Działki budowlane na sprzedaż – zbliża się sezon na promocje

Przychodzi taki czas, kiedy młode małżeństwo z dziećmi… przestaje być już młode. Dzieci szybko rosną, każde chce mieć swój własny kąt, a najlepiej pokój. Nagle okazuje się, że wystarczające do tej pory mieszkanie robi się ciasne. Wtedy nadchodzi moment na decyzję o zakupie działki budowlanej i budowie własnego domu jednorodzinnego.

Najlepszy moment na zakup działki budowlanej

Wraz z powiększeniem się rodziny część osób zmienia dotychczasowe lokum na większe. Jednak spora grupa Polaków w takiej sytuacji decyduje się na przeprowadzkę albo do domu w zabudowie szeregowej, albo do domu jednorodzinnego. Tym bardziej że ceny 4-pokojowego mieszkania i domu jednorodzinnego są zbliżone. Rynek wtórny domów jednorodzinnych w Polsce rośnie, co widać zwłaszcza w dużych miastach. Deweloperzy oferują coraz więcej nieruchomości z rynku pierwotnego. Nadal jednak sporo z nas wybiera budowę domu na własną rękę.

W poszukiwaniu działki pod budowę domu

Budowa domu jednorodzinnego to rozwiązanie dla tych, którzy chcą, aby ich dom był dokładnie taki, jak ten wymarzony. By posiadał cechy, które są im potrzebne, a których nie ma większość dostępnych na rynku nieruchomości. Pierwszy krok do budowy domu stanowi znalezienie odpowiedniej działki.

Według ekspertów zdania co do idealnej powierzchni działki budowlanej są podzielone, jednak grunt od 700 do 1000 mkw. wystarczy już na budowę domu. Taka powierzchnia nie zadowoli zapewne miłośników pracy w przydomowym ogrodzie, ale spokojnie zapewni już przestrzeń na postawienie budynku, garażu oraz miejsca na huśtawkę dla dzieci, kilku drzew i krzewów, umożliwi też zorganizowanie grilla dla rodziny i znajomych.

Tanie działki budowlane – kiedy wypatrywać cenowych okazji?

Dla tych, którzy planują kupno działki pod budowę domu, zbliża się najlepszy okres w ciągu roku, aby poszukać cenowych okazji. Zima to najlepszy czas na szukanie, negocjowanie cen i zakup działek budowlanych. O tej porze roku popyt jest niewielki, a właściciele zainteresowani sprzedażą działek są bardziej skłonni do upustów. Ruch ożywia się wiosną, swój szczyt osiąga latem, a jesienią powoli zamiera podkreśla Iwona Tryzna z Express House Nieruchomości.

Ceny działek budowlanych w Warszawie

W Warszawie najwyższa cena za działkę o powierzchni wynoszącej między 7 a 10 arów to aż 21 mln zł. Nie jest to jednak działka budowlana pod zabudowę jednorodzinną, a typowa działka inwestycyjna na Starym Mieście, co tłumaczy zawrotną cenę. Stawki za najdroższe działki pod zabudowę jednorodzinną osiągają w stolicy pułap kilku mln zł. Za działkę na Mokotowie o powierzchni 705 mkw. trzeba wyłożyć 4,9 mln zł.

Ile kosztuje działka pod budowę domu na granicy miasta?

Najtańsza działka w stolicy, o powierzchni 1000 mkw. wyceniana jest na ćwierć mln zł. W pozostałych miastach jest taniej. W Krakowie 875 mkw. gruntu na Kościelnikach kosztuje 87 tys. zł. Jeśli chodzi o najdroższe działki, to drugie miejsce, za Warszawą zajmuje Gdańsk. 820 mkw. w Oliwie jest do wzięcia za bagatela 2,99 mln zł.

Coraz więcej Polaków zamiast płacić za działkę w mieście jak za zboże, wolą kupić działkę już za jego rogatkami, ale niedaleko miasta. Czas dojazdu do pracy może być tylko nieznacznie dłuższy, za to oszczędności finansowe naprawdę spore.

Infrastruktura w cenie działki

W przypadku działek podmiejskich problem może stanowić za to dostępność odpowiedniej infrastruktury.  Osoby wybierające działkę, często zwracają uwagę na to, czy prowadzi do niej dobra, utwardzona droga i czy jest regularnie odśnieżana. Poza tym zwykle dużo większą popularnością cieszą się działki położone w pobliżu przystanku autobusowego lub stacji kolejowej.

źródło: otodom.pl
fot. oferta WGN nr 079-1834

Print Friendly, PDF & Email