Jaka działka pod domek letniskowy?

Posiadanie domku letniskowego w uroczym zakątku, blisko lasu czy jeziora dobre miejsce aby spędzić wakacje i zregenerować siły małym kosztem a także to idealna baza wypadowa na wycieczki.

Zanim zaczniemy stawiać domek letniskowy musimy sprawdzić czy nasza działka w ogóle nadaje się pod budowę takiej nieruchomości. Mówi o tym jej status w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Najłatwiej jest budować na działkach określonych jako rekreacyjne. W przypadku budowlanych czy rolnych trzeba się starać już o pozwolenia i przekształcenia.

Jeśli chodzi o wielkość działki nie ma jednoznacznie w przepisach ustalonych wymiarów. Jedyny wymóg to, że na każde 500 m2 działki przypadać może jeden obiekt. Więc mamy już w ten sposób minimalny jej rozmiar. Jednak warto pokusić się o większy areał. Idealna będzie około 10 a. Domek letniskowy jeśli chcemy budować na zasadzie zgłoszenia ma kilka ograniczeń co do wielkości. Jedną z nich jest powierzchnia, w tym wypadku maksymalnie do 35 m2. Poza tym musi to być budynek parterowy do 5 m wysokości.

Na działkę rekreacyjną najlepiej wybrać taką przy drodze mało uczęszczanej. Jeśli będziemy zazwyczaj w sezonie wiosennym i letnim tam jeździć to może być nawet utwardzona. Dobrym wyborem jest działka przy lesie. Nie bez znaczenia jest usytuowanie działki względem stron świata. Warto zaznaczyć, że najlepiej jeśli wjazd jest od północy i domek będzie rzucał cień na parking.

Jednym z kolejnych aspektów jest zagospodarowanie działki. Na pewno trzeba zrobić parking na tyle duży aby w razie większej imprezy nie stawiać aut na poboczu. Kolejna kwestia to wybór roślin. Warto decydować się na te najodporniejsze i najmniej wymagające. Można z powodzeniem pokusić się o drzewa owocowe, których owoce latem nadają się do konsumpcji.

Jak widać działka rekreacyjna może na początku jest wydatkiem, ale na pewno nam się to zwróci w postaci miejsca do regeneracji sił. Poza tym jak nie zamierzamy w danym roku korzystać z niej to zawsze możemy ją komuś wynająć.

źródło: domy-ogrody.com

Print Friendly, PDF & Email