Rynek gruntów – działki uzbrojone przeciętnie o 20 proc. droższe

Działka budowlana uzbrojona, czy nieuzbrojona? Takie pytanie zadaje sobie wielu tych, którzy rozpatrują możliwość kupienia ziemi pod budowę. Tereny z dostępem mediów są zdecydowanie droższe, jednak w przypadku braku uzbrojenia czeka nas wiele formalności do załatwienia, a koszty dociągnięcia mediów również mogą być duże.
Uzbrojenie działki oznacza dostęp do wody, gazu, energii elektrycznej i do drogi. Podstawowe uzbrojenie to dostęp do drogi i do prądu. Te warunki należy spełnić, aby móc na danej działce wybudować nieruchomość.

Różnice cenowe między działkami zaopatrzonymi w media, a tymi ich pozbawionymi są widoczne gołym okiem. Przykładowo – w WGN działka nieuzbrojona, zlokalizowana w miejscowości Pątnów w województwie łódzkim została wyceniona na 25 zł za metr. Jeśli weźmiemy podobną lokalizację i grunt z uzbrojeniem, okaże się, że ceny są inne. Za grunt z uzbrojeniem w miejscowości Wierzchlas, w tym samym województwie i w podobnym oddaleniu (ponad 100 km) od Łodzi oferent oczekuje już 150 zł od metra kwadratowego.

Inny przykład, to działka w miejscowości Patryki niedaleko Olsztyna. Tam za nieuzbrojony grunt, ładnie zlokalizowany, niedaleko jeziora oferent chce 50 zł za metr kwadratowy. Jeśli poszukamy działki w podobnej lokalizacji – w miejscowości Krzywe, również nad jeziorem, tyle że zaopatrzonej w prąd i wodę okaże się, że cena wyniesie 66 zł za metr kwadratowy, czyli o 30 proc. więcej.
Za działkę nieuzbrojoną w Wieluniu, w województwie łódzkim sprzedający oczekuje 30 zł od metra kwadratowego (przyłącze prądu, wody w ulicy). Podobnej wielkości grunt w tej samej miejscowości, ale zaopatrzony we wszystkie media kosztuje już około 40 zł za metr kwadratowy.

Przyjmuje się, jak już pisaliśmy, że działka uzbrojona jest przeciętnie o 20 proc. droższa od tej bez mediów, ale oczywiście nie jest to regułą, bo jeśli grunt jest wyjątkowo atrakcyjnie położony, lub ma inne atuty, to nawet mimo braku uzbrojenia może okazać się droższy.

Z reguły jednak to działki posiadające dostęp do mediów są wyżej wyceniane. Czy opłaca się kupić taką nieruchomość, czy też szukać gruntu tańszego, a później samodzielnie załatwiać dostęp do prądu, wody i gazu?

Odpowiedź na takie pytanie jest trudna, bowiem każde z tych rozwiązań ma swoje dobre strony. Klient, który szuka okazji cenowej, prędzej znajdzie ją wśród działek bez uzbrojenia, które będą wycenione niżej. Jednak jeśli zbyt pospieszy się i kupi na „łapu capu”, wtedy efekt może być przeciwny do zamierzonego. Może się bowiem okazać, że w ścisłej bliskości działki nie ma źródła prądu czy wody, najczęściej przy drodze. Kiedy kupującemu zostanie pociągnięcie np. kilkuset metrów przyłącza wody i energii elektrycznej, koszt zakupu działki może wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Dlatego, jeśli szukamy terenu bez uzbrojenia, dokładnie zapoznajmy się z warunkami podłączenia – czy w sąsiedztwie jest droga, bądź jakieś inne źródło, które pozwoli nam tanio uzbroić swoją działkę, czy też trzeba będzie „ciągnąć’ przyłącze z daleka? Warto też dokładnie zapoznać się z technicznymi warunkami przyłączenia.

Niejednokrotnie bowiem mimo, że sieć znajduje się w drodze blisko działki nie będzie możliwości przyłączenia do niej. Tak się dzieje w przypadku np. sieci wodociągowej wysokiego ciśnienia, która jest tylko siecią przesyłową i nie wolno się do niej przyłączyć. Podobnie będzie w przypadku gazu, czy prądu. Dlatego decyzja o kupnie działki powinna być poprzedzona zapoznaniem się z mapą zasadniczą, gdzie zawarte są informacje o uzbrojeniu. Taką mapę można uzyskać w Urzędzie Kartografii i Geodezji. Aby dowiedzieć się o warunkach przyłączania mediów, należy udać się do odpowiedniej jednostki administracyjnej.

37

Wybór działki uzbrojonej, mimo, że często droższy na pewno jest dużo wygodniejszy i pozwala szybciej ruszyć z właściwymi pracami budowlanymi. Uzyskiwanie pozwolenia na uzbrojenie jest bowiem procesem czasochłonnym, wymaga wielu zabiegów urzędowych.
Na początek należy się zgłosić do instytucji, które zarządzają sieciami. Należy zapytać lub złożyć wniosek o warunki przyłączenia. Przy składaniu wniosku o podpięcie należy okazać akt notarialny, bądź inny dokument potwierdzający prawo do działki.

W celu uzyskania przyłącza prądu trzeba zwrócić się do zakładu energetyki na danym terenie oraz dołączyć m.in. mapę zasadniczą, która wskazuje, w jakiej odległości od działki znajduje się linia energetyczna, do tego dokument własności działki i wypis z rejestru gruntów. Kwestia podłączenia prądu została uregulowana przez prawo energetyczne.

Najlepiej rozpoczynać wszelkie formalności zimą, gdy jest martwy sezon budowlany. Wtedy możemy mieć nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy uzyskamy wszelkie niezbędne pozwolenia, podpiszemy umowy na przyłączenie i będziemy mogli rozpocząć prace budowlane.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email