Ciekawe rozwiązanie dla domów na wąskiej działce

Zaprojektowany przez pracownię SAN Architektura dom zlokalizowany jest na działce o powierzchni użytkowej 168,04 m2 oraz o szerokości 8m, co ograniczało możliwość zabudowy i wymagało bardzo indywidualnego podejścia do tematu.

Działka, na której planowana jest inwestycja, ma dostęp do drogi od strony północnej. Od strony wschodniej, zachodniej oraz południowej graniczy z działkami budowlanymi. Jedną z wytycznych inwestora było odsunięcie domu możliwie jak najdalej od granic sąsiednich działek tak, aby ograniczyć obszar oddziaływania budynku oraz umożliwić obejście domu. Dzięki temu zabiegowi udało się zlokalizować wejście do domu od strony ściany szczytowej. Wpłynęło to na racjonalne rozmieszczenie pomieszczeń w budynku.

Ograniczenia wynikające z szerokości działki, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz warunków technicznych dotyczących bezpieczeństwa pożarowego miały bezpośredni wpływ na lokalizację budynku.

W projekcie istotnym założeniem było stworzenie formy nawiązującej do archetypu domu. Elewacje budynku nawiązują do położonego na sąsiedniej działce stuletniego domu z elewacją z cegły oraz charakterystyczną czerwoną dachówką. Grafitowa ściana szczytowa od strony północnej przełamana jest czerwonym akcentem w postaci wejścia do domu. Prostopadła do granicy działki kalenica umożliwia dobre doświetlenie pomieszczeń mieszkalnych.

źródło: archinea.pl

Print Friendly, PDF & Email