Działka na zboczu a budowa domu

Decyzja o budowie domu jest często jedną z najważniejszych, jakie podejmujemy w życiu. W związku z tym kupno działki nie jest prostą sprawą i wymaga sprawdzenia wielu parametrów. Kupując działkę powinniśmy sprawdzić stan prawny nieruchomości, uzbrojenie działki oraz plan miejscowy. Ponadto wybierając grunt pod budowę naszego wymarzonego domu, musimy dobrze przeanalizować nie tylko otoczenie, ale również ukształtowanie terenu. 

Grunt położony na zboczu góry, jest terenem specyficznym i często jest sporym wyzwaniem dla kupujących. Ma swoje wady i zalety, zwolenników i przeciwników. Jakie są zalety takiego ukształtowania terenu ? Do zalet możemy zaliczyć przede wszystkim piękne i malownicze widoki. W zależności od rejonu, działki takie często są położone w otoczeniu lasów bądź gór. Widok na górskie szczyty i doliny to marzenie niejednego z nas. Warto również wspomnieć, że grunty na południowych zboczach są bardzo dobrze nasłonecznione. Przekłada się to, na naturalne doświetlenie pomieszczeń. Musimy jednak pamiętać, że na ścianie od strony zbocza nie będziemy mieć okien. Byłyby zacienione, co wiązałoby się z nadmierną utratą ciepła.

Kolejnym plusem jest to, że możemy wykorzystać naturalny spadek terenu do podpiwniczenia budynku. Wybierając projekt domu, należy zatem wybrać taki, który uwzględni budowę piwnicy. Część piwnicy możemy wykorzystać na garaż, a od strony zbocza możemy zaprojektować np. spiżarnię, która nie będzie wymagała nasłonecznienia.

Ile kosztują działki na zboczu ? Czy z uwagi na swoją topografię są tańsze ? W ofercie biura Wrocławska Giełda Nieruchomości możemy znaleźć grunt położony w malowniczej miejscowości Choroń w gminie Poraj. Teren znajduje się na południowym wzniesieniu na zboczu góry Domińczyka, na wysokości 320 m.n.p.p. Działka o powierzchni 4400 mkw. wystawiona jest na sprzedaż w cenie ofertowej 220 000 zł, co daje kwotę 50 zł za mkw.
Drugim przykładem jest działka budowlana koło Makowa Podhalańskiego w województwie małopolskim. Teren o powierzchni 2816 mkw. oferowany jest w cenie 155 000 zł, co daje kwotę 55 zł za mkw. Piękne widoki i urokliwe położenie, to wielkie atuty tego gruntu. Z kolei na malowniczym terenie Pojezierza Brodnickiego położona jest działka o powierzchni 13300 mkw. Niewątpliwym plusem działki jest jej położenie na pofałdowanym zboczu okalającym jezioro. Cena ofertowa tej działki wynosi 200 000 zł, czyli 15 zł za mkw.

Na przykładzie powyższych ofert możemy stwierdzić, że ceny działek na górskich zboczach wcale nie są aż takie drogie, więc jest to ich dodatkowy plus.

Jakie są zatem minusy działki na zboczu ? Ceny działek są dość atrakcyjne, ale za to projekt domu oraz koszty wybudowania nieruchomości w takiej lokalizacji, są często wyższe, niż w przypadku budowy domów na terenach płaskich. Im mocniej nachylone zbocze, tym bardziej nietypowe postępowanie w trakcie budowy domu. Jeżeli grunt ma niewielki spadek, to często wystarczy przeprowadzić wyrównanie terenu, by postawić nieruchomość na płaskiej powierzchni. Jeżeli jednak spadek terenu jest większy, to musimy skorzystać z pomocy geologa, który sprawdzi czy działka nie jest położona na terenie osuwiskowym bądź zalewowym. Przy budowie domu na zboczu, musimy liczyć się również z dodatkowymi pracami – np. podparcie stoku nasypem ziemnym bądź wbić pale wzmacniające. Takie czynności przekładają się na podwyższenie kosztów budowy. Ponadto przy takiej budowie stosuje się inne fundamenty – tzw. schodkowe oraz wykonuje się drenaż opaskowy i powierzchniowy, by woda nie dostawała się do wykopu.

Ukształtowanie terenu jest bardzo ważne, gdyż od tego z jakim gruntem mamy do czynienia, zależy jaki projekt domu będzie odpowiedni dla tej działki. Pamiętajmy, że nie każdy projekt domu możemy zrealizować na działce zlokalizowanej na zboczu góry. Zanim więc zdecydujemy się na zakup gruntu położonego na zboczu góry, sprawdźmy czy nasz wymarzony projekt domu będzie możliwy do zrealizowania na wybranym terenie.

Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email