Działki na sprzedaż w Poznaniu – podsumowanie roku 2020

Działki na sprzedaż w Poznaniu w 2020 roku cieszyły się dużą popularnością. Nie jest to ewenement w skali całego kraju. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że na rynku nieruchomości rok 2020 należał do działek. Dużą popularność mogliśmy zaobserwować zarówno w segmencie działek rekreacyjnych jak i przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną a także inwestycyjnych dedykowanych inwestorom.

Spis treści:

1. Grunty w Poznaniu były i są na topie

  1. Zabudowa jednorodzinna
  2. Renesans działek wypoczynkowych w Poznaniu i okolicach

Działki na sprzedaż w Poznaniu – wzmożona popularność

Wzmożone zainteresowanie działkami na sprzedaż w Poznaniu jest spowodowane pandemią COVID-19, która ogarnęła świat w 2020 roku. Zmiany preferencji klientów w obszarze obrotu nieruchomościami jest bardzo zauważalne właśnie w obrębie popytu na wszelkiego rodzaju grunty. Osoby poszukujące lub mieszkające w mieszkaniach zapragnęły większej przestrzeni i własnego ogródka. Tendencja ta jest szczególnie zauważalna w dużych miastach, dlatego też wzmożone zainteresowanie działkami na sprzedaż w Poznaniu nie jest odosobnionym przypadkiem w skali kraju.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Co ciekawe, obecnie za cenę trzypokojowego lokalu można już kupić dom w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej na przedmieściach. Jednak wzrost zainteresowania gruntami zaczął wpływać na wzrost cen. Wzrost cen gruntów budowlanych wskazywał już październikowy odczyt indeksów. Wyniósł on 137,81 pkt i był o 0,89 pkt wyższy niż we wrześniu oraz o 4,37 pkt wyższy w relacji do października 2019 r. Zdaniem ekspertów WGN, powodem, dla którego ceny działek budowlanych rosną szybciej niż mieszkań, jest rosnące zainteresowanie budową własnych domów jednorodzinnych.

Choć w październiku 2020 Polacy otrzymali mniej pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, niż we wrześniu, wyniki były lepsze niż w roku poprzednim. W relacji do października 2019 r. liczba pozwoleń wzrosła o 5,6 proc. Od początku roku do końca października inwestorzy indywidualni otrzymali 84,2 tys. pozwoleń, co jest wynikiem o 0,9 proc. lepszym od ubiegłorocznego. W maju i czerwcu 2020 roku zauważono największy, nawet dwu krotny (w porównaniu rok do roku) wzrost zainteresowania ofertami gruntów.

Największym wzrostem zainteresowania cieszyły się działki zabudowane budynkiem mieszkalnym – tu odnotowano wzrost o 12,5 proc. w porównaniu rok do roku. Sprzedaż lokali i działek niezabudowanych również wzrosła, lecz odrobinę mniej, bo o 9,7 proc. w skali roku. Inne nieruchomości cieszyły się o 6,9 proc. większą sprzedażą.

Po pierwsze działki budowlane pod domy jednorodzinne

Największą popularnością cieszyły się działki na sprzedaż w Poznaniu i okolicach przeznaczone pod budowę domów jednorodzinnych. W 2020 roku na rynku nieruchomości nastąpiło zwiększenie zainteresowania domami jednorodzinnymi, kosztem mieszkań. Eksperci zaznaczają, że nie jest to tylko jednoroczny trend, ale perspektywa, która utrzyma się w kolejnych latach. Największą popularnością cieszą się domy o powierzchni całkowitej do ok. 150–170 mkw., z garażem i minimum trzema sypialniami oraz domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowej mające ok. 80–100 mkw. Atutem takich nieruchomości jest garaż lub możliwość dostawienia wiaty parkingowej.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN 

Ceny domów w ostatnich kilku miesiącach lekko wzrosły, na co wpływ mają nie tylko większy popyt, ale też stale rosnące koszty budowy (siła robocza i materiały) a także samych działek na sprzedaż w Poznaniu i innych dużych miastach.

Z raportów WGN wynika, że wielu klientów dotychczas rozważających zakup mieszkania skierowało swoje zainteresowania w stronę ofert sprzedaży domów oraz gruntów budowlanych i działek na sprzedaż w Poznaniu. Potwierdzają to statystyki popytu na tego typu nieruchomości, które choć od dłuższego czasu systematycznie rosły, to w maju i czerwcu 2020 były wyższe niż przed rokiem odpowiednio o 31,6 proc. i 21,1 proc.

Co ciekawe, widząc duże zapotrzebowanie na działki na sprzedaż w Poznaniu miasto wystawo grunty pod zabudowę jednorodzinną, znajdują się one między innymi w Strzeszynie, Szczepankowi czy Górczynie. Różne lokalizacje pozwalają na wybór miejsca na wymarzony dom. Zakup nieruchomości od miasta odbywa się przede wszystkim na drodze przetargu ustnego i rokowania. Wystarczy skorzystać z ogłoszeń na stronie internetowe. Większość działek na sprzedaż w Poznaniu wyceniana jest obecnie na 200.000-300.000 zł.

W ofercie są i działki o powierzchni ok. 400 m kw. i takie ponad 1000 m kw. W ofercie Poznania znaleźć można obecnie ponad 100 nieruchomości pod zabudowę jednorodzinną. Najwięcej, bo 55 na Strzeszynie (350-1313 m kw.). 38 nieruchomości (800-1437 m kw.) zlokalizowanych jest w Szczepankowie, 18 w Smochowicach (850-1036 m kw.), 22 na terenie Zielińca (700-1720 m kw.), a 16 – Górczyna (479-733 m kw.).

Działki na sprzedaż w Poznaniu – działki rekreacyjne

Nie należy zapominać, że oferty działek na sprzedaż w Poznaniu dotyczą także działek rekreacyjnych. W ujęciu rok do roku można zauważyć, że w 2020 roku zainteresowanie tego typu gruntami wzrosło dwukrotnie. Można więc stwierdzić, że wraca moda na działki rekreacyjne, szczególnie te w atrakcyjnych lokalizacjach. Oferty działek na sprzedaż w Poznaniu kuszą osoby, które chcą mieć swój kawałek ziemi poza własnym mieszkaniem w bloku. To także dobre rozwiązanie dla osób, które myślą o tym zakupie, jak o inwestycji – tutaj sprawdzi się działka rekreacyjna z domkiem letniskowym w atrakcyjnej lokalizacji.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN 

Popularnością cieszą się szczególnie te położone nad morzem, w górach i na Mazurach. Ale coraz częściej wybierane są tereny także w obrębie miast, ponieważ liczy się łatwy do nich dojazd i bliska odległość. To pozwala w szybki sposób wydostać się poza tłumy ludzi i spokojnie odpocząć. Wśród ofert działek na sprzedaż w Poznaniu i okolicach największą popularnością cieszy się te zabudowane domkiem letniskowym, następnie pusta, a na końcu ta która wymaga remontu, lub włożenia w nią dodatkowych pieniędzy.

Ceny ziemi są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Jednak to lokalizacja ma największy wpływ na jej koszt. W dodatku liczy się również stan domku letniskowego, ułożenie działki oraz roślinność, która się na niej znajduje czy sąsiedztwo innych właścicieli. Działek i nieruchomości rekreacyjnych i letniskowych na rynku jest całkiem sporo, w związku z czym stale zwiększa się obrót tego typu terenami. Z kolei działki o powierzchni powyżej 0,5 hektara często są kupowane z myślą o dochodzie, bo czynnik komercyjny ma duży wpływ na rozwój i wzrost obrotów w tym segmencie rynku nieruchomości.

Ceny działek rekreacyjnych zaczynają się od 30-40 tysięcy złotych, ale są to oferty rzadko spotykane na rynku i sprzedają się szybko. Ale wszystko zależy od grubości portfela – są klienci gotowi wydać 1-1,5 mln złotych za grunt rekreacyjny, niezależnie od tego, czy kupuje na własne potrzeby, czy w celu komercyjnym i turystycznym. Średnia cena za hektar użytku rolnego w Polsce wynosi 46 975 złotych. 

Najdroższa ziemia znajduje się kolejno w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i opolskim. Najtańsze natomiast znajdziemy w podkarpackim, zachodnio-pomorskim i lubuskim. W ciągu ostatniej dekady widać wyraźny wzrost cen działek. Ludzie coraz chętniej chcą mieć swój kawałek ziemi, na którym mogą wypoczywać, i przede wszystkim czerpać korzyści finansowe z wynajmu.

Print Friendly, PDF & Email