Działki na sprzedaż w Poznaniu. Duży popyt od wiosny 2020

Działki na sprzedaż w Poznaniu są coraz częściej wyszukiwaną frazą. W związku z pandemią, która pojawiła się w Polsce wiosną 2020 roku sektor gruntów zaczął przeżywać prawdziwy boom. Co ciekawe, poszukiwane są zarówno tereny inwestycyjne jak i rekreacyjne pod miastem.

Działki na sprzedaż w Poznaniu- renesans działek rekreacyjnych

Osoby poszukujące działki na sprzedaż w Poznaniu coraz częściej zainteresowane są terenami rekreacyjnymi. Pandemia i spowodowany nią lockdown spowodowała, że wszyscy zaczęliśmy doceniać przestrzeń i roślinność. W dużych aglomeracjach, w których większość osób mieszka w mieszkaniach ogródki działkowe zaczęły przeżywać swoisty renesans. Rekreacyjne działki na sprzedaż w Poznaniu zaczęły cieszyć się dużą popularnością. Należny jednak zaznaczyć, że nie jest to segment rynku o dużej płynności.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Ciekawych ofert, szczególnie w dużych miastach jest stosunkowo mało i szybko znajdują nowych właścicieli. Sytuacja pandemii dodatkowo zwiększyła zainteresowanie stosunkowo małym sektorem działek na sprzedaż w Poznaniu. Z niektórych danych wynika, że wzrost liczby zapytań o sprzedaż działki wyniósł w maju 2020 aż 128,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Oczywistym jest, że wzrost popytu wpłynął na wzrost cen. Obecnie za niewielki grunt w dużych metropoliach trzeba płacić obecnie nawet 100 tys. zł. Olbrzymi skok zainteresowania odnosi się też do działek rekreacyjnych poza miastami. Co ciekawe, eksperci twierdzą, że nie jest to krótkotrwały trend związany z pandemią a ten sektor rynku będzie się rozwijał. Jest to spowodowane także zmianami w planach zagospodarowania przestrzennego miast. Tendencją, która będzie się rozwijać w najbliższej przyszłość jest zwiększenie terenów zielonych w aglomeracjach. Zacznie powstawać nie tylko więcej parków i skwerów, ale także gruntów rekreacyjnych. Co z kolei zwiększy dynamikę w sektorze działek na sprzedaż również w Poznaniu.

Grunty inwestycyjne

Nie należy zapominać, że działki na sprzedaż w Poznaniu to także duże grunty inwestycyjne. Są to oferty skierowane głównie do deweloperów. Ten segment rynku, niezmiennie od lat jest na topie, co jest spowodowane hossą na rynku nieruchomości. Szacuje się, że wpływy do budżetu miasta w roku 2020 pochodzące ze sprzedaży działek w Poznaniu przekroczą 100 milionów złotych, rok wcześniej w 2019 do kasy miasta z tego tytułu wpłynęło 75 milionów. W puli działek na sprzedaż w Poznaniu pojawiły się aż trzy grunty, na których mogą powstać wysokie budynki. Dwie działki znajdują się przy rondzie Rataje, przy wejściu do galerii Posnania. Mogą tam powstać dwa budynki: jeden o wysokości 76 metrów, drugi 100-metrowy.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Dodajmy, że obiekt o takiej wysokości może osiągnąć wysokość nawet do 30 pięter. Za te nieruchomości miasto spodziewa się uzyskać ok. 35 mln zł. Ponadto na Łacinie są przygotowane do zbycia dwie inne działki pod usługi i jedna przy Brneńskiej pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną (spodziewany wpływ to ponad 16 mln zł). Następny wysoki budynek – o wysokości 73 metrów – może powstać przy Unii Lubelskiej, przy rondzie Żegrze. W planie miejscowym jest to teren (ok. 20 tys. mkw) zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej usługowej. Podobnie jak w innych dużych miastach, w Poznaniu można znaleźć działki na sprzedaż, które są prawdziwymi perełkami dla inwestorów. Do tego typu gruntów niewątpliwie należy zaliczyć teren na Jeżycach między Dąbrowskiego, Polną a Staszica, który dookoła zabudowany jest kamienicami. Znajduje się tam budynek po dawnych zakładach tytoniowych. Choć obiekt od lat jest wyłączony z użytku dysponuje dużym potencjałem inwestycyjnym. Oferta sprzedaży tej działki w Poznaniu jest skierowana głównie do deweloperów specjalizujących się w renowacjach zabytkowych budynków, które przekształcają na luksusowe apartamenty lub modne lofty.

Działki na sprzedaż w Poznaniu poszukiwane

Oferty działek na sprzedaż w Poznaniu jednak nadal najczęściej dotyczą gruntów pod budowę domów jednorodzinnych. Szacuje się, że w porównaniu rok do roku w maju 2020 było aż o 30% więcej zapytań o takie tereny niż rok wcześniej. Ceny gruntów budowlanych sukcesywnie, od lat rosną. W czerwcu 2020 roku za metr kwadratowy działki na sprzedaż w Poznaniu trzeba było zapłacić (średnio) 682 zł. Cena terenu jak zawsze uzależniona jest od lokalizacji. Im lepsza, tym droższy będzie każdy metr kwadratowy. W miastach ceny są najwyższe, a im dalej od centrum, tym ceny spadają. Jest to tendencja niezmienna od lat i nic nie wskazuje na to, aby miała ulec jakiejkolwiek zmianie. Poszukując działki na sprzedaż w Poznaniu lub innym dużym mieście należy najpierw się zastanowić jaki dom dom chcemy wybudować. Decyzje o tym czy dom ma być piętrowy, parterowy, podpiwniczony czy z garażem bezpośrednio wpływają na parametry poszukiwanego gruntu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ na działce nie można wybudować wszystkiego czego się chce. Ograniczeniami są między innymi plany miejscowe, warunki zabudowy, rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz inne przepisy.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Co więcej przed zakupem gruntu warto przeanalizować wieloletnie plany inwestycyjne oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (jeżeli są). Sprawdzić plany rozbudowy dróg i budowy nowych lotnisk. Należy określić, przynajmniej pobieżnie, co wolno wybudować na danym terenie. W wielu przypadkach wystarczy na oko sprawdzić przed zakupem działki, co jest wybudowane w sąsiedztwie. Jednakże praktyka pokazuje, że niczego nie można być pewnym – przepisy się zmieniają. Dlatego też poszukując działki na sprzedaż w Poznaniu warto skorzystać z usług profesjonalnego pośredniaka obrotu nieruchomościami. Zakup gruntu bez uprzedniego sprawdzenia stanu prawnego może powodować szereg konsekwencji. W skrajnych przypadkach niemożliwa będzie budowa jakiegokolwiek domu. Często występującą sytuacją jest wymuszona zmiana projektu lub planu zagospodarowania działki. Najbardziej popularnymi działkami na sprzedaż w Poznaniu są takie o powierzchni pomiędzy 800 a 1500 mkw o kształcie prostokąta. Decyzja o rozmiarze gruntu jest istotna już na etapie przeglądania ofert. Za duża działka, to strata pieniędzy przy zakupie i zagospodarowaniu oraz czasu. Za mała działka może oznaczać brak miejsca i mniejszy komfort życia. Źle wybrana działka budowlana może nie pozwolić na korzystne usytuowanie domu i optymalne wykorzystanie światła słonecznego. Szukając idealnej działki na sprzedaż w Poznaniu warto dokładnie określić czego się szuka. Należy wziąć pod uwagę takie elementy jak: projekt domu, możliwości finansowe, wstępnie określona lokalizacja, stan prawny gruntu, plan zagospodarowania przestrzennego, rozmiar, kształt gruntu a nawet kierunek wjazdu. Decyzja o wyborze idealnego gruntu pod budowę domu jednorodzinnego to szereg trudnych wyborów. Cały proces związany z zakupem terenu a następnie budową jest długotrwały i kosztowny. Jednak efektem końcowym będzie wymarzony, własny dom otoczony prywatnym ogrodem. Lockdown spowodowany pandemią przypomniał jak ważna jest przestrzeń, w której mieszkamy. Dlatego też zauważalny jest zmorzony popyt na działki na sprzedaż w Poznaniu oraz innych miastach. Według ekspertów nie jest to chwilowy trend a tendencja, która utrzyma się w najbliższych miesiącach a nawet latach.

Print Friendly, PDF & Email