Zalety domów parterowych

Decydując się na zakup domu często stajemy przed poważnym dylematem – dom parterowy, czy piętrowy? Oczywiście decyzja nigdy nie jest łatwa, nie ma również konkretnej odpowiedzi. Dla jednych osób zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dom parterowy, dla innych natomiast bardziej praktyczny będzie dom piętrowy.

Dzisiaj postanowimy omówić sobie jakie zalety mają domy parterowe. Zanim jednak przejdziemy do plusów tego rodzaju nieruchomości, pozwolę sobie na wstępie zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą być uznawane za wadę. Czytając je, proszę zastanowić się, czy są to dla Państwa kwestie problematyczne, czy też w zupełności Państwu nie przeszkadzają.

Przede wszystkim domy parterowe buduje się wszerz. Co to oznacza? Że zajmują większą powierzchnie działki budowlanej, niż domy piętrowe, które buduje się w górę. Jeżeli jesteśmy właścicielami pokaźnej działki, to zasadniczo w ogóle nie jest to problem. O ile jednak nasza działka budowlana jest małych rozmiarów, o tyle warto już zastanowić się, czy dom nie zabierze nam zbyt dużego kawałka ziemi. Ważne jest jeszcze, czy w ogóle zależy nam na posiadaniu dużego ogrodu za domem, czy też w zupełności zadowolimy się zielonym kawałkiem ziemi.
Kolejną kwestią jest nieco mniejsze poczucie prywatności, niż w domach piętrowych. Jest ono wyraźnie bardziej odczuwalne w przypadku dużych rodzin, gdzie każdy stara się wydzielić przestrzeń dla siebie. W domu parterowym niewątpliwie będziemy cały czas się mijać, podczas gdy w domu piętrowym młodzież może „odciąć się” od rodziców, spędzając czas na górnym piętrze nieruchomości.
Za minus uznać można również częsty brak poddasza użytkowego, które normalnie można by przeznaczyć na dodatkowe sypialnie. Jak jednak wiadomo, koszty takiej modernizacji niejednokrotnie są dość wysokie, a taka dodatkowa przestrzeń nie każdemu jest potrzebna.

kolumny finansowe

Pomówmy teraz o zaletach nieruchomości parterowych. Przede wszystkich ich dużym atutem jest lekka architektura. Piętrowe domy, zwłaszcza te o prostej, kanciastej bryle, potrafią przytłaczać swoją architekturą. Domy parterowe są lekkie i doskonale wpasowują się w otoczenie.

Kolejną zaletą domów w zabudowie parterowej jest niewątpliwie brak konieczności wspinania się po stromych schodach. Najczęściej bowiem w domach piętrowych część dzienna (salon, kuchnia, jadalnia) są oddzielone od części nocnej (sypialnie) w ten sposób, że te drugie znajdują się na górnym poziomie. W życiu wiadomo jednak, że czasami wielokrotnie w ciągu dnia potrzebujemy udać się po jakiś przedmiot do swojego pokoju. Wówczas niewątpliwie czeka nas wspinaczka. W przypadku domów parterowych ten problem znika. O wiele łatwiej jest również utrzymać taki dom w czystości. Proszę wyobrazić sobie choćby konieczność wnoszenia odkurzacza po schodach (chyba, że na każdym piętrze mamy osobny sprzęt do utrzymywania czystości). Domy parterowe wykluczają tę niedogodność.

Kolejną zaletą domów parterowych jest niewątpliwa oszczędność ich wykończenia. Domy piętrowe charakteryzują się zazwyczaj większą powierzchnią, a jak wiadomo, im większy metraż, tym wyższe koszty wykończenia nieruchomości.

W przypadku domów parterowych z każdego okna rozciąga się widok na wspaniałą zieleń ogrodu. Dla niektórych jest to niewątpliwa wartość dodana, zwłaszcza dla miłośników kontaktu z naturą.

Na podstawie powyższego opisu wyraźnie widać, że bardzo ciężko jest określić, czy lepszym rozwiązaniem jest budowa domu parterowego, czy może lepiej zdecydować się na dom piętrowy. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Decyzję o tym, które rozwiązanie jest bardziej korzystne, należy zatem podjąć samodzielnie, we własnym zakresie analizując wady i zalety obu rozwiązań. Dla jednych bowiem bardziej korzystna okaże się bowiem budowa (lub zakup) domu parterowego.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email