Czy inwestowanie w działki rolne jest opłacalne?

W jaką branżę zainwestować zaoszczędzony kapitał, aby uzyskać satysfakcjonujące zyski? Pewnie każdy, kto ma zamiar zająć się własnym biznesem zadaje sobie na początku to pytanie.

Oczywiście nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy głównie od zasobów naszego portfela oraz od naszych oczekiwań, co do inwestycji. Jeśli poważnie myślimy o zainwestowaniu w ziemię, warto zastanowić się nad zakupem gruntów rolnych.

Bardzo wiele osób korzysta z tego typu inwestycji, nabywając tereny właśnie o statusie rolnych, a potem przekształcając je w działki budowlane, zyskując przy tym duże korzyści materialne.

Aby jednak mądrze zainwestować w działki rolne i nie stracić, trzeba wiedzieć co nieco o tej branży, mieć świadomość, jaką ziemię warto kupować, gdzie ją kupować oraz co dalej z nią robić.

Nietrudno bowiem kupić przysłowiowego kota w worku, stając potem przed sytuacją, kiedy nasza ziemia nie jest w stanie spełnić naszych wcześniejszych oczekiwań.

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać kupując działkę rolną jest nabycie jej w ciekawej lokalizacji. A są to oczywiście okolice większych miast, takich jak Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, a także okolice typowo turystyczne, jak rejony nadmorskie, górskie, czy też okolice najpiękniejszych polskich jezior. Ma to bardzo duże znaczenie, jeśli chcemy sprzedać później naszą ziemię z dużym zyskiem. Nikt bowiem raczej nie zainteresuje się działką usytuowaną w szczerym polu, oddaloną o sto kilometrów od pierwszego większego miasta.

Jeśli natomiast myślimy o inwestycji w działkę rolną nie po to, aby przekształcić ją w budowlaną, bądź w kilka mniejszych budowlanych, ale po to, aby samemu coś na niej zorganizować, należy kupować ziemię z głową! Jeżeli chcemy na przykład uprawiać na niej wymagające rośliny, ziemia musi spełniać odpowiednie warunki, na przykład odnośnie rodzaju gleby. Wcale nie jest tak łatwo zostać ot tak rolnikiem. Jeśli sami niewiele wiemy na temat rolnictwa, lepiej najpierw zaczerpnąć wskazówek doradców, aniżeli stanąć przed sytuacją, kiedy nagle dowiemy się, że na naszej ziemi wyhodować da się jedynie ziemniaki.

Inwestowanie w działki rolne jest opłacalne, ale nie jest łatwe.

Jeśli jesteśmy laikami w tej kwestii, zawsze istnieje prawdopodobieństwo dużej straty, dlatego trzeba to bardzo dokładnie przemyśleć i w żadnym wypadku nie podejmować pochopnych decyzji.

źródło: inwestportal.pl

Print Friendly, PDF & Email