Działkę budowlaną opłaca się kupić zimą

Zimą do transakcji działkami budowlanymi dochodzi stosunkowo rzadko, ale spadki cen mogą zachęcić potencjalnych kupców do poszukiwań. Tym bardziej, że są lokalizacje, gdzie ceny spadły o nawet jedną piątą w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku.

Ceny gruntów na początku roku zazwyczaj są w niższej cenie niż w sezonie, który rozpoczyna się w marcu. Zakupowi działki sprzyja również ciepła zima, dzięki której jest większa dostępność do gruntów . Ceny działek budowlanych są uzależnione od kilku parametrów: lokalizacji, metrażu, tego, czy działka jest uzbrojona, jakie jest jej przeznaczenie: czy jest to grunt rolny, działka rekreacyjna, czy leśna, czy już z przeznaczeniem budowlanym. To wszystko wpływa na cenę.

Ceny działek budowlanych na terenie dużych aglomeracji, takich jak Wrocław, Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań, są bardzo wysokie. Najdrożej jest w Warszawie. średnia cena metra kwadratowego działki budowlanej oscyluje wokół 1 tys. zł. Taniej jest np. w Krakowie, gdzie średnia cena metra kwadratowego to ok. 450 zł, na Śląsku to ok. 270 zł, we Wrocławiu – 380 zł, w Łodzi – ok. 280 zł. Zdecydowanie taniej jest w okolicach tych największych aglomeracji, w powiatach ościennych, mniejszych miejscowościach.

Źródło: polskieradio.pl

Print Friendly, PDF & Email