Działka z dostępem do jeziora – ile za taki luksus trzeba płacić?

Od około 100 tysięcy złotych trzeba zapłacić za działkę nad jeziorem z własną linią brzegową na Mazurach, Warmii, czy nad Bałtykiem. Przeciętna cena metra kwadratowego mieści się w przedziale 40 – 60 zł, przy czym można znaleźć też oferty zdecydowanie tańsze.

Działka rekreacyjna czy budowlana z dostępem do jeziora daje wiele możliwości potencjalnego zagospodarowania, zwłaszcza jeśli inwestor zainteresowany jest działalnością komercyjną. Okazuje się, że grunty tego typu wcale nie muszą być jednak „poza zasięgiem” zwykłych kupujących, choćby szukających po prostu kawałka ziemi pod rekreację. Wachlarz cenowy oraz ofertowy w tym zakresie jest bardzo szeroki. Do najdroższych należą działki w bardzo dobrych lokalizacjach, nad znanymi akwenami, z planem miejscowym i dużym potencjałem turystycznym. Z kolei najtańsze będą grunty rolne nad jeziorami, czy też te działki, które są położone bardzo blisko akwenów, ale nie bezpośrednio nad nimi, za to np. w cenie jest udział w linii brzegowej.

Z analizy ofert WGN wynika, że wśród dwóch lokalizacji o największej podaży działek nad jeziorami – czyli na Mazurach i nad Bałtykiem, nieco droższe są te ostatnie.

Jedną z najwyższych obecnie stawek za metr w WGN spotykamy w przypadku oferty z województwa pomorskiego, nad Jeziorem Ostrowite. Teren położony w Borach Tucholskich z własną linią brzegową został wyceniony na 300 zł za metr kwadratowy. Cena za 3000 m kw. wynosi 890 tys. zł.

17

Przeciętnie jednak grunty z akwenami są dużo tańsze. Inna oferta z rejonu nadmorskiego dotyczy działki w miejscowości Myślibórz nad jeziorem Myśliborskim. Cena metra w tym przypadku wynosi 70 zł. Grunt ma przeznaczenie pod zabudowę rekreacyjną. Inwestor za całość, czyli 1750 m kw. wyłoży 122 tysiące złotych.

Poniżej cen średnich spotykamy m.in. działkę w Borowym Młynie o powierzchni 330 tys. m kw. Tu stawka to zaledwie 15 zł za metr. 30 zł od metra chce z kolei sprzedający za działkę na Mazurach, nad jeziorem Sunowo. Cena całości (18 tys. m kw.) wynosi w tym przypadku 543 tys. zł.

Wśród ofert warto zwrócić też uwagę na te, które co prawda nie są bezpośrednio nad jeziorami, ale tuż przy nich. Takie działki niejednokrotnie mają zagwarantowany udział w linii brzegowej, a więc dostępność do wody, a przy tym często są nieco tańsze.
W gminie Goleń, w województwie warmińsko – mazurskim sprzedający oferuje działkę wraz z udziałem w linii brzegowej jeziora w cenie 75 tysięcy złotych za 3500 m kw., czyli po 20 zł od metra kwadratowego.

Własny kawałek ziemi z dostępem do jeziora, a dodatkowo zadrzewiony, to marzenie niejednego mieszczucha, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach, decydując się na zakup takiej nieruchomości. Na słabo zasiedlonych Mazurach do wielu działek może być utrudniony dojazd, warto więc to uważnie sprawdzić, by później nie mieć kłopotów z dojazdem ale i wyjazdem z działki. Asfaltowa droga jest w tym przypadku naprawdę zaletą nie do przecenienia. Po drugie – jeśli zamierzamy tam coś budować – w przypadku podmokłych gruntów, wylanie fundamentów może wymagać zastosowania droższej technologii, wzmocnienia gruntu itp. Należy się też liczyć, że nie wszystkie drzewa, jeśli mamy starodrzewie na działce, będzie można wyciąć, co może „zabierać” przestrzeń na naszej działce. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z konieczności upewnienia się, czy działka nie leży na terenie zalewowym.

Oferty działek rekreacyjnych nad jeziorami okazują się w możliwościach finansowych nawet zwykłych inwestorów. Można też szukać wśród gruntów rolnych z możliwością przekształcenia. Tutaj ceny w lokalizacjach mazurskich niejednokrotnie wynoszą 15 – 20 zł od metra. Najdroższe są działki rekreacyjne z dostępem do akwenów, położone stosunkowo blisko dużych miast. Przykładowo w WGN – aż 500 zł od metra kosztuje działka z 40 metrami własnej linii brzegowej nad Zalewem Zegrzyńskim, w miejscowości Jadwisin około 40 km od Warszawy.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email