Działki budowlane w dużych miastach – średnio po 200 – 300 zł od metra

Nawet o 10 procent mogą spaść w tym roku ceny działek pod budownictwo jednorodzinne. Wszystko dlatego, że Polacy niechętnie zabierają się za budowanie domów, a same działki budowlane coraz częściej przegrywają z gruntami rolnymi, które nadają się do przekształcenia.

W dużych miastach w porównaniu do zeszłego roku ceny spadły o około 100 zł na metrze. O tym, że koniunktura na działki jest słaba może świadczyć liczba wydanych pozwoleń na budowę. O ile w pierwszym kwartale w porównaniu do ubiegłego roku dla deweloperów wzrosła o blisko 50 proc., to dla inwestorów indywidualnych spadła o 4 proc.

Największy popyt dotyczy działek budowlanych małych – maksymalnie do 1000 m kw. a w miastach nawet do 600 metrów. Znaczenie ma oczywiście również dobra lokalizacja, dostęp do drogi publicznej, uzbrojenie, objęcie planem miejscowym i sama geometria działki.

Na największych rynkach – poza Warszawą, gdzie ceny są nawet o ponad 100 proc. wyższe – przeciętne stawki zamykają się w przedziale 300 – 350 zł. Tak jest zarówno we Wrocławiu, Krakowie jak i Gdańsku.

W przypadku stolicy Dolnego Śląska łatwiej niż rok temu trafić okazję, którą cechuje dobra lokalizacja. Za działkę na Psim Polu, blisko węzła autostradowego jeden ze sprzedających oczekuje 200 zł od metra. Działka ma dostęp do drogi i mediów. Z kolei w popularnej dzielnicy Krzyki położonej około 7 km od centrum miasta oferent liczy sobie za 800 m kw. po 330 zł za metr.

W Krakowie przeciętne ceny są zbliżone, natomiast rozpiętość cenowa jest większa niż w stolicy Dolnego Śląska. Częściej trafiamy na działki nawet po cenie powyżej 1000 zł od metra, ale częściej też spotyka się te poniżej 200 zł.

152

Do najdroższych ofert obecnie należy działka budowlana w Woli Justowskiej. 1200 m kw. jest do sprzedania za 1000 zł za metr. Działka ma uzbrojenie. Na Bielanach inny oferent wystawił grunt 400 metrowy po 500 zł/ m kw. Jedną z najtańszych obecnie lokalizacji w Krakowie wśród ofert WGN okazują się tymczasem Skotniki. Tutaj sprzedający za 800 metrów policzył sobie po 150 zł od metra. W Sobonowicach inny oferent chce niewiele więcej bo po 200 zł.

W Gdańsku przeciętne stawki mieszczą się w przedziale 200 – 300 zł. Po 250 zł/ m kw. jeden z oferentów wystawił działkę budowlaną w Łostowicach. W Jankowie cena działki została ustalona na 220 zł. Do najdroższych lokalizacji należy Matemblewo, gdzie oferent chce za 1200 metrów gruntu po 700 zł od metra.

O ile w przypadku wyżej wymienionych dużych miast możemy mówić o spadkach cen w ciągu roku (około 100 zł/ m kw.) o tyle w Warszawie jeszcze tego nie widać. Tutaj średnie ceny działki są wyższe o 100 procent i średnio wynoszą około 700 zł, często jednak znacznie przekraczają 1000 zł, choć dotyczy to zazwyczaj gruntów, które nadają się na działalność komercyjną, a więc nieco większych i lepiej położonych. W dzielnicy Włochy, przy południowej obwodnicy miasta jeden z oferentów wystawił na sprzedaż działkę budowlaną za 1800 zł od metra. Cenę tu winduje właśnie dobra lokalizacja. W Urlychowie inny sprzedający za 1300 zł od metra policzył sobie cenę działki o powierzchni 1300 m kw. Mniejsze działki budowlane, ale dobrze położone również zyskują duże wyceny. Na Woli, za ładną 500 metrową działkę trzeba zapłacić 1270 zł/ m kw. Z kolei jedną z najtańszych lokalizacji dla stolicy jest Białołęka. Tu oferent w WGN naliczył cenę 300 zł za metr działki.

Wiosna to dobry okres dla potencjalnych kupujących, ponieważ podaż działek budowlanych jest w tym czasie jak zwykle wyższa, łatwiej też o lepsze wyceny. Na razie zarówno spadające ceny domów jednorodzinnych (zwłaszcza tych w stanie deweloperskim) w jak i liczba pozwoleń na budowę nie wskazują by działki budowlane czekało odbicie cenowe. W porównaniu do stawek spoza dużych miast, ceny w aglomeracjach ciągle są jednak wielokrotnie wyższe. Poza dużymi miastami średnio metr kwadratowy działki budowlanej kosztuje 70 – 100 zł.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email