Wycinka drzew na działce

Co jest ważne przy wyborze działki pod inwestycję?

Znalezienie właściwej działki pod inwestycję wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. Należy zweryfikować nie  tylko wygląd gruntu, ale i kwestie formalne. Podpisanie umowy powinna zatem poprzedzać gruntowna analiza rynku.

Poszukiwania działki pod inwestycję warto rozpocząć od określenia swoich oczekiwań. Należy się zastanowić, jaki kształt i powierzchnię ma mieć grunt. Istotne jest również to, gdzie działka ma być zlokalizowana. Następną ważną rzeczą jest określenie, jaki jest cel inwestycji. Bardzo ważna jest także cena nieruchomości.
W momencie gdy wiemy już, jakiej działki chcemy szukać, należy sprawdzić dostępne na rynku oferty. Możemy zrobić to na kilka sposobów. Pierwszym, najprostszym, jest przejrzenie ofert dostępnych na portalach ogłoszeniowych w Internecie. Przegląd wszystkich ogłoszeń wymaga jednak sporej ilości czasu, ponadto możemy nie odszukać działki, jakiej poszukujemy.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy pośrednika nieruchomości. Wyszuka on dla nas wszystkie dostępne na rynku oferty, które spełniają nasze kryteria i przedstawi nam gotowe propozycje. Będzie również w naszym imieniu weryfikował wszelkie aspekty prawne, dokumentację a także, co bardzo istotne, będzie negocjował dla nas cenę nieruchomości.

Jeśli uda nam się znaleźć nieruchomość inwestycyjną, której zakupem będziemy zainteresowani, sprawdźmy w pierwszej kolejności księgę wieczystą. Stanowi ona rejestr sądowy, z którego dowiemy się ważnych informacji na temat prawnego stanu nieruchomości. Aby sprawdzić księgę wieczystą, wystarczy podać jej numer. Księga ta ma 4 istotne działy, z których dowiemy się podstawowych informacji takich jak położenie, powierzchnia, numer ewidencyjny, prawa związane z własnością, kto jest właścicielem działki, czy na nieruchomości są wpisane jakieś ograniczone prawa rzeczowe oraz czy dla nieruchomości jest dokonany wpis o hipotece.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to kolejny bardzo istotny temat. Z planów dowiemy się, jakie przeznaczenie ma interesujący nas grunt. Jest to bardzo ważne, ponieważ od MPZP zależy, czy na działce tej będziemy mogli zrealizować planowaną przez nas inwestycję.

Kolejną rzeczą, jaką należy sprawdzić, jest usytuowanie działki względem sieci uzbrojenia, oraz czy działka ta posiada dostęp do drogi publicznej. W przypadku drogi gminnej, możemy korzystać z niej nieodpłatnie bez konieczności dokonywania dodatkowych formalności. Jeśli natomiast droga jest prywatna, to musielibyśmy wykupić w niej udział – w takim wypadku będziemy musieli negocjować warunki takiej transakcji.

Weryfikacja wszelkich kwestii formalnych związanych z nieruchomością może zająć sporo czasu. Z tego względu pomoc pośrednika w obrocie nieruchomościami może okazać się nieoceniona.

Kiedy pośrednik sprawdzi już dla nas wszystkie potrzebne informacje i będziemy zainteresowani zakupem konkretnej działki pod inwestycję, będziemy mogli przejść do najważniejszego – negocjacji ceny. W przypadku, gdy zdecydujemy się na wsparcie pośrednika w obrocie nieruchomościami, będzie on negocjował cenę z właścicielem działki w naszym imieniu. Z racji swojego doświadczenia być może będzie mógł wynegocjować dla nas znacznie korzystniejsze warunki zakupu, niż w sytuacji, gdybyśmy podjęli się samodzielnych negocjacji.

Kiedy obie strony transakcji dojdą do porozumienia i przygotowana zostanie umowa sprzedaży/zakupu działki inwestycyjnej, również będziemy mogli liczyć na wsparcie pośrednika. Zweryfikuje on poprawność zapisów w umowie i podpowie, czy warto negocjować zmianę zapisów pewnych paragrafów, tak, aby umowa była jak najbardziej korzystna.

Wyszukanie odpowiedniej działki pod inwestycję wiąże się z szeregiem ważnych czynności – należy poświęcić dużo czasu na znalezienie odpowiedniego gruntu, poddać analizie interesującą nas nieruchomość, a także zweryfikować warunki umowy. Z racji tak wielu formalnych i prawnych zawiłości wsparcie w postaci agenta nieruchomości jest bardzo pomocne.

Magdalena Paluch
Redaktor naczelna Komercja24.pl

Print Friendly, PDF & Email