Nowe tereny inwestycyjne w Szczecinie. Stolica zachodniego Pomorza zyskuje na znaczeniu

Szczecin jest wśród mniejszy rynków regionalnych, jedną z ważniejszych lokalizacji dla nieruchomości komercyjnych. O rosnącej roli tego miasta świadczy m.in. duże zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe, oraz rosnąca liczba inwestycji m.in. w branży BPO.
Na taki stan rzeczy wpływ ma przede wszystkim dogodne pod względem inwestycji logistycznych, położenie. Szczecin dysponuje dobrymi połączeniami lotniczymi (Port Lotniczy Szczecin – Goleniów znajduje się w odległości ok. 35 km od centrum Szczecina), oraz dobrym skomunikowaniem z zachodnim sąsiadem (autostrada A6). Ponadto droga morska umożliwia komunikację z wybrzeżami Danii, Szwecji i Finlandii.
Z inwestycyjnego punktu widzenia ważna jest ogólnie dobra sytuacja gospodarcza miasta i dostęp do dobrze wykwalifikowanej, młodej kadry, którą zapewniają uczelnie wyższe. Bezrobocie w Szczecinie nie przekracza 6 proc., co stawia to miasto w jednym rzędzie z najsilniejszymi rynkami w kraju – Warszawa, Wrocławiem, Krakowem czy Poznaniem.
Od kilku lat rośnie liczba nowych inwestycji w branży BPO w Szczecinie. Obecnie funkcjonuje w tym mieście już kilkanaście firm tego typu. Można wymienić: Arvato Bertelsmann, BL Stream, Tieto, Genpact, Metro Services, Coloplast Shared Services,Gamelion, Stream Global Services, Unicredit Business Partner, Unizeto Technologies, Home.pl.
Są to też główni najemcy nowoczesnych obiektów biurowych.
RYNEK BIUROWY
Na tle największych miast kraju rynek biurowy Szczecina prezentuje się co prawda dosyć mizernie, ale cechuje go szybko rosnąca nowa podaż. Jest to przede wszystkim rynek bardzo młody. Pierwsze nowoczesne biurowce w tym mieście zaczęły powstawać w 2006 roku. Później przez kilka lat był zastój, aż do roku 2012 i 2013, kiedy nastąpił boom inwestycyjny. Obecnie zasób nowoczesnych powierzchni biurowych w Szczecinie sięgna blisko 100 tys. mkw. W budowie jest 13,7 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, która w całości trafi na rynek w 2015 r. . Największe obiekty biurowe w mieście, to Baltic Business Park (18850 mkw.) a wśród powstających Hanza Tower (21 tys. mkw.). Na koniec września współczynnik pustostanów wynosił niecałe 18 proc. – choć był wysoki to jednak w ciągu roku spadł o 6 proc.
RYNEK HANDLOWY
Podobnie, jak w przypadku biur, także rynek nieruchomości handlowych w Szczecinie jest młody i cechują go lata zastoju, jednak systematycznie zyskuje na znaczeniu. W Szczecinie działa 11 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu 275 tys. mkw.
Warto dodać, że wg raportu „Główne ulice handlowe w Polsce” Cushman and Wakefield, wśród 12 najdroższych ulic handlowych w Polsce na 10 miejscu znalazła się aleja Niepodległości ze Szczecina, z roczną stawką czynszu wynoszącą 408 euro.
RYNEK MAGAZYNOWY
Największe obecnie zapotrzebowanie w zakresie nieruchomości komercyjnych w Szczecinie dotyczy nowoczesnych obiektów magazynowych. Z ostatniego raportu Colliers International wynika, że miasto to ma najmniejszy spośród wszystkich głównych lokalizacji magazynowych, wskaźnik pustostanów. Wynosi on zero! Wszystkie nowoczesne powierzchnie magazynowe klasy A są obecnie wynajęte. Świadczy to wyraźnie o niedoborze tego typu obiektów na tym rynku.
Obecnie w Szczecinie funkcjonują dwa nowoczesne obiekty magazynowe: są to North – West Logistic Park oraz Prologis Park Szczecin. Choć całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych nie jest duża (73 tys. mkw. – stan na III kw. 2014), to jednak zaledwie w ciągu kwartału zwiększyła się o ponad 15 proc., czyli 11 tys. mkw. W budowie znajduje się 14 tys. mkw. w ramach kompleksu North – West Logistic Park.
Warto zaznaczyć, że naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu idą ostatnie decyzje władz miejskich, które uzbroiły i przeznaczyły na sprzedaż około 70 hektarów terenów inwestycyjnych w Szczecinie, w ramach w Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec, Podstrefa Szczecina (aktualnie w Szczecinie funkcjonuje jeszcze druga strefa – Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.. Łączna powierzchnia terenów objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej wynosi ponad 130 ha).
W ramach inwestycji na uzbrojenie gruntów i dostarczenie niezbędnej infrastruktury drogowej wydano 70 mln zł. Tereny inwestycyjne w lokalizacjach Trzebusz i Dunikowo przeznaczone są pod funkcje przemysłowo-składowe. Znajdują się w pobliżu portu lotniczego w Goleniowe, autostrady A6, granicy polsko-niemieckiej oraz centrum Szczecina.

Print Friendly, PDF & Email