Jak kupić działkę rekreacyjną w trzech krokach.

Potrzebujesz miejsca w którym możesz wypocząć, wyjechać na kilka tygodni latem, zrelaksować się? Pewnie nie raz przez myśl przemknęła Ci wizja spokojnego, niedużego domku nad jeziorem…

Do realizacji tego marzenia wystarczy Ci działka rekreacyjna. Trzeba tylko wiedzieć jak ją kupić i jakie formalności należy spełnić…

Co to jest działka rekreacyjna?

Jako, iż polskie prawo nie precyzuje czym jest działka rekreacyjna, przyjmuje się, że jest to działka przeznaczona pod zabudowę letniskową oraz wypoczynkową. A o tym, jaki jest jej charakter, decyduje już miasto lub gmina. Dlatego pierwsze co należy zrobić, to sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, gdzie powinny znajdować się wszystkie niezbędne informacje.

Przepisy w tym zakresie mogą wydawać się na początku trochę niejasne, dlatego warto sprawdzić, jak krok po kroku należy się do tego zabrać.

Krok 1: Status terenu pod zabudowę mieszkaniowo–rekreacyjną

W pierwszej kolejności należy dokładnie sprawdzić jaki jest status terenu, który chcesz kupić. Jest to o tyle istotne, że po dokonaniu wszelkich formalności związanych z nabyciem prawa do nieruchomości może okazać się, że na danym obszarze nie wolno postawić określonego typu obiektu. A jeśli już jest i urzędnicy wykryją jakiekolwiek nieprawidłowości, to wiązać się to będzie z wysokimi karami. Które poniesie oczywiście nowy właściciel.

Gdzie zatem należy się udać? Do urzędu gminy, a dokładniej do wydziału architektury. Informację o tym jakie jest przeznaczenie działki (rolna, leśna lub budowlana) znajdziesz w planie zagospodarowania przestrzennego. Tutaj warto dopytać się od razu, jakie są plany gminy dotyczące pobliskich terenów – nierzadko zdarza się tak, że kupujący tego nie sprawdza, a po kilku miesiącach okazuje się, że obok stawiany zostaje zakład produkcyjny lub rozpoczyna się budowa głównej drogi….

Co ciekawe, wybierając teren, który przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną, zapłacisz mniejszy podatek, aniżeli w przypadku działki pod domki rekreacyjne, dlatego warto przemyśleć tę możliwość.

A jak się dowiedzieć, jaki typ obiektu może stanąć na działce? Najpewniejszym sposobem będzie złożenie wniosku o wydanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy. Nie trzeba być właścicielem danego terenu, aby móc to zrobić, a dzięki temu będziesz mieć całkowitą pewność co do tego, jak w przyszłości możesz wykorzystać teren .

Na tym etapie warto jeszcze sprawdzić, czy jest możliwość podłączenia się do różnych mediów. Niezwykle istotne będzie to, czy można przyłączyć się do miejskiej sieci kanalizacyjnej – w innym przypadku będziesz musiał pomyśleć o budowie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Dowiedz się również, jak wygląda kwestia instalacji prądu.

Krok 2: Sprawdzanie księgi wieczystej

Pierwszy etap jest tak naprawdę najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny. Jeśli jednak znajdziesz już wymarzoną działkę, która będzie spełniać wszystkie Twoje oczekiwania, możesz przejść do kroku drugiego, czyli sprawdzania księgi wieczystej.

W tym celu należy udać się do wydziału wieczysto-księgowego sądu właściwego dla upatrzonego przez Ciebie terenu. Tam będziesz mógł sprawdzić księgę wieczystą wybranej nieruchomości. A jakich informacji będziesz szukać? Przede wszystkim tego, kto jest prawnym właścicielem, jakie są jej granice oraz czy działka obciążona jest hipoteką.

Nie można pominąć tego kroku, ponieważ jeśli okaże się, że na działce ciążą jakiekolwiek zobowiązania, to przejdą one na nowego właściciela, czyli na Ciebie. A jeśli nie orientujesz się za bardzo w tym kwestiach i boisz się, że coś możesz pominąć, zawsze lepiej jest skorzystać z porady prawnej. To niewielki wydatek w porównaniu z konsekwencjami, które mogą Cię czekać.

Beautiful Garden With Bench And Little Pond To Relax

Krok 3: Finalizacja zakupu

Ostatnim etapem jest podpisanie aktu notarialnego kupna działki, które powinno odbyć się w kancelarii notarialnej. Po złożeniu niezbędnych dokumentów, wszystkimi formalnościami zajmie się notariusz. On też rozwieje jakiekolwiek wątpliwości.

Czy warto kupić działkę rekreacyjną?

Ilość rzeczy do sprawdzenia przed zakupem działki może Cię na początku przytłoczyć, jednak nie martw się – to nie jest trudne, a potrzebne informacje oraz pomoc możesz uzyskać w urzędzie gminy oraz od specjalisty – jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług doradcy prawnego.

Jednak korzyści z posiadania takiej działki jest naprawdę wiele. To świetna baza dla wakacyjnych wyjazdów oraz miejsce do którego można wyjechać na weekend i odpocząć od zgiełku miasta. A myśląc przyszłościowo, jest to również doskonała inwestycja…

źródło: sprzedajemy.pl

Print Friendly, PDF & Email