym morzem. .Apartamenty z tarasem nad samym Bałtykiem kosztują minimum 8 – 10 tysięcy/ mkw. Przykładowo 18 tysięcy od metra to cena ofertowa nadmorskiego apartamentu w Mielnie, z widokiem na morze. Z kolei za 21 tys./ mkw. można nabyć mieszkanie w wieżowcu Sea Towers w Gdyni. Własne 90 mkw. to wydatek już około 2 mln zł. Natomiast za 3 mln zł możemy nabyć 100 – metrowy apartament w Świnoujściu, oczywiście z tarasem z widokiem na morze.

Duże miasta
Jedna z ofert WGN to mieszkanie z widokiem na płytę wrocławskiego rynku. Cena takiej przyjemności to 14 tys. zł za mkw. Taka kwota jest średnią kwotą za mkw przy mieszkaniach z widokiem na zabytkowe kamienice. Mieszkanie po kapitalnym remoncie na krakowskim Kazimierzu kosztują powyżej 20 tysięcy za mkw. Z kolei jeśli ktoś chciałby widzieć z okna zabytki starego miasta w Gdańsku musi zapłacić przynajmniej 10 tys. zł za mkw. W Poznaniu ceny są niższe. Za lokal w zabytkowym centrum zapłacimy około 5 tys. zł. za mkw.
Najdroższym miastem pod względem widoków jest Warszawa. Dla przykładu – za 78 – metrowy apartament na 8 piętrze wieżowca Cosmopolitan musimy zapłacić prawie 2,6 mln zł (tj. ponad 33 tys./mkw.) W tej cenie otrzymujemy nie tylko piękny widok z okna ale również szereg innych udogodnień: usług concierge, całodobowa recepcja, strefy relaksu z fitness, siłownia oraz basen.

Czy warto zainwestować kilka milionów złotych w nieruchomość z pięknym widokiem? Tak, gdyż takie nieruchomości zawsze cieszą się wzięciem oraz mają też duży potencjał inwestycyjny – zarówno komercyjny, jak i mieszkaniowy.

Marcin Moneta

Print Friendly, PDF & Email