Działki na sprzedaż we Wrocławiu- czego poszukują klienci?

Ze względu na pandemię COVID-19 w obrębie działek na sprzedaż we Wrocławiu nastąpiły duże zmiany. W skali całego kraju obserwuje się zainteresowania zarówno gruntami budowlanymi jak i działkami rekreacyjnymi.

Działki na sprzedaż we Wrocławiu- podsumowanie roku 2020

W roku 2020 nastąpiło znaczące zainteresowanie działkami na sprzedaż we Wrocławiu. Jest to bezpośredni skutek pandemii i lockdownu. Wszyscy zaczęliśmy bardziej doceniać przestrzeń i bliskość natury.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Eksperci WGN zaznaczają, że wielu klientów, którzy jeszcze na początku 2020 roku szukało mieszkania w centrum ostatecznie zdecydowało się na dom pod miastem. Należy zaznaczyć, że oferty działek na sprzedaż we Wrocławiu to także działki rekreacyjne. Grunty pod budowę domu jednorodzinnego wyraźnie zyskują na popularności. Do najbardziej popularnych lokalizacji należy zaliczyć peryferie miasta, a nawet grunty poza jego granicami. Działki na sprzedaż we Wrocławiu w takiej lokalizacji są bardziej dostępne i tańsze. Z kolei w kontekście samych mieszkańców widać tendencję przenoszenia się w lokalizacje nieco oddalone, pozbawione zgiełku oraz intensywności miasta. Peryferie są może mniej korzystne pod względem dojazdów, lecz oferują spokój i ciszę, a lokalna infrastruktura ulega systematycznej poprawie. Zainteresowanie obszarami bardziej na uboczu wzrosło jeszcze bardziej w związku z pandemią koronawirusa. Wprowadzane ograniczenia i restrykcje uświadomiły wielu osobom, jak cenne może być posiadanie obszerniejszych nieruchomości, z dużą powierzchnią mieszkalną czy dostępem do ogrodu. Analogicznie jak w większości segmentów nieruchomości, w kontekście gruntów widać pewną zależność wzrostu cen bliżej centrum miasta i wyraźnie niższych stawek na obszarach peryferyjnych i ulokowanych już poza miastem. W centrum znajduje się już stosunkowo niewiele terenów, które nie są jeszcze zagospodarowane, a chętnych na ich wykorzystanie nie brakuje i mowa to przede wszystkim o lukratywnych inwestycjach w budynki komercyjne, biurowe lub mieszkalne. Ze względu na małą dostępność i duży popyt, ceny takich działek są zdecydowanie najwyższe. Poza pewnymi wyjątkami, ceny spadają wraz z przemieszczaniem się w stronę obrzeży. Poszukując działki na sprzedaż w centrum Wrocławia warto rozważyć zakup już zabudowanego gruntu. Na rynku znajduje się wiele ofert starych domów, które są przeznaczone do generalnego remontu w takim przypadku jego zburzenie i budowa nowego obiektu może być bardzo opłacalna. Głównie ze względu na korzystną lokalizacje samej działki. Początek 2020 roku był w segmencie działek na sprzedaż we Wrocławiu stosunkowo zaskakujący. Na większości rynków w Polsce odczuwalny był chwilowy spadek cen działek budowlanych. Sytuacja szybko powróciła jednak do normy i ogółem wartość takich nieruchomości jest bardzo stabilna, mimo niefortunnych okoliczności jakie nastąpiły w bieżącym roku w związku z pandemią. Grunty niezmiennie cieszą się zatem zainteresowaniem, zwłaszcza, że nawet więcej osób zaczęło w tym czasie myśleć o inwestycji we własny dom.

Grunty inwestycyjne

Sektor działek na sprzedaż we Wrocławiu to także duże parcele przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, handlową, magazynową lub biurową. Firmy budujące mieszkania poszukują przede wszystkim działek w dobrze skomunikowanych z centrum rejonach dużych miast, o uregulowanej sytuacji prawnej i objętych planami zagospodarowania, które umożliwiają wybudowanie dużego osiedla.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Z braku takich gruntów interesują się także trudniejszymi parcelami, które wymagają dłuższego przygotowania do budowy, czy realizacji dodatkowej infrastruktury. Biorą też pod uwagę tereny poprzemysłowe, gdzie stoją budynki do wyburzenia, pod warunkiem że są atrakcyjnie zlokalizowane. Z kolei pod magazyny najbardziej poszukiwane są grunty na obrzeżach miast, gdzie rozwija się tzw. logistyka ostatniej mili. Inwestorzy zainteresowani są ziemią w sąsiedztwie największych aglomeracji miejskich głównie Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania i Trójmiasta z dobrym dostępem do autostrad i dróg ekspresowych. Interesują się także lokalizacjami, w których rozwija się nowa infrastruktura drogowa i węzły komunikacyjne. Deweloperzy poszukujący dobrze zlokalizowanych działek na sprzedaż we Wrocławiu i innych dużych miastach płacą nawet kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy. Jeśli oferowany jest grunt, na którym od razu można budować, ceny są tak wysokie, że często jego zakup jest nieopłacalny, bo stawka ofertowa za metr mieszkania przy dobrej marży przekraczałaby średnie rynkowe ceny dla danej lokalizacji. Niemniej firmy deweloperskie nadal nabywają centralnie usytuowane grunty po wyśrubowanych cenach. Najwięcej tego typu transakcji zawieranych jest w Warszawie choć stolica Dolnego Ślaska pod tym katem nie wiele się różni. Ceny działek na sprzedaż we Wrocławiu pod zabudowę magazynową są w grupie najdroższych lokalizacji w Polsce. W aglomeracji wrocławskiej ziemia kosztuje od 200 zł/mkw., ale za najlepiej usytuowane tereny pod logistykę ostatniej mili za metr trzeba liczyć 300 zł. I właśnie we Wrocławiu obserwujemy teraz największy wzrost zainteresowania inwestycjami w segmencie logistycznym. W pobliżu Poznania grunt kosztuje już dwukrotnie mniej niż we Wrocławiu.

Działki rekreacyjne na sprzedaż we Wrocławiu

Oferty działek na sprzedaż we Wrocławiu dotyczą także działek rekreacyjnych, czyli popularnych ogródków działkowych ROD (Rodzinnych Ogrodów Działkowych). Wiele osób chce mieć kawałek zieleni w mieście, zwłaszcza po ostatnim okresie, kiedy zamknięci w domach, z zakazem wstępu do lasów i parków, byliśmy spragnieni kawałka ziemi, na którym moglibyśmy zaczerpnąć świeżego powietrza. Działki nie można kupić, można ją wynająć od ROD (ale poprzedniemu „właścicielowi” trzeba zwrócić koszty nasadzeń – drzewka, krzewy, kwiatki, oraz zapłacić za np. domek czy studnię). Tego typu koszty są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników w tym od ilości potencjalnych kupców.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Jednym z największych ROD oferujących działki na sprzedaż we Wrocławiu są Rodzinne Ogrody Działkowe „Wojnów”. W jego skład wchodzi łącznie 462 działki o łącznej powierzchni ponad 21 ha. Na terenie Ogrodu znajduje się budynek z biurem Zarządu, a przed nim parking dla samochodów. Ogród usytuowany jest z dala od miasta i głównych ulic, co czyni z niego prawdziwą oazę spokoju i zieleni. Decydując się tego rodzaju działkę na sprzedaż we Wrocławiu należy mieć na uwadze, że grunt jest jedynie dzierżawiony a warunki jego użytkowania są ściśle określone. Jednym z najważniejszych aspektów jest zabudowa parceli. Zgodnie z prawem na działce ROD można postawić altanę o powierzchni maksymalnie 35 m kw. Regulamin dokładnie określa też dozwolone wymiary obiektów takich jak np. szklarnie czy tunele foliowe. „Kupując” ogródek działkowy od poprzedniego właściciela, trzeba zatem dokładnie sprawdzić, czy znajdujące się na działce obiekty są zgodne z przepisami. Jeśli nie, nowy właściciel ma obowiązek przebudować lub zburzyć niedozwolone konstrukcje. Jeżeli tego nie zrobi, grozi mu utrata prawa do działki. Nabywając prawo do działki ROD, trzeba pamiętać, że nie wszystkie formy wypoczynku i rekreacji są na takich terenach dozwolone. Użytkownik ogródka działkowego nie może m.in. rozpalać ognisk ani zbudować murowanego grilla. Łamanie zakazów może poskutkować utratą prawa do działki. A jest ich znacznie więcej: na terenie ROD nie można m.in. trzymać psów bez smyczy i kagańca, myć samochodów, odpalać petard, strzelać z wiatrówki, stawiać toalet wolnostojących ani gromadzić śmieci.

Print Friendly, PDF & Email