Działki nad wodą – ceny i lokalizacje

Już za 30 – 50 tysięcy złotych możesz mieć własną nieruchomość nad wodą. Działka z dostępem do jeziora to marzenie niejednego urlopowicza, zanim jednak zdecydujemy się na zakup warto taką nieruchomość dobrze sprawdzić.

Pamiętajmy o tym, że grunty nad wodą, z racji swojego specyficznego położenia, podlegają dodatkowym regulacjom, a i lista ryzyk jest dłuższa niż w przypadku „zwykłej” działki.

Przede wszystkim – nie każdy, kto marzy o takiej nieruchomości zdaje sobie sprawę, że swoją działką będzie musiał się „podzielić”, a przynajmniej zaakceptować wizyty obcych. Otóż zgodnie z prawem terenów z bezpośrednim dostępem do wody nie można całkowicie grodzić. Wszelkie ogrodzenia muszą kończyć się 1,5 metra od zbiornika wodnego.

Kolejna sprawa to zapisy planu miejscowego i ewentualna ochrona ze względu na walory przyrodnicze. Zapisy planu miejscowego to oczywiście lektura obowiązkowa dla każdego kupującego. Jeśli ich nie ma, zaglądamy do warunków zabudowy, a jeśli i ich nie ma – warto o nie wystąpić. Należy też sprawdzić, czy nasz teren nie znajduje się na obszarze chronionym – np. parku krajobrazowego lub też nie podlega ochronie ze wzgl. np. na walory krajobrazu. W takiej sytuacji ewentualna budowa na naszej działce może być znacznie utrudniona.

Ryzyka i koszty

Zakup działki nad wodą, na której chcemy budować, może wiązać się z wyższymi kosztami inwestycji. Na pewno dobrze jest sprawdzić grunt. W tym celu możemy wymagać przedstawienia wyników badań geotechnicznych, lub zlecić je sami. Jeśli działka jest na niestabilnym gruncie, o wysokim poziomie wód gruntowych itp. koszty budowy będą rosnąć.

To samo może dotyczyć uzbrojenia, jeśli grunt go nie posiada, a znajduje się daleko od siedlisk. W takiej sytuacji nakłady na uzbrojenie mogą być wysokie. Warto również tę sprawę dokładnie sprawdzić, najlepiej uzyskać wycenę w tym zakresie. Oczywiście podstawa to sąsiedztwo drogi. W przypadku gdy go nie ma, nawet walory najpiękniejszej działki, zbledną jeśli będziemy musieli docierać do niej przez błotniste ostępy.

Na koniec chyba najważniejsza sprawa, czyli ewentualne zagrożenie powodziowe. Sąsiedztwo zbiorników wodnych potencjalnie je wzmaga. Dlatego dobrze jest sprawdzić w gminie, czy nasza działka znajduje się na obszarze o zwiększonym ryzyku powodziowym. Jeśli tak – możemy się liczyć z obostrzeniami dotyczącymi zabudowy i wyższym kosztem ubezpieczenia. Oczywiście samo ryzyko zalania jest równie istotne.

Za ile?

Kupujący na własny użytek zazwyczaj gustują w działkach stosunkowo niewielkich – 600 do 1000 mkw. Takie grunty cieszą się największą popularnością. Spory zasób terenów z dostępem do akwenów bądź w ich sąsiedztwie znajdziemy oczywiście na Mazurach. Wbrew pozorom, ceny nie muszą być wygórowane. Z danych WGN wynika, że przeciętne stawki za takie nieruchomości wynoszą około 50 – 70 zł/mkw. Przykładowa działka o takiej powierzchni z bezpośrednim dostępem do jeziora Rumian w gminie Rybno na Mazurach została wyceniona na 49,5 tys. zł, a więc po 50 zł/mkw. Można znaleźć i tańsze oferty. Za działkę bezpośrednio przy plaży gminnej nad jeziorem Łaśmiady trzeba będzie zapłacić 30 tys. zł za 650 mkw., czyli po 45 zł od metra kwadratowego. Dużą działkę rekreacyjną (ponad 3800 mkw.) z domkiem letniskowym nad Jeziorem Wigry można kupić za około 160 tys. zł. Za 700 mkw. grunty w sąsiedztwie Jeziora Ełckiego trzeba będzie zapłacić około 65 tys.

Znacznie droższe są tereny o wyraźnie inwestycyjnym charakterze, a więc świetnie położone i umożliwiające zabudowę komercyjną. Przykład takiego gruntu znajdziemy nad Jeziorakiem. Tutaj działka o powierzchni 4600 mkw. w sąsiedztwie mariny żeglarskiej – na Pomorskim Szlaku Żeglarskim, a więc drodze wodnej z Pojezierza Iławskiego przez Kanał Elbląski, deltę Wisły do Zatoki Gdańskiej – została wyceniona na 1,5 mln zł, co daje stawkę wynoszącą ponad 300 zł/mkw.

Dagmara Komarnicka
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email