Czy można kupić działkę rolną nie będąc rolnikiem?

Czy warto rozważyć zakup działki rolnej pod budowę domu? Między innymi takie pytania zadają sobie osoby, które rozpoczynają poszukiwania wymarzonej działki na której docelowo chcą postawić dom.

Działki rolne kuszą zarówno ciekawymi lokalizacjami, jak i atrakcyjnymi cenami. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nabycie takiej nieruchomości przez osoby, które nie spełniają wymogów tzw. rolnika indywidualnego, wiąże się z szeregiem formalności. Te z kolei z dodatkowymi kosztami i poświęconym czasem. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje związane z możliwością zakupu działki rolnej oraz najnowszymi zmianami w przepisach.

Jeszcze kilka lat temu nabywanie gruntów rolnych cieszyło się większą popularnością niż ma to miejsce obecnie. Dokładnie 30 kwietnia 2016 roku w życie weszły jednak nowe przepisy regulujące ich zakup, które doprowadziły do małej rewolucji na rynku.

Ustawa o obrocie ziemią 2016:  podstawowe informacje

Kto może kupić działkę rolną? Zgodnie z obowiązującą od kwietnia 2016 roku ustawa obrocie ziemi rolnej, swobodnie kupić lub sprzedać można działkę o powierzchni do 2999 m2. W przypadku większych gruntów prawo nabywania mają jedynie wspomniani już rolnicy indywidualni, jednostki samorządu terytorialnego, parki narodowe, kościoły czy Skarb Państwa. Jeśli chodzi o rolników indywidualnych, to za nich uznaje się osoby z kwalifikacjami rolniczymi (wykształcenie rolnicze lub: pięcioletni okres prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy na roli), które posiadają nie więcej niż 300 ha ziemi i zamieszkują teren gminy, w której posiadają działkę oraz przynajmniej od pięciu lat nią gospodarują.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że działkę rolną mogą nabyć osoby, które nigdy wcześniej nie miały nic wspólnego z rolnictwem, ale są blisko spokrewnione z rolnikiem ( dzieci, wnuki, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie, małżonek) sprzedającym ziemię. Tak samo wygląda kwestia przekazania nieruchomości na zasadzie darowizny.

Jeśli chodzi natomiast osoby, które nie są rolnikami (nie posiadają też wymaganych kwalifikacji rolniczych) ani nie są z nimi spokrewnione, to wyjście jest jedno. Zbywca musi pytać o zgodę zgodę dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, czyli instytucji, która powstała po Agencji Nieruchomości Rolnych. On może ją wyrazić, o ile zbywca wykaże, że nie było możliwości nabycia nieruchomości rolnej przez rolnika lub inną osobę mającą do tego prawo (m.in. członek rodziny). Ponadto w wyniku nabycia nie może dojść do do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych, a nabywca musi dać rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej.

Wniosek do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa może złożyć również potencjalny nabywca, czyli osoba fizyczna mająca zamiar utworzenia gospodarstwa rodzinnego, a ponadto:

– daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,
– od momentu zakupu działki zobowiązuje się do mieszkania w ciągu pięciu lat na terenie gminy, w której jest położona jedna z nieruchomości gospodarstwa rodzinnego.

Jakie zmiany w ustawie o obrocie ziemią rolną w 2019?

Wprowadzone w 2016 roku ograniczenia w obrocie ziemią rolną lada dzień zostaną zmienione. Ministerstwo Rolnictwa chce, aby działki rolne do hektara i znajdujące się w obrębie miast będą mogły być kupowane przez osoby, które nie są rolnikami. Na początku maja 2019 roku senacka komisja nie zgłosiła żadnych poprawek, co powinno przyspieszyć przyjęcie ustawy liberalizującej obrót ziemią rolną. Przed tą decyzją sporo mówiło się o tym, że senacka komisja zgłosi poprawkę, która zakładałaby zwiększenie limitu powierzchni działek rolnych z jednego do dwóch, nawet trzech hektarów. Ostatecznie jednak się na to nie zdecydowano.

Zmiany w obrocie ziemią rolną 2019 powinny dać większą swobodę w obrocie gruntami rolnymi. Nie brakuje jednak głosów, że nowe przepisy wcale nie będą znacząco ułatwiały zakupu działek rolnych przez osoby nie będące rolnikami. Czy tak faktycznie będzie? To okaże się zapewne dopiero za jakiś czas.

050

Print Friendly, PDF & Email