Co piąty Polak zastanawia się nad kupnem działki i postawieniem na niej domu

Restrykcje związane z pandemią koronawirusa spowodowały zmiany na rynku mieszkaniowym, w kwestii preferencji obywateli. Coraz ciekawszą alternatywą dla mieszkań są domy.

Aż 80% Polaków zapytanych o to, czy mając świadomość zagrożeń związanych z COVID-19 interesowało się kupnem działki, odpowiedziało: TAK*.

Wpływ na to ma m.in. upowszechnienie pracy zdalnej czy chęć zachowania dystansu społecznego. Polacy szukają własnego azylu, w którym będą mogli pracować, odpoczywać i obcować z naturą. Jak przekonują eksperci Deloitte: „Pandemia może zmienić nasz sposób myślenia i codziennego funkcjonowania. Część popytu może zostać przekierowana z własnego miejskiego lokum, na bardziej peryferyjne tereny*”.

Również eksperci Diamond Module, specjalizujący się w budownictwie modułowym, zauważyli zmianę dotyczącą postrzegania przez Polaków własnego kawałka ziemi, na której można postawić dom. Firma przeprowadziła badanie, z którego wynika, że Polacy interesują się postawieniem domu na działce, w czasie nie dłuższym niż 12 miesięcy, a właśnie zbyt długi czas budowy ich skutecznie do tego zniechęca. Przy budowie domu od podstaw nie ma jednak możliwości skrócenie tego procesu: sprawy administracyjne związane z uzyskaniem pozwoleń, tworzenie projektu, poszukiwanie dobrej ekipy, prace budowlane i wykończeniowe trwają. Inaczej jest w przypadku całorocznych domów modułowych, których stworzenie jest po prostu szybkie i przekonały się o tym osoby, które zdecydowały się na własne lokum wykończone „pod klucz”, stworzone w zaledwie miesiąc.

Dlaczego miesiąc wystarczy na budowę domu? Ponieważ jeśli decydujemy się na postawienie domu o określonym metrażu – w tym przypadku do 35m2 – nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, o czym nie wie aż 40% Polaków. Do postawienia budynku o takich gabarytach wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego urzędu, co znacznie ogranicza formalności oraz pozwala zaoszczędzić czas.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zaoszczędzenie swojego czasu i energii, poprzez zakup gotowego domu z fabryki, który ma wykończoną kuchnię, łazienkę i salon. Wówczas mają pewność, że taki budynek na pewno spełnia wszelkie normy techniczne i bezpieczeństwa. Przed postawieniem gotowego domu, wystarczy wystosować zgłoszenie do urzędu oraz wykonać fundamenty według wytycznych działu projektowego. Na końcu pozostaje doprowadzenie przyłączy do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektrycznej oraz postawienie domu na fundamentach i podłączenie do instalacji. To wszystko.

Komentarz: Krzysztof Żebrowski, wiceprezes Diamond Module i współtwórca domów do 35 m2 „smALLinclusive”.

* Dane z badania zrealizowanego we wrześniu 2020 na grupie reprezentatywne 1000 osób przez firmę SW RESEARCH na zlecenie Diamond Module.

* Raport Deloitte: https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/at/Documents/presse/deloitte-property-index-2020.pdf

źródło: propertyjournal.pl

Print Friendly, PDF & Email