Działki rekreacyjne i nieruchomości letniskowe na sprzedaż w Polsce

Decydujące znaczenie dla popularności działek rekreacyjnych i letniskowych na sprzedaż ma pandemia koronawirusa. Codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza w dużych miastach, bywa uciążliwe i wiąże się z olbrzymim tempem i pośpiechem. Szukanie alternatyw dla spędzania wolnego czasu a także weekendowe wypady za miasto stanowią rozrywkę coraz chętniej wykorzystywaną, tym bardziej, że znacznie dłużej niż jeszcze 10 lat temu trwa okres wiosenno- letni i wielu Polaków coraz chętniej decyduje się na wyjazdy urlopowe w okresie wczesnej jesieni, kiedy panuje jeszcze wystarczająco korzystna aura. Dlatego też segment działek i nieruchomości rekreacyjnych stanowi ważną część rynku obroty nieruchomościami w Polsce.

Spis treści
Co to jest działka rekreacyjna?
Zwiększona podaż na nieruchomości rekreacyjne
Gdzie szukać atrakcyjnych działek?
Kto kupuje działki?
Analiza rynku cenowego działek
Czy warto kupić działkę?

Działka rekreacyjna na sprzedaż – co to właściwie znaczy?

W polskim prawie nie istnieje formalna definicja słów działka rekreacyjna na sprzedaż. Przyjmuje się natomiast, że jest to obszar przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy. Wyróżnia się dwa podstawowe typy. Najpopularniejszą są Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD), które są położone na terenach Skarbu Państwa, samorządów terytorialnych i innych stowarzyszeń. Można spotkać również samodzielne nieruchomości, które pozostają w rękach prywatnych właścicieli.

Najkorzystniejszą decyzją jest zakup samodzielnej nieruchomości, ponieważ ROD nakłada na swoich dzierżawców mnóstwo ograniczeń. Nie można na nich zbudować budynku dowolnej wielkości ani stale mieszkać czy prowadzić działalności gospodarczej lub zarobkowej. Jedyną konstrukcją, którą można na niej postawić jest obiekt budowlany o ściśle określonych parametrach, który spełnia funkcje altany. W przypadku działki rekreacyjnej natomiast o zakresie możliwej budowy decyduje treść decyzji o warunkach zabudowy albo treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. *[morizon.pl]

Wzrost zainteresowania działkami rekreacyjnymi na sprzedaż

Podaż działek rekreacyjnych na sprzedaż w Polsce prowokuje kilka refleksji. Działek i nieruchomości letniskowych na rynku jest sporo, w związku z czym stale zwiększa się obrót tego typu terenami. Działki o powierzchni powyżej 0,5 hektara często są kupowane z myślą o dochodzie. Czynnik komercyjny ma zresztą niebagatelny wpływ na rozwój i wzrost obrotów w tym segmencie rynku nieruchomości. Tradycja posiadania lub dzierżawienia działek rekreacyjnych w powojennej Polsce szła konsekwentnie w dwóch kierunkach. Silne tendencje urbanizacyjne i realizacja osiedli z wielkiej płyty wpłynęły na olbrzymią popularność rodzinnych ogródków działkowych. W obecnych warunkach wolnego rynku z kolei coraz więcej ludzi posiadających nawet niewielkie rezerwy finansowe decyduje się na zakup działek rekreacyjnych na własność, i to w dużych odległościach od aktualnego miejsca zamieszkania.

Należy podkreślić, że nieruchomości rekreacyjne są niezwykle zróżnicowane. Obecnie coraz częściej spotyka się działki zabudowane domami całorocznymi, odpowiednio ocieplonymi i ogrzewanymi, które pozwalają na użytkowanie nieruchomości w okresach zimowych. Jest to istotne zwłaszcza dla miłośników gór.

W jakich regionach jest najwięcej ofert działek rekreacyjnych na sprzedaż?

Atrakcyjnych krajobrazowo i przyrodniczo terenów w Polsce nie brakuje, więc trudno wskazać jednoznacznie gdzie jest największe skupisko działek rekreacyjnych na sprzedaż. Fantastyczne nieruchomości letniskowe można znaleźć zarówno w stosunkowo mało popularnej w ostatnich dekadach Kotlinie Kłodzkiej, jak i w lokalizacjach należących do „topu” tego typu gruntów. Stale się również zmienia liczba ofert, w zależności od poziomu cen i popularności danego rejonu, co również nie sprzyja sporządzaniu danych statystycznych w tym temacie.

Wiodącymi i najbardziej pożądanymi lokalizacjami dla osób prywatnych są już od wielu lat tereny Kaszub, Warmii i Mazur, Pojezierza i województwa lubuskiego, a także Beskid Niski, tereny górzyste w Małopolsce i na Podkarpaciu. Dla osób zajmujących się komercyjnie turystyką najbardziej atrakcyjne są grunty położone nad morzem i w bliskiej odległości od morza oraz tereny nad dużymi jeziorami.

Kim są nabywcy działek rekreacyjnych na sprzedaż?

Klienci mają obecnie trudny wybór: kupić apartament wakacyjny czy działkę rekreacyjną na sprzedaż z niewielkim domkiem letniskowym? Preferencje klientów nabywających nieruchomości wakacyjne są bardzo zróżnicowane i coraz trudniejsze do jednoznacznego określenia. Klienci z większymi portfelami mogą sobie pozwolić na wygodny i duży dom całoroczny w górach albo drogi apartament nad morzem. Klienci przyzwyczajeni do wakacji „pod gruszą” będą poszukiwali terenów mało zaludnionych, z daleka od zintensyfikowanego ruchu turystycznego. Tutaj zresztą nie ma jednej reguły, zwłaszcza że część polskiego społeczeństwa szybko się bogaci, przez co możliwości finansowania zakupu – a tym samym możliwości wyboru ofert – znacznie się zwiększają. To również ma wpływ na kształt rynku w segmencie nieruchomości rekreacyjnych i wakacyjnych.

Ile kosztują nieruchomości letniskowe i działki rekreacyjne?

Atrakcyjne działki rekreacyjne można kupić już nawet za 25-30 tysięcy złotych. Są to oferty rzadko spotykane na rynku, więc tak zwane okazje sprzedają się naprawdę w dość szybkim tempie. Ceny zresztą są mocno zróżnicowane. Bywa i tak, że klient jest gotów wydać 1-1,5 mln złotych za grunt rekreacyjny, niezależnie od tego, czy kupuje na własne potrzeby, czy w celu komercyjnym i turystycznym. Najdroższe grunty rekreacyjne nad morzem mogą kosztować nawet kilka milionów złotych. Nieruchomości zabudowane to już nieco inna kategoria. Atrakcyjne domy drewniane w Beskidzie Niskim obecnie kosztują od 300 do 550 tysięcy złotych. Domy na innych terenach górzystych, na przykład na Dolnym Śląsku, a zwłaszcza domy murowane, realizowane jeszcze przed wojną, niekiedy także są kupowane z myślą o funkcji rekreacyjnej. Domy przedwojenne na Dolnym Śląsku czy na Opolszczyźnie można kupić niekiedy za 250-300 tysięcy złotych.

Odrębną kwestią jest, czy więcej jest na rynku ofert nieruchomości zabudowanych czy niezabudowanych. Grunty zabudowane mają jedną, olbrzymią przewagę: oferują już gotową realizację. Nie trzeba w takiej sytuacji podejmować wysiłku organizacyjnego, żeby zrealizować dom letniskowy, altanę czy dom całoroczny. Dlatego też aktualnych ofert sprzedaży działek niezabudowanych jest i będzie zawsze na rynku więcej.

Dlaczego warto inwestować w działki rekreacyjne na sprzedaż?

W przypadku działek rekreacyjnych na sprzedaż coraz częściej stosowane są podobne strategie, jak w flippingu. Flipping w segmencie nieruchomości rolnych bowiem stanowi już temat dobrze rozpoznany przez doświadczonych inwestorów. Inwestorzy kupują tanio duży teren, o którym wiedzą, że będą mieli możliwość podziału na działki budowlane, dokonują podziału, przygotowują infrastrukturę techniczną i sprzedają z dużym zyskiem. Niekiedy warunki zabudowy pozwalają uzyskać podział na naprawdę niewielkie działki, o powierzchni nie większej niż 500-600 m2. Takie działki – zwłaszcza w sąsiedztwie jezior, zalewów i lasów – sprzedają się na tyle dobrze, że sprzedający jest w stanie w dłuższej perspektywie czasowej zarobić całkiem sporo.

Według analityków WGN, jeżeli inwestor kupuje duży teren za 25 zł / m2, a po podziale sprzedaje działki o powierzchni 500 m2 za 60 zł / m2, to według prostego wyliczenia, może zarobić 35 zł / m2. Należy jednak pamiętać o kosztach realizacji przedsięwzięcia: kosztach geodety, wniosków do starostwa, dokumentów i przygotowania działek do sprzedaży.

Print Friendly, PDF & Email