Zabudowa siedliskowa – co to takiego i komu przysługuje?

Wybudowanie domu mieszkalnego na działce rolnej bez jej przekształcania w działkę budowlaną? Oczywiście, jest to możliwe. Jednak nie każdy będzie mógł skorzystać z takiego przywileju. Kto może budować na gruntach rolnych?

Wybudowanie domu wiąże się z ogromnymi kosztami finansowymi. Trzeba zapłacić za dokumentację związaną z pozwoleniami na budowę, materiały budowlane a także robociznę. Sporą część budżetu pochłania również zakup ziemi budowlanej, na której ma powstać nasz wymarzony dom.

Dla niektórych osób koszty związane z budową mogą być niższe, niż dla innych. Powód? Nie muszą one płacić za zakup ziemi. Wystarczy, że będą posiadały własne tereny rolne.

Jak powszechnie wiadomo, żeby rozpocząć budowę na działce rolnej, należy ją najpierw odrolnić a następnie przekształcić w działkę budowlaną. Wiąże się to zarówno z dodatkowymi kosztami (oczywiście w dalszym ciągu niższymi, niż zakup „gotowej” ziemi budowlanej – z tego też względu na rozwiązanie takie decyduje się wielu inwestorów), jak również z koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu i uwagi na dopełnienie wszelkich formalności.  Co więcej, przekształcanie ziemi rolnej wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ istnieje możliwość, że nie uzyskamy zgody na przekształcenie już zakupionego gruntu rolnego.

Niezależnie od trudności, pewne osoby nie muszą przejmować się kosztami i skomplikowaną dokumentacją, jaka wiąże się z odrolnieniem i przekształcaniem gruntu. Kto dokładnie? Niemal swobodną budowę mogą rozpocząć rolnicy. Nie mogą oni wprost wybudować domu mieszkalnego, jednak mają sposobność wybudowania na swoim gruncie rolnym zabudowy siedliskowej. Siedlisko, zgodnie z prawem, jest bezpośrednio powiązane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Zacznijmy od tego, kto zgodnie z przepisami prawa polskiego, uznawany jest za rolnika. Jest to osoba, która posiada na własność, dzierżawę albo użytkowanie wieczyste grunt o powierzchni co najmniej 1 hektara. Ponadto osoba taka musi mieć odpowiednie wykształcenie rolnicze. Ostatnim wymogiem branym pod uwagę jest to, czy osoba taka pracowała na gospodarstwie rolnym albo prowadziła własne gospodarstwo przez okres co najmniej 5 lat.

W tym miejscu należy dokładnie wyjaśnić, jakie zabudowania mogą wchodzić w skład siedliska. Przede wszystkim mogą to być wszelkiego rodzaju budynki o charakterze gospodarczym, takie jak stodoły, obory, spichlerze. Ponadto w skład zabudowy siedliskowej może wchodzić również budynek mieszkalny.

Warunkiem rozpoczęcia budowy jest posiadanie projektu zgodnego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo zgodnie z warunkami zabudowy, które właściciel terenu rolnego uzyska indywidualnie. W pierwszym przypadku, kiedy budowa ma rozpocząć się zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, gmina wyznacza minimalną powierzchnię gruntu, która kwalifikuje go pod budowę.
W drugim przypadku, kiedy rolnik musi dopiero uzyskać warunki do rozpoczęcia zabudowy siedliskowej, musi spełnić określone przez gminę wymagania (w tym m.in. uzbrojenia terenu czy dostępu do publicznej drogi).

Oczywiście jeżeli jesteśmy zainteresowani tego typu rozwiązaniem a nie jesteśmy rolnikami, powinniśmy czym prędzej udać się na odpowiednie studia. Aspekt finansowy z pewnością jest bardzo korzystny i z rozwiązania takiego chętnie skorzysta wiele osób.

Wracając do osób, które są już rolnikami, to dzięki siedlisku mogą oni tańszym kosztem wybudować budynek mieszkalny, nie różniący się praktycznie od tych, które budowane są bezpośrednio na gruntach budowlanych.

Zabudowa siedliskowa ma szereg korzyści. To nie tylko oszczędność finansowa. Rolnik oszczędza dodatkowo czas, który normalnie musiałby spożytkować na znalezienie odpowiedniej działki budowlanej, uzyskanie wszelkich pozwoleń, zakup projektu budowlanego itp.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email