Wycinka drzew na działce

Działka z drzewem – jak je wyciąć zgodnie z prawem?

Mogłoby się wydawać, że drzewa rosnące na naszej działce w pełni stanowią naszą własność i możemy decydować o ich losie. Tymczasem rzeczywistość może zaskoczyć. Za nielegalną wycinkę drzewa grozi bowiem kara finansowa.

Osoby, które planują zakup działki – niezależnie, czy ma to być działka rolna czy też budowlana – powinny starannie przemyśleć swój wybór. W sytuacji bowiem, kiedy drzewo lub krzew przeszkadzałyby nowemu właścicielowi w realizacji jakiegoś planu, na przykład poszerzenia pola uprawy albo rozbudowy domu, nie będzie mógł tak po prostu ich wyciąć. Jeśli by to zrobił, może narazić się na karę finansową, której wysokość wcale nie jest mała.
Jeśli jednak posiadamy działkę, na której rosną już drzewa lub krzewy, wyciąć je powinniśmy zgodnie z przepisami prawa. Poniżej podpowiadamy, jakie rośliny wymagają oficjalnej zgody na wycięcie, a jakie możemy usunąć bez narażania się na finansowe kary.
Zacznijmy zatem od tego, jakie drzewa i krzewy możemy usunąć z naszej działki bez zezwolenia. Będą to wszelkiego rodzaju drzewa owocowe, na przykład jabłonie albo grusze. Ta zasada dotyczy krzewów owocowych. Wyjątek stanowią rośliny, które rosną na terenach wpisanych do rejestru zabytków także na obszarach rezerwatów i parków narodowych. Rośliny rosnące na plantacjach również możemy swobodnie wycinać. Jeśli drzewa lub krzewy znajdujące się na naszej działce nie mają więcej, niż 10 lat, to również możemy usunąć je z gruntu bez starania się o oficjalne zezwolenie na wycinkę. W sytuacji, kiedy sami posadziliśmy na naszej działce jakieś drzewa albo krzewy, a po pewnym czasie postanowiliśmy jednak je usunąć, również możemy wyciąć. Warunkiem jest to, aby zostały one przez nas zasadzone nie dalej, niż pięć lat wstecz.
We wszystkich innych przypadkach, czyli w sytuacji, kiedy drzewa i krzewy nie są owocowe, mają więcej niż 10 lat lub samodzielnie zasadziliśmy je dawniej, niż 5 lat wstecz, będziemy musieli uzyskać już stosowną zgodę na ich usunięcie.
Wówczas musimy najpierw wystąpić z wnioskiem o możliwość usunięcia i dopiero po otrzymaniu pozytywnej decyzji dokonać wycięcia drzewa albo krzewu. Otrzymanie takiej decyzji wiąże się najczęściej z koniecznością wniesienia pewnej opłaty.
W niektórych przypadkach za wycięcie drzew lub krzewów nie będziemy jednak musieli zapłacić nawet złotówki. Jeżeli jesteśmy osobą fizyczną i drzewo chcemy wyciąć na cele mieszkalne, a nie związane z na przykład prowadzeniem działalności gospodarczej, z portfela nie będziemy musieli wyciągać żadnych pieniędzy. Oczywiście wcześniej musimy jedynie uzyskać zgodę na dokonanie wycinki.
Nie zapłacimy również w sytuacji, kiedy drzewa i krzewy rosnące na działce zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, ludzi i mienia. Jeśli wycinka drzew ma służyć możliwości przebudowy dróg publicznych albo linii kolejowych, to również będziemy zwolnieni z opłaty za uzyskanie zgody na wycinkę.
Są to tylko niektóre przykłady sytuacji, kiedy za uzyskanie zgody na wycinkę drzew lub krzewów nie musimy ponosić żadnej opłaty. Oczywiście pamiętajmy, że zwolnienie z opłat nie oznacza, że możemy sami podjąć decyzję o usunięciu z działki drzew.
Oczywiście aby uniknąć w przyszłości problemów z koniecznością uzyskiwania urzędowych zgód albo czasochłonnych wycinek, zwracajmy uwagę na rozmieszczenie drzew i krzewów na działce, którą planujemy zakupić. Kiedy natomiast jesteśmy już właścicielem jakiegoś gruntu i rozważamy zasadzenie drzewa albo krzewu, to przemyślmy dokładnie, czy teren na którym mamy je zasadzić nie przyda nam się w przyszłości, na przykład pod budowę miejsca parkingowego dla samochodu albo altanki z miejscem na grilla. Wówczas ominą nas problemy z ewentualną wycinką albo koniecznością przesadzenia drzewa w przyszłości.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email