Działki rekreacyjne rosną w cenie

Nieruchomości przeznaczone na rekreację, podobnie jak w przypadku ziemi rolnej, systematycznie zyskują na wartości. Często są poszukiwane przez inwestorów jako dobra lokata kapitału, z myślą o sprzedaży w przyszłości, kiedy po 2016 roku, rynek będzie otwarty na obywateli Unii Europejskiej lub przez tych, którzy planują inwestycje.
Najdroższe wyceny uzyskują grunty w miejscach atrakcyjnych przyrodniczo tj. Bałtyk, Mazury czy w góry.

Działka rekreacyjna to taka, na której możliwa jest zabudowa a o jej rodzaju decyduje plan miejscowy, jeśli go nie ma – organ administracyjny.
Rosnąca wartość działek tego typu wiąże się z poszukiwaniem alternatywnych do działek budowlanych, terenów, mających potencjał inwestycyjny.
Średnia cena metra kwadratowego nieruchomości typu działka rekreacyjna wynosi około 100 zł, przy czym stawki bardzo się różnią w zależności od lokalizacji, uzbrojenia, zabudowy, możliwości dalszej zabudowy, dojazdu itd.

Za atrakcyjny teren na Mazurach, często zlokalizowany nad jeziorem trzeba średnio zapłacić około 80 zł za m kw. Jeśli inwestor szuka dobrej nieruchomości pod rekreację nad morzem Bałtyckim, średnio będzie musiał wydać 75 zł od metra. W tym rejonie Polski jest duża podaż, a najbardziej atrakcyjne tereny mogą być o wiele droższe. Najdroższa oferta WGN to cała wyspa – 26 tys. m kw., znajdująca się w Borach Tucholskich, za którą sprzedający  oczekuje ponad 5 mln zł, czyli 200 zł za metr. To cena na poziomie wygórowanych stawek działek budowlanych. Poza uroczą lokalizacją z racji gruntów rolnych gorszej jakości istnieje  możliwość przekwalifikowania działki na budowlaną. W województwie zachodniopomorskim, teren nad jeziorem Myśliborskim, kosztuje z kolei 70 zł za m kw. Działka w rejonie jeziora Byszyńskiego, w gminie Białogard, kosztuje około 150 zł od metra. Z kolei w Rowach nad morzem, za działkę, która wg planu  umożliwia zagospodarowanie pod pensjonat, sprzedający oczekuje już  220 zł za m kw.
Wyższe stawki w rejonach atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo znajdziemy jednak w każdym województwie. Rekordowej sumy za nieruchomość – 1500 m kw.,  nad Zalewem Zegrzyńskim na Mazowszu oczekuje sprzedający. Działka, w skład której wchodzi 40 metrów linii brzegowej kosztuje 780 tysięcy złotych, czyli aż 520 zł za metr.

Po krótkim przeglądzie ofert widać, że najatrakcyjniejsze działki rekreacyjne sięgają swoimi stawkami cen działek budowlanych, a czasami mogą je nawet przekraczać. Bardzo ważne w tym segmencie rynku oprócz samego atrakcyjnego położenia jest uzbrojenie działki, jej ewentualna zabudowa czy też funkcja przewidziana w planie miejscowym. Znaczenie ma dostępność drogi, mediów itp.

Nic nie wskazuje na to, aby w roku bieżącym nieruchomości tego typu miały tanieć. Tereny rekreacyjne zdają się „gonić” cenowo stawki za ziemię rolną, a ta z roku na rok zyskuje na wartości. Wprawdzie w roku ubiegłym dynamika wzrostu, która wyniosła około 11 proc. była niższa, niż w ubiegłych latach, ale mimo tego, raczej nie zanosi się jeszcze w najbliższym czasie na zmianę trendu. Najdroższe grunty rekreacyjne spotykamy na Mazurach i nad Bałtykiem ale drogo jest też w sąsiedztwie największych miast – przede wszystkim Warszawy.

Marcin Moneta / Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email