Ceny gospodarstw rolnych na Dolnym Śląsku

Na rynku nieruchomości dokonują się ostatnio dynamiczne zmiany. Czy tak jest również w przypadku gospodarstw rolnych? Postanowiliśmy sprawdzić, ile trzeb by zapłacić obecnie za takie gospodarstwo na terenie Dolnego Śląska.

Gospodarstwami rolnymi nazywamy tereny rolne oraz grunty leśne, z budynkami lub jedynie ich pewnymi częściami, jeśli stanowią, lub mają taką predyspozycję, by stanowić w pełni zorganizowaną całość gospodarczą o charakterze rolniczym. W skład gospodarstwa rolnego wchodzą również wszelkie urządzenia rolnicze oraz inwentarz.

Co ważne, gospodarstwa rolne nie stanowią same w sobie przedmiotu samodzielnego obrotu prawnego. Przedmiotem sprzedaży są w tym przypadku poszczególne nieruchomości, na których powstało ów gospodarstwo rolne.

Jak więc kształtują cię ceny gospodarstw rolnych na terenie Dolnego Śląska? Naszego przeglądu dokonaliśmy na podstawie ofert gospodarstw wystawionych na sprzedaż w ramach WGN. Średnia cena za metr kwadratowy dla tego regionu wyniosła 559,00 złotych. Jak to się ma do konkretnych przykładów?

W miejscowości Brzoza na sprzedaż wystawiono przedwojenny, dwukondygnacyjny budynek gospodarczy, który daje możliwość adaptacji na cele gospodarcze. Jego powierzchnia całkowita wynosi 400 metrów kwadratowych, natomiast działa, na której się znajduje, ma powierzchnię 761 metrów kwadratowych. Miejscowość ta znajduje się zaledwie 25 km od Wrocławia.
Nieruchomość znajduje się na skraju miejscowości. Taka lokalizacja nadaje się doskonale na prowadzenie mało uciążliwej działalności rolniczej. Ponadto w budynku można urządzić np. stolarnię, lub podobne usługi. Cena w wysokości 99 tysięcy złotych podlega negocjacji.

219

W Bartodziejach, miejscowości oddalonej o 22 km od Głogowa oraz o 15 km od Góry, znajduje się dom z dużą działką. Sam dom ma powierzchnię 108 metrów kwadratowych, natomiast działka, na której stoi, ma 2000 metrów kwadratowych.
Nieruchomość nadaje się doskonale do prowadzenia działalności gospodarczej (np. agroturystyka), jak również pod działalność rolniczą.

Inną propozycją jest nieruchomość zlokalizowana w Żmigrodzie. Na działce o powierzchni 3700 metrów kwadratowych znajduje się kilka budynków gospodarczych o łącznej powierzchni 680 metrów kwadratowych. Są to hale, chłodnie oraz warsztaty. Istnieje możliwość zmiany przeznaczenia pod działalność turystyczno-gastronomiczną. Sprzedający życzy sobie za tę nieruchomość o dużym potencjale 520 tysięcy złotych.

W miejscowości Bartoszowa znajduje się gospodarstwo rolne o wyjątkowym potencjale inwestycyjnym. Na działce o powierzchni niemal 1800 metrów kwadratowych znajdują się 3 budynki gospodarcze. Jeden z tych budynków posiada część mieszkalną z podpiwniczeniem. W skład nieruchomości wchodzi również magazyn zbożowy oraz budynek magazynowy. Całe gospodarstwo jest ogrodzone. Nieruchomość znajduje się około 20 km od zjazdu na autostradę A4. Jego obecny właściciel wystawił gospodarstwo na sprzedaż za kwotę 990 tysięcy złotych.

Ostatnim przykładem jest gospodarstwo rolne zlokalizowane w Kłodzku. Ma ono niezwykły potencjał inwestycyjny, gdyż poza atrakcyjną lokalizacja, odznacza się bardzo dużą powierzchnią – wynosi ona dokładnie 4.822.188,00 metrów kwadratowych. Gospodarstwo znajduje się na Ziemi Kłodzkiej, niedaleko Czeskiej granicy. Znajdują się tu grunty orne, pastwiska, łąki oraz liczne tereny zalesione. Gospodarstwo jest cały czas uprawiane, dzięki czemu potencjalny inwestor ma już punkt zaczepienia dla kontynuacji prowadzonej działalności, lub jej częściowej modyfikacji. Nieruchomość ta została wystawiona na sprzedaż za kwotę 14.000.000 PLN.

Jak widać na podstawie prezentowanych wyżej nieruchomości, rozstrzał cenowy jest bardzo duży. Cena gospodarstwa rolnego uzależniona jest w głównej mierze od jego lokalizacji oraz powierzchni całkowitej. Z pewnością jednak tak różnorodna oferta na rynku daje inwestorom możliwość jak najlepszego dopasowania swoich wymagań do możliwości finansowych.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email