Dom jednorodzinny na wąskiej działce.

Wąska działka była trzecią najmniejszą w całej Atlancie i miała 6 metrów szerokości i przez lata nikt nie mógł nic na niej wybudować. Architekt znalazł sprytny sposób, by ją wykorzystać i jeszcze na tym zarobić.

Działki i nieruchomości drożeją w zastraszającym tempie, szczególnie w miastach, ale to nie jedyne zmartwienie szukających dachu nad głową. W wielu ośrodkach zwyczajnie brakuje miejsca i nowi mieszkańcy muszą osiedlać się na dalekich przedmieściach. Ludziom w miastach coraz bardziej doskwiera też samotność. Dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się alternatywne sposoby na własny kąt. Jednym z pomysłów jest budowanie na bardzo małych lub innych nietypowych działkach. Tak zrobił pewien architekt z Atlanty.

Działka, o której mowa, była była jedną z najmniejszych w mieście. Według lokalnych standardów budowlanych uznano, że nic nie da się na niej postawić. Dzięki temu była jednak relatywnie tania, więc Alexander Wu mógł sobie na nią pozwolić. Młody architekt uparł się, że zbuduje tam dom dla swojej rodziny. Chciał też w ten sposób zdobyć doświadczenie w projektach mieszkalnych, których brakowało mu w portfolio (wcześniej pracował w firmie, która specjalizowała się w budownictwie instytucjonalnym). Projekt domu na wąskiej działce wydał mu się idealnym wyzwaniem.

Gotowy budynek ma zaledwie 4,3 metra szerokości, ale jest naprawdę przestronny. Dom składa się z dwóch podłużnych części – pierwsza ma jedno piętro, a druga aż dwa. Łączy je klatka schodowa, która pełni też rolę głównego wejścia. Na parterze znajduje się kuchnia z jadalnią oraz widny salon z bardzo wysokim sufitem, który otwiera się na ogród.

Na pierwszym piętrze jest sypialnia dla dzieci, niewielki pokój zabaw oraz balkon. Na drugim piętrze architekt zaplanował przestrzeń do pracy oraz kolejną sypialnię.

Co ciekawe, Alexander Wu ostatecznie nie zamieszkał w tym domu ze swoją rodziną. Gotowy budynek tak bardzo spodobał się pewnemu inwestorowi, że architekt sprzedał go z zyskiem, zanim zdążył się do niego wprowadzić.

źródło: noizz.pl
fot. Garey Gomez / proj. Alexander Wu

Print Friendly, PDF & Email