Grunty inwestycyjne – gdzie zapłacimy za nie najwięcej?

Najbardziej atrakcyjnie zlokalizowane grunty inwestycyjne w dużych aglomeracjach miejskich potrafią kosztować po kilka tysięcy złotych za metr kw. Najwyższe stawki osiągają zazwyczaj grunty przeznaczone pod zabudowę komercyjną i wielorodzinną.

W cenie jest oczywiście bardzo pożądana lokalizacja, nadająca się idealnie pod lukratywne inwestycje. Najdroższe są tereny inwestycyjne zlokalizowane w największych polskich miastach oraz w miejscowościach turystycznych.

Najwięcej zapłacimy za tereny inwestycyjne w stolicy. Wśród ofert WGN dla Warszawy, najwyższe wyceny uzyskują tereny z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową i funkcje komercyjno – rekreacyjną. Za przykładową działkę w dzielnicy Włochy o powierzchni ponad 2000 mkw. trzeba zapłacić po 3700 zł/ mkw. Jest to grunt przeznaczony pod zabudowę obiektem handlowo-biurowo-magazynowym do trzech kondygnacji.

Inwestorzy poszukują terenów zlokalizowanych w najbardziej atrakcyjnych częściach miasta. We Wrocławiu jedną z bardziej prestiżowych dzielnic jest Biskupin. Tutaj właśnie za działkę inwestycyjną o pow. ponad 8000 mkw. pod zabudowę mieszkaniową trzeba zapłacić kwotę rzędu 2300 zł od metra. Dla kontrastu – grunty pod zabudowę mieszkaniową i komercyjną w nieco dalszych dzielnicach, np. na Ołtaszynie, kosztują przeciętnie 850 złotych za metr kw.

Jedną z najbardziej rozchwytywanych przez inwestorów lokalizacją mieszkaniową w Krakowie jest Wola Justowska. Zgodnie z ofertą WGN, za świetnie położoną działkę blisko Błoń trzeba zapłacić 1500 zł za metr kw. Równie wysokie są ceny w lokalizacji Prądnik Biały, gdzie na grunt inwestycyjny wydamy ok. 1600 zł za metr kw. Gorsze lokalizacje przyciągają znacznie niższymi cenami – przeciętnie na poziomie 350 złotych za metr kw.

Nie tylko działki w dużych miastach są drogie. Ceny bronią się również przed spadkiem w miejscowościach turystycznych. Analitycy WGN obserwują stosunkowo dużą podaż tego rodzaju gruntów na Mazurach. W Ełku, w pobliżu Jeziora Ełckiego jeden z oferentów oczekuje ponad 3700 złotych za metr kw. za działkę o powierzchni 1000 metrów kw.

Nadmorskie tereny inwestycyjne również są bardzo popularne. W centrum Świnoujścia znajduje się grunt o powierzchni niespełna 500 mkw. na sprzedaż za kwotę 1,6 mln zł. Cena za metr kw to zatem ponad 3000 złotych.

Wprowadzone w ostatnim czasie przepisy zacieśniły nieco pas inwestorom. Brak atrakcyjnie zlokalizowanych gruntów oraz fakt, że rynek w dużych miastach powoli ma coraz mniej do zaoferowania w centrum, skłania inwestorów do poszukiwań działek pod inwestycje w mniejszych ośrodkach. Tego rodzaju grunty cieszą się znaczną popularnością pod inwestycje o charakterze hotelowym czy rekreacyjnym. Na obrzeżach miast powstaje również coraz więcej galerii handlowych oraz inwestycji mieszkaniowych o charakterze apartamentowym.
Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email