Działki budowlane – raport sprzedaży za II kw. 2016 r.

Analitycy rynku nieruchomości stale śledzą sytuację na rynku gruntów budowlanych. Serwis Bankier.pl opracował raport sprzedaży gruntów budowlanych za drugi kwartał bieżącego roku. Jak przedstawiały się ceny działek w poszczególnych województwach?

Mateusz Gawin z serwisu Bankier.pl opracował raport sprzedaży gruntów budowlanych za drugi kwartał bieżącego, 2016 roku. Jak się okazuje, ceny za działki budowlane poleciały w dół o kilkanaście procent od początku 2016 roku. Spadek cen najlepiej obrazuje sytuacja w poszczególnych miastach na polskiej mapie.

Jak przedstawiały się średnie ceny działek budowlanych w poszczególnych województwach? Aby zawęzić nasz przegląd, pod uwagę weźmy jedynie działki budowlane o powierzchni do 800 metrów kwadratowych.
Zacznijmy od województw, w których odnotowano wzrost cen.
W przypadku województwa dolnośląskiego cena za metr kwadratowy gruntu budowlanego w styczniu 2016 roku wynosiła 214 złotych za metr kwadratowy, natomiast w czerwcu 2016 roku była to już kwota rzędu 226 złotych za metr kwadratowy. Oznacza to wzrost cen na poziomie ok. 6 procent.
Jeszcze lepiej sytuacja przedstawia się w województwie lubelskim. Ceny za działki budowlane do 800 metrów kwadratowych podskoczyły tutaj aż o 13 procent, co oznacza wzrost z 309 złotych za metr kwadratowy w styczniu 2016 roku, do 350 złotych za metr kwadratowy działki budowlanej.

Na plusie wypadło również województwo lubuskie, gdzie Bankier.pl odnotował wzrost cen o 3 procent, z kwoty 134 złotych za metr kwadratowy działki budowlanej w styczniu 2016 roku, do 138 złotych za metr kwadratowy gruntu budowlanego.

m (219)

Większość polskich województwa odnotowało jednak spadki cen. Jak podaje Bankier.pl, w województwie kujawsko-pomorskim działki budowlane o powierzchni 800 metrów kwadratowych staniały z 217 złotych za metr kwadratowy w styczniu 2016 roku, do 187 złotych za metr kwadratowy w czerwcu 2016 roku, co oznacza 14.procentowy spadek cen.
W województwie łódzkim ceny gruntów budowlanych o powierzchni do 800 metrów kwadratowych spadły z 240 złotych za metr kwadratowy do 212 złotych za metr kwadratowy. Oznacza to, że średnia cena za grunty budowlane w tym województwie spadła o 11 punktów procentowych.

W województwie małopolskim, w styczniu 2016 roku średnie ceny za metr kwadratowy gruntu budowlanego o powierzchni do 800 metrów kwadratowych wyniosły 216 złotych, natomiast już w czerwcu było to średnio 224 złote za metr kwadratowy, co oznacza 4.procentową poprawę.

Stabilna jest natomiast sytuacja w województwie mazowieckim. Tutaj różnica w cenie, choć spadkowa, to jest jednak nieznaczna. W styczniu 2016 roku za metr kwadratowy gruntu budowlanego o powierzchni do 800 metrów kwadratowych należało zapłacić kwotę rzędu 443 złotych, natomiast w czerwcu było to już 438 złotych za metr kwadratowy gruntu budowlanego. Oznacza to bardzo niewielki spadek na poziomie raptem 1 procenta.

W przypadku województwa podkarpackiego możemy mówić o wyjątkowo spektakularnym wyniku. Jak podaje Bankier.pl, w styczniu za metr kwadratowy działki budowlanej trzeba było zapłacić 122 złote. Natomiast w czerwcu kwota ta wywindowała do poziomu 163 złotych za metr kwadratowy. Oznacza to wzrost cen aż o 34 procent.

Powyżej prezentujemy tylko kilka wybranych województw. Z pełnym raportem można zapoznać się bezpośrednio na stronie bankier.pl.

Już na podstawie powyższych województw widać już jednak, że ceny za metr kwadratowy działki budowlanej różnią się w zależności od lokalizacji na mapie polski. Tradycyjnie, jednymi z najdroższych są grunty zlokalizowane w województwie mazowieckim, zwłaszcza w Warszawie.

Jak będzie wyglądała sytuacja w kolejnym kwartale? Póki co ciężko rokować, ponieważ sytuacja na rynku jest niezwykle dynamiczna. Warto natomiast obserwować wzrosty i spadki cen, aby być najbardziej na bieżąco z cenami gruntów budowlanych dla poszczególnych województw.

Magdalena Paluch
Redaktor WGN

Print Friendly, PDF & Email