Wrocław, polska stolica IT. Miasto, które od kilku dekad jest kojarzone z nowoczesnymi technologiami, światem IT, ICT i ITO. Ale nie tylko. Stolica Dolnego Śląska jest także domem dla dużych międzynarodowych centrów typu BPO i SSC. Od 1997 r. w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej firmy zainwestowały ponad 9 mld zł. Zdecydowały się także zatrudnić ponad 16 tys. pracowników, dwukrotnie więcej niż planowały.
Najnowsza, 3. edycja cyklu badań Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint – Business Environment Assessment Study, przedstawia ocenę środowiska biznesowego we Wrocławiu przez decydentów polskich firm. Pozwala ona spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym organizacji. W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. Projekt został objęty patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Pro Progressio.
Wrocław awansuje w rankingu
Wśród respondentów badania Business Environment Assessment Study, którzy zadeklarowali inwestycje w rozwój geograficzny firmy, największym zainteresowaniem cieszy się Wrocław. Średnia ocena miasta wynosi 7,2 punkta (wzrost o 0,2 p w porównaniu do 2019 r.) w 10-stopniowej skali co plasuje miasto na pierwszym miejscu (ex-equo z Warszawą), Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak: ocena lokalizacji jako miejsca do życia (7,9 p), potencjał edukacyjny (7,7 p) oraz potencjał biznesowy (7,7 p).
– Mimo pandemii koronawirusa sytuacja jest stabilna, a my na bieżąco dostosowujemy się do zmian i nowych potrzeb rynku. W tym dynamicznym czasie Wrocław nadal cieszy się zainteresowaniem wśród inwestorów. W ciągu ostatnich dwóch lat na Wrocław zdecydowały się takie firmy jak Gates Corporation, UPM Business Hub, Oras czy Klika-Tech. Dobrym prognostykiem jest wysoka lokata Wrocławia w rankingu Globalnych Miast Przyszłości z największym biznesowym i ekonomicznym potencjałem. Wrocław został także wyróżniony jako najlepszy w kategorii małych i średnich miast. – mówi Aleksandra Kłonowska-Drozd, Kierownik Zespołu ds. Obsługi Inwestora, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW).
–Wrocław jest wiodącym ośrodkiem ekonomicznym, technologicznym i kulturalnym oraz jedną z najdynamiczniej rozwijających się metropolii w kraju. Miasto jest znane z przyjaznego podejścia do biznesu: powstało tu wiele renomowanych polskich firm a zagraniczni inwestorzy uznali Wrocław za jedną z najlepszych lokalizacji w Europie. – tłumaczy Radosław Kostka, Acquisition Manager, Vastint.
Siła wrocławskiej infrastruktury i nieruchomości
Magnesem, który przyciąga inwestorów do Wrocławia jest dynamicznie rozwijająca się infrastruktura. Transport lotniczy jest w tym obszarze wskaźnikiem o największej wartości, wynoszącym aż 8,5 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku. Port Lotniczy Wrocław oferuje wiele bezpośrednich połączeń do głównych portów przesiadkowych w Europie. Miasto jest również usytuowane w strategicznym trójkącie pomiędzy Warszawą, Berlinem i Pragą. Do każdego z tych miast można dotrzeć ze stolicy Dolnego Śląska w mniej niż 4 godziny samochodem. Wartością dodaną dla wrocławskiego potencjału inwestycyjnego jest również wysoka dostępność powierzchni biurowej – ponad 106 000 m2 w budowie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy województwa dolnośląskiego wynoszą obecnie 1 226 300 m2. Ocena infrastruktury plasuje się na poziomie 7,2 p a ocena dostępności powierzchni biurowej na 6,7 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 r.
– Miasto Wrocław jest jednym z najkorzystniej zlokalizowanych miast na terenie Polski. Bliskość przejść granicznych zarówno niemieckich, jak i czeskich, nowoczesna i rozbudowana infrastruktura drogowa, a także komunikacja miejska są istotnymi czynnikami przyciągającymi uwagę inwestorów – twierdzi Marcin Siewierski, Associate Regional Head, Cushman & Wakefield. Jeżeli chodzi o dostępność powierzchni biurowych to miasto nie jest już postrzegane jako „rynek wschodzący”, ale ugruntowane i dojrzałe centrum biznesowe, potrafiące elastycznie i sprawnie reagować na sytuację rynkową. – dodaje ekspert.
Rosnący potencjał edukacyjny
Dwadzieścia pięć uczelni wyższych, a wśród nich największa uczelnia publiczna w województwie dolnośląskim, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Wrocław liczy sobie ponad 109 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze inżynieryjnym (27,8 tys.), potem w obszarze finansowym (18,8 tys.) a następnie w IT (6,5 tys.). Ocena potencjału edukacyjnego została oceniony na 7,7 p w dziesięciostopniowej skali.
– Wrocław od kilku już lat jest liderem wśród wszystkich miast uczelnianych w Polsce, może się pochwalić prawdziwą kuźnią talentów inżynierskich. Absolwenci uczelni technicznych są grupą zawodową najbardziej atrakcyjną dla inwestorów wrocławskiej strefy ekonomicznej. Zaplecze inżynierskie uzupełniają finansiści i absolwenci kierunków IT, którzy w tej chwili są grupą blisko dwukrotnie mniejszą niż inżynierowie, ale doskonale wiemy, że niezbędną do właściwego zarządzania biznesem. –wyjaśnia Anna Teodorowska, Regional Manager, Antal IT Services.
Rozwój wrocławskiego rynku pracy
Mocną stroną Wrocławia są kadry o kompetencjach analitycznych i finansowych, a także obecność kadry średniego i wyższego szczebla o kompetencjach lingwistycznych. Równie wysokie wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach z zakresu IT oraz wśród kadry o kompetencjach z zakresu inżynierii. Wrocław jest największym ośrodkiem gospodarczym w południowo-zachodniej Polsce. Jest także najbardziej atrakcyjnym miastem dla relokacji menedżerów i specjalistów oraz najlepiej postrzeganą marką miejską w kraju.
– Dynamiczny rozwój gospodarczo-infrastrukturalny, silna marka miasta, numer jeden w kategorii miejsca do życia w rankingu miast branych pod uwagę w badaniu – wszystko to sprawia, że Wrocław z jednej strony przyciąga nowe inwestycje, z drugiej, będąc największym ośrodkiem gospodarczym w południowo-zachodniej Polsce, staje się także najbardziej atrakcyjnym dla relokacji menedżerów i specjalistów. Tempo zatrudnienia we Wrocławiu nie spada, od początku 2021 r. odnotowujemy duże zapotrzebowanie na zasoby ludzkie u naszych klientów. – komentuje Katarzyna Sławińska, Team Leader, Antal Engineering & Operations.
źródło: materiały prasowe