Działki pod działalność przemysłową i logistyczną – jest popyt

CBRE, międzynarodowa firma świadcząca usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych, opracowała raport sektora powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce. Zgodnie z zawartymi w nim danymi wynika, że aktywność w tym sektorze może być w bieżącym roku rekordowa.

Firma CBRE opracowała raport „Poland Industrial Market View – Rynek Przemysłowy i Logistyczny w Polsce”. Zgodnie z wynikami raportu, zauważalny jest duży rozwój powierzchni przemysłowych i magazynowych.

Zgodnie z raportem CBRE, w pierwszej połowie 2016 roku obserwować mogliśmy bardzo dynamiczny wzrost wyżej wspomnianego sektora. Aktywność deweloperów była naprawdę imponująca. W sumie oddali oni do użytku 660 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni przemysłowych i magazynowych. To wynik o około połowę lepszy, niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Jak podaje raport, tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku wynajętych zostało około 1,41 milionów metrów kwadratowych powierzchni. Jak podają specjaliści CBRE, niewynajętych powierzchni, czyli pustostanów, może być około 5,7 procent. To niewątpliwie bardzo dobry wynik.

Idąc tym tropem, inwestorzy indywidualni i deweloperzy z pewnością interesują się gruntami, które mogłyby posłużyć pod budowę nieruchomości z przeznaczeniem na działalność przemysłową, logistyczną czy magazynową. Popyt kreuje podaż, a sondaże są bardzo obiecujące. W ostatnich latach wiele zagranicznych firm zdecydowało się przenieść swoje siedziby lub centra logistyczne do Polski. Z tego też względu wyraźnie wzrosło zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi, magazynami itp.

Inwestycje tego rodzaju wyrastają jak grzyby po deszczu. Przybywa powierzchni na wynajem, coraz więcej jest również chętnych, aby te powierzchnie wynająć. Grunty, na których tego rodzaju obiekty można by postawić, są teraz na celowniku.

Które rejony Polski cieszą się największym wzięcie? Jak wynika z raportu CBRE – „Poland Industrial Market View – Rynek Przemysłowy i Logistyczny w Polsce” – największą popularnością cieszą się najbardziej rozwinięte zakątki Polski.

Jak czytamy w powyższym raporcie: „Na koniec 1 poł. 2016 r. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej w Polsce wyniosła niemal 10,5 mln mkw. Od początku roku rynek powiększył się o ok. 660.000 mkw., co oznacza istotny wzrost o 43% r-d-r pod względem wielkości powierzchni oddanej do użytku. Większość nowych projektów powstała w dobrze rozwiniętych regionach, takich jak: Warszawa II (140.000 mkw. nowej powierzchni), Polska Centralna (140.000 mkw), Poznań (120.000 mkw). Rynki te, razem z Górnym Śląskiem i Wrocławiem, reprezentują najbardziej rozwinięte regiony na magazynowej mapie Polski”.

okulary i monety

Jak jednak słusznie zwracają uwagę specjaliści z CBRE , inwestorzy i deweloperzy nie zapominają o rynkach wschodzących. W ich przypadku dużymi atutami jest większa dostępność a także niższe koszty zatrudnienia pracowników.

Jak prezentuje się kwestia kosztów wynajmu? Zgodnie z raportem CBRE, czynsze umowne zachowują stały poziom. W chwili obecnej za najbardziej atrakcyjne powierzchnie zapłacimy około 2,40-3,90 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Jest to średnia dla powierzchni logistycznych i przemysłowych.

Specjaliści CBRE ujęli w raporcie ciekawe zestawienie największych projektów ukończonych w 1 połowie 2016 roku, oraz największych projektów rozpoczętych w 2 kwartale 2016 roku.

W pierwszym zestawieniu pierwsze miejsce zajął obiekt Panattoni Part Stryków II zlokalizowany w Polsce Centralnej. Jego powierzchnia to aż 85,200 metrów kwadratowych. Natomiast w rankingu największych projektów rozpoczętych w 2 kwartale 2016 roku na podium znalazł się obiekt Clip Poznań, zlokalizowany w Poznaniu, którego powierzchnia wynosi 37,500 metrów kwadratowych.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email