Rekordowa cena za działki w Oliwie przy ul. Grunwaldzkiej.

Kasa miejska w Gdańsku wzbogaciła się wczoraj o prawie 28 milionów złotych. Tyle wylicytowano na przetargach za dwie miejskie działki, położone w niezwykle atrakcyjnych lokalizacjach.

Pięć firm deweloperskich uczestniczyło w przetargu na działkę w centrum Oliwy. Było gorąco: parcela przy ul. Grunwaldzkiej 501/503, której cena wywoławcza została ustalona przez gminę Gdańsk na 3 250 000 zł, znalazła ostatecznie nabywcę za ponad 8 mln. zł, co daje przebicie prawie 250 proc. i cenę za metr gruntu ponad 4467 zł.

Nabywca – spółka Oliwa 501 – nie będzie miał jednak łatwego zadania. W warunkach przetargu wpisana jest dla działki o powierzchni 1802 m kw. funkcja użytkowa. Dodatkowo teren położony jest w granicach obszaru wpisanego do rejestru zabytków – stanowi fragment układu urbanistycznego Starej Oliwy (wraz z Zespołem Potoku Oliwskiego), co wiąże się z wieloma ograniczeniami. W pejzażu miasta zapisał się szczególnie niewielki, 2-kondygnacyjny budynek, stojący obecnie na działce. Jeszcze do niedawna działał w nim popularny nie tylko w dzielnicy bar mleczny, który tym samym przechodzi do historii.

Można powiedzieć, że na tym tle drugi przetarg wypadł blado: działkę przy ulicy Legnickiej w pobliżu centrum Gdańska licytowało – bardzo krótko – tylko dwóch deweloperów, a cena tylko o 200 tys. zł. przekroczyła cenę wywoławczą (19,5 mln zł.). Tutaj pod młotek poszło ponad półtora hektara gruntu, przeznaczonego m.in. na budownictwo mieszkaniowe, co daje w efekcie cenę 124,70 zł/m kw. Właścicielem posesji została firma Robyg.

Realizacja obu projektów sprawi, że z tej okolicy znikną resztki barakowo-altankowej zabudowy, istniejące tu przez kilka dekad. Początek zmianom dała inwestycja Akademickiej Spółdzielni Mieszkaniowej po drugiej stronie ulicy Powstańców Warszawskich, a w jej sąsiedztwie Osiedle Focha wybudował Invest Komfort.

mat.prasowe

Print Friendly, PDF & Email