Raport: Rynek mieszkań i gruntów w województwie lubelskim

Koniunktura w budownictwie mieszkaniowym w województwie lubelskim jest wciąż lepsza niż przed epidemią. Dynamika wzrostu cen nowych mieszkań – głównie w Lublinie – należy do największych w Polsce.

W stolicy województwa metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym kosztuje nawet 7 tys. zł. Bardzo szybko rosły ceny mieszkań na rynku wtórnym. W ciągu ostatnich 7 lat podrożały z około 4 500 zł za metr kwadratowy do 6 400 zł. A jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym na obrzeżach województwa?

Rynek mieszkaniowy Puław, Zamościa i Chełma

Wszystkie te rynki cechują się podobnym poziomem rozwoju w segmencie lokali położonych w budynkach nowych i kilkuletnich. Na terenie każdego z miast można wskazać kilka zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycji deweloperskich. Segment lokali o średnich powierzchniach, 40-50 m2, jest najbardziej popularny – mówi Katarzyna Młynarczyk, z Działu Analiz Nieruchomości firmy Lege Advisors.

Na rynku mieszkaniowym Puław, Zamościa i Chełma promowane są intensywnie lokale o powierzchniach większych i mniejszych, które posiadają dodatkowe obiekty – komórki lokatorskie, piwnice lub miejsca postojowe w garażu podziemnym. Średnia cena miejsca postojowego wynosi ok. 35 000 zł. Najbardziej zróżnicowane ceny na rynku pierwotnym odnotowano w Zamościu. W zależności od lokalizacji obiektu ceny jednostkowe wahają się tu w granicach od 3,5 tys. zł do aż 8,5 tys. zł. W każdym z badanych miast obserwowano stosunkowo niewielką liczbę transakcji i ofert dotyczących lokali z rynku wtórnego położonych w nowych lub kilkuletnich budynkach. Ze względu na charakter zabudowy badanych miast, zdecydowanie więcej transakcji i ofert w ramach rynku wtórnego odnotowywanych jest w segmencie zabudowy dużo starszej – wielkopłytowej.

Rynek gruntów Puław, Zamościa i Chełma

Lokalny rynek gruntów w badanych miastach jest dość słabo rozwinięty. Transakcje gruntami przeznaczonymi pod zabudowę wielorodzinną zachodzą na ich terenie rzadko. W okresie kilku ostatnich lat można mówić o pojedynczych zakupach – mówi Magdalena Wiszniewska, z Działu Analiz Nieruchomości firmy Lege Advisors.

Średnia cena gruntów pod zabudowę wielorodzinną w Chełmie wyniosła 200 zł/m2. Natomiast w Zamościu 250 zł/m2. Zdecydowanie częściej odnotowuje się umowy kupna-sprzedaży dotyczące gruntów o powierzchniach większych niż dla typowego inwestora indywidualnego. Ich przeznaczenie umożliwia realizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej różnego typu.

Inwestycje

Dodatkowym obszarem z pewnym potencjałem są niewątpliwie tereny w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowych, np. Kazimierz Dolny, Nałęczów. Potencjał inwestycyjny może być w tym rejonie upatrywany w realizacji np. apartamentów zorientowanych na wynajem.

Źródło: Dział Analiz Nieruchomości firmy doradczej Lege Advisors

fot. materiały prasowe

Print Friendly, PDF & Email