Grunty inwestycyjne w największych polskich miastach

Polski rynek gruntów inwestycyjnych przeżywał prawdziwy rozkwit. W bieżącym roku sytuacja w tym segmencie rynku nieruchomości jest bardziej stabilna. Wielu ekspertów szacuje, że dobra passa dla rynku gruntów inwestycyjnych utrzyma się również w przyszłym, 2020 roku.

W 2019 roku na polskim rynku przybyło wiele nowoczesnych inwestycji – zarówno mieszkaniowych, jak i o charakterze komercyjnym, np. biurowce, hale, magazyny, inwestycje typu build-to-suite.

Zainteresowanie deweloperów polskim rynkiem gruntów było – i w dalszym ciągu jest – mocno zauważalne. Inwestorzy poszukują stale atrakcyjnych działek pod realizację swoich projektów.

Zarówno inwestycje mieszkaniowe jak również biurowe powstawały intensywnie nie tylko w stolicy, ale także w wielu miastach regionalnych. Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się takie miasta jak Kraków, Katowice, Trójmiasto, Łódź czy Wrocław. Nieprzerwanie na piedestale stoi oczywiście Warszawa, w której ceny są stale najwyższe.

Mniejsza dostępność = wyższe ceny?

Z roku na rok maleje dostępność atrakcyjnych gruntów pod inwestycje. Deweloperzy wykupują dostępne działki w szybkim tempie. Lokalizacja to bowiem jedna z kluczowych kwestii, jeśli chodzi o inwestycje komercyjne.
Czy jednak malejąca dostępność działek inwestycyjnych przełożyła się na gwałtowny wzrost cen? O ile ceny za działki rzeczywiście poszły w górę, to – w zależności od regionu – nie zawsze były to duże wzrosty. Podrożało wiele gruntów pod inwestycje, zlokalizowanych w centrach największych miast regionalnych. W niektórych regionach można zaobserwować spadki cen za grunty inwestycyjne. Cena jest mocno uzależniona od atrakcyjności lokalizacji, dostępności do komunikacji miejskiej, głównych dróg krajowych i autostrad, infrastruktury otoczenia itp.

Zróżnicowana oferta rynku

W ofercie WGN znajduje się wiele atrakcyjnych i bardzo zróżnicowanych ofert gruntów inwestycyjnych przeznaczonych na sprzedaż. Dzięki temu każdy inwestor może dopasować najbardziej atrakcyjną pod kątem swojego projektu działkę.

Przykładowe grunty inwestycyjne w Krakowie:

Działka rolno-budowlana o powierzchni 50 arów. Działka składa się z części budowlanej o powierzchni 20 arów oraz części rolnej o powierzchni 30 arów. Okolica jest cicha i spokojna, jest to miejsce idealne pod budowę mieszkaniową. Wszystkie media są w zasięgu działki. Ten atrakcyjny grunt inwestycyjny zlokalizowany jest w Golkowicach. Cena gruntu została oszacowana na kwotę 300 tys. złotych, co daje 60 zł za metr kw. działki;

Działka budowlana o powierzchni 22,5 arów, której lokalizacja to Wzgórza Krzesławickie. Nieruchomość położona jest w niewielkiej odległości od ruchliwej drogi głównej. Na sąsiadujących działkach znajdują się budynki gospodarcze, domy jednorodzinne a także działki rolne. Dojazd do działki jest zapewniony drogą polną, nie utwardzoną. Wszystkie media znajdują się w zasięgu działki. Cena nieruchomości wynosi 520 tys. złotych, co daje kwotę rzędu 231 zł za metr kw. działki;

Działka o powierzchni 51 arów położona w Krakowie przy ul. Balickiej. Aktualnie posiada prawomocne pozwolenie na budowę dwóch budynków usługowych po 300 metrów kw. zabudowy każdy koncept i dane techniczne dostępne od właściciela. Zapewniony jest bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Działka ogrodzona jest bramą wjazdową. Nieruchomość składa się z trzech działek o łącznej powierzchni 51 arów. Wszystkie działki posiadają księgi wieczyste. Nieruchomość położona jest 7 km od Wawelu. W okolicy znajdują się: zajazdy, pizzerie, stadnina koni, sklepy spożywcze, na sąsiadujących działkach mieszczą się domy jednorodzinne. Cena nieruchomości to 2 250 000 zł, co daje kwotę rzędu 441 zł za metr kw. nieruchomości.

Przykładowe grunty inwestycyjne w Łodzi:

Działka zlokalizowana jest na łódzkich Bałutach. Teren z przeznaczeniem pod usługi o powierzchni 4 991 metrów kw. Nieruchomość składa się z dwóch działek. Na tych terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Uzbrojenie działki: kanalizacja w ulicy Krajowej, wodociąg) w ulicy Krajowej, prąd – istnieje możliwość budowy trafostacji w przypadku dużej inwestycji. Teren doskonały pod zabudowę usługową np.: hotel z restauracją, biurowiec, salę weselną z pokojami noclegowymi, klinikę usług medycznych itp. z wyłączeniem działalności produkcyjnej. W okolicy znajduje się łódzka kolejka aglomeracyjna. Działka położona jest w dobrze skomunikowanym miejscu o małym natężeniu hałasu. Cena łączna wynosi 1 996 500 zł, co daje 400 zł za metr kw. nieruchomości;

Działka położona w Łodzi (Widzew) przy ulicy Brzezińskiej, 5km od wjazdu na A1. Grunt ma powierzchnię 7100 metrów kw., szerokość 43 m i posiada wjazd z ulicy Brzezińskiej. Działka posiada warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku handlowo – usługowo – biurowego. Wskaźnik wielkości powierzchni nowej zabudowy w stosunku do powierzchni działki wynosi 0,13. Nieruchomość posiada przyłączone media: prąd, wodę, kanalizację oraz gaz. Działkę wyceniono na kwotę 780 tys. złotych, co daje 110 zł za metr kw. gruntu;

– Łódź, Górna, działka inwestycyjna położona przy ul. Mazurskiej w Łodzi o powierzchni 1697 metrów kw. Jest to grunt w kształcie kwadratu, narożny, posiada podłączone wszystkie media miejskie, działka jest ogrodzona. Wydano projekt decyzji o warunkach zabudowy na inwestycje wielorodzinną – PUM ok 5000 metrów kw. Działka znajduje się na osiedlu bloków 5 i 12 piętrowych. W najbliższym otoczeniu znajduje się zabudowa wielorodzinna oraz jednorodzinna a także obiekty podstawowej obsługi mieszkańców. Cena nieruchomości wynosi 2 500 000 zł, co daje kwotę rzędu 1 473 zł za metr kw. działki.

Przykładowe grunty inwestycyjne we Wrocławiu:

Grunt inwestycyjny położony w dzielnicy Psie Pole o powierzchni łącznej 6638 metrów kw. Działka położona jest w bardzo atrakcyjnej lokalizacji przy trasie Wrocław-Poznań oraz w pobliżu autostradowej obwodnicy Wrocławia. Teren w kształcie trapezu, uzbrojony we wszystkie media. Idealne miejsce pod działalność usługową lub ze względu na bliskość autostrady działalność hotelową – teren jest widoczny z autostrady. Teren jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość składa się z dwóch działek. Wskaźnik powierzchni zabudowy wynosi 45 procent. Wskaźnik intensywności zabudowy wynosi od 0 do 1,8. Wysokość wynosi do 3 kondygnacji naziemnych, maksymalnie 12 metrów. Przeznaczenie w planie zagospodarowania to m.in.: handel detaliczny mało powierzchniowy, gastronomia, biura, obiekty hotelowe, pracownie medyczne, produkcja drobna czy infrastruktura drogowa. Cena nieruchomości wynosi 1 000 000 zł, co daj 302 zł za metr kw. nieruchomości;

Działki położone przy wyjeździe na A4 – Aleja Karkonoska, dzielnica Krzyki. Teren przeznaczony do zainwestowania lub do przejęcia inwestycyjnego. Odległość od wjazdu na autostradę A4 wynosi zaledwie 3 km. Na nieruchomość składają się działki usługowe o powierzchni całkowitej około 1 ha, teren jest częściowo zabudowany obiektami komercyjnymi o wysokim standardzie. Obiekty są obecnie wynajmowane i generują stały dochód. Sprzedaż obejmuje cały przedmiotowy teren wraz z zabudowaniami i przejęciem obecnych najemców. Istnieje możliwość rozbudowy istniejących budynków lub zrealizowanie nowej inwestycji zgodnie z założeniami planu zagospodarowania opracowanego dla tego terenu. Teren jest całkowicie zagospodarowany, z utwardzonymi drogami wewnętrznymi, chodnikami i zielenią. Teren posiada ponadto całkowite uzbrojenie. W najbliższej okolicy znajduje się stacja paliw, zabudowa usługowa oraz mieszkaniowa. Cena całości wynosi 36 000 000 zł, co daje kwotę rzędu 3 355 zł za metr kw. nieruchomości;

Grunt inwestycyjny we Wrocławiu położony w dzielnicy Fabryczna, w obrębie osiedla Muchobór Wielki w sąsiedztwie nowo budowanych osiedli mieszkaniowych. Działka inwestycyjna o powierzchni 12 938 metrów kw. jest ujęta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje następujące przeznaczenie: usługi sportu i rekreacji, ogrody tematyczne, kryte urządzenia sportowe, polany03 rekreacyjne, mariny, parki rozrywki, obiekty hotelowe, obiekty kształcenia dodatkowego, pracownie artystyczne. W ramach przeznaczenia dopuszczone są ponadto usługi drobne oraz wyznaczone poradnie medyczne. Cena gruntu wynosi 3 622 640 zł, co daje 280 zł za metr kw. nieruchomości.

Dagmara Komarnicka
Redaktor ds. nieruchomości inwestycyjnych
Komercja24.pl

Print Friendly, PDF & Email