Zakup działki budowlanej – na co zwrócić uwagę

Zakup działki budowlanej wiąże się z bardzo dużymi emocjami. Stres związany z operowaniem większą kwotą gotówki przeplata się z euforią, że oto stajemy się właścicielami gruntu, na którym powstanie nasza wymarzona inwestycja. ak jednak wiadomo, pośpiech nigdy nie jest wskazany, jeśli w grę wchodzą duże pieniądze i długofalowe inwestycje. Istnieje kilka kluczowych czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę, zanim złożymy ostateczny podpis na umowie kupna-sprzedaży.

Wybudowanie od podstaw własnego domu to marzenie wielu osób, które decydują się na zamieszkanie w domu jednorodzinnym. Część osób decyduje się na „gotowe” rozwiązanie, tj. zakup wybudowanego już domu (na przykład w stanie surowym zamkniętym) na nabytej przez dewelopera działce. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i bezpieczne, ponieważ możemy ufać, że deweloper dobrał odpowiedni grunt pod naszą inwestycję.

Wybór gotowego domu, posadowionego już na gruncie, nie daje jednak pełnej swobody. Dlatego druga część kupujących decyduje się na zgoła inne rozwiązanie – samodzielny zakup gruntu budowlanego i wybudowanie na nim swojego wymarzonego domu, w dokładnie wybranym przez siebie miejscu. Jeśli wybierzemy tę drogę, zyskamy większą możliwość aranżacji gruntu i bardziej dogodnego posadowienia domu. Niemniej jednak w przypadku samodzielnego kupowania działki musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii. Cena nie powinna stanowić głównego kryterium, chociaż jest ono oczywiście jednym z najważniejszych i najczęściej branych pod uwagę w pierwszej kolejności.

873c1b87-0a75-4da8-a3a1-896c762f5907

873c1b87-0a75-4da8-a3a1-896c762f5907

Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę, decydując się na samodzielny zakup działki budowlanej? Przede wszystkim istotna jest lokalizacja. Sprawdźmy, czy wokół gruntu budowlanego, który nas interesuje, znajduje się zadowalająca nas infrastruktura. Wprawdzie wiele osób, zachęconych dobrą ceną działki, używa argumentu, że w dzisiejszych czasach wszędzie można podjechać autem, to jednak codzienny przymus dojeżdżania do sklepów zużyje nie tylko nasz wolny czas, ale i pieniądze 9choćby na paliwo). Dobrze zatem, jeśli w pobliżu działki znajdują się podstawowe sklepy (spożywczy, piekarnia, mięsny itp.), apteka, szkoła czy przedszkole.
równie istotne jest to, czy dojazd z miejsca, gdzie zlokalizowana jest działka budowlana, gwarantuje nam bezproblemowy dojazd na przykład do miejsca pracy. Przemyślmy, czy działka jest dla nas na tyle atrakcyjna, że możemy dla niej poświęcić swój czas i na przykład dojeżdżać do pracy na drugi koniec miasta.

Przed kupieniem działki koniecznie zapoznajmy się z MPZP, tj. Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W ten sposób dowiemy się, jakie inwestycje planowane są w najbliższej okolicy (lub po prostu jakiego rodzaju inwestycje mogą być realizowane). Dla jednych dużym atutem będzie spokojne sąsiedztwo innych domków jednorodzinnych, inni będą sobie cenić dużo bardziej bliskość niewielkiego centrum handlowego. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i ciężko jest jednogłośnie stwierdzić, które rozwiązanie jest najlepsze.

Kształt działki ma fundamentalne znaczenie. Starajmy się celować bardziej w grunty o kształcie kwadratu lub prostokąta. Są one najłatwiejsze do zagospodarowania i dają gwarancję, że w prosty sposób będziemy mogli ulokować nasz dom tak, aby tworzył on spójną, równą całość z gruntem. O wiele trudniejsze są do zagospodarowania działki o nietypowych kształtach, trójkątne itp.

Stan prawny działki jest równie ważny. Sprawdźmy, jaki stan prawny ma interesująca nas działka budowlana. Informacje takie uzyskamy pobierając odpis księgi wieczystej.

Ważne jest również to, czy działka budowlana ma dostęp do drogi publicznej. Jeśli bowiem działka nie leży przy takiej drodze, musielibyśmy postarać się o uzyskanie służebności przez działkę sąsiadująca z naszą. Niejednokrotnie wiąże się to z dodatkowymi wydatkami, ponieważ może zaistnieć konieczność wytyczenia drogi do naszej działki.

Magdalena Paluch
Redaktor WGN

Print Friendly, PDF & Email