Tereny poprzemysłowe na sprzedaż, zwiększają się zainteresowania inwestorów komercyjnych

Tereny poprzemysłowe na sprzedaż przyciągają coraz liczniej inwestorów komercyjnych. Dzięki ponownemu wykorzystaniu nieruchomości, inwestor nie tylko może nadać jej zupełnie nową funkcję, ale też zminimalizować koszty inwestycji.

Tereny poprzemysłowe wchodzą w skład określenia „brownfield”. Słowem tym określa się inwestycje, które deweloper realizuje w ramach ponownego wykorzystania nieruchomości i nadaniu jej nowej funkcji. Pod określeniem brownfield znajdziemy nie tylko budynki, ale też tereny poprzemysłowe.

Inwestycje typu brownfield dają inwestorowi możliwość realizacji zaplanowanej przez niego inwestycji, nadania nowego życia miejscu a także minimalizacji kosztów związanych z realizacją projektu inwestycyjnego.

Czy tereny poprzemysłowe są atrakcyjne dla inwestorów?

Inwestorzy coraz chętniej decydują się na inwestycje typu brownfield, w tym zakup terenów poprzemysłowych. Takie inwestycje stwarzają bowiem przed inwestorami szerokie możliwości wykorzystania istniejących już na terenie poprzemysłowym budynków i nadania im nowych funkcji. Takie rozwiązane jest korzystne nie tylko pod kątem finansowym (brak konieczności budowy nowego budynku minimalizuje koszty) ale także pod kątem czasowym. Czas, który inwestor musiałby poświęcić na budowę obiektu, może przeznaczyć na coś innego. Inwestor może ponadto korzystać z zastanych na terenie poprzemysłowym zasobów, takich jak na przykład uzbrojenie terenu, co również pozwala na zaoszczędzeniu sporej ilości cennego czasu. Zaoszczędzić czas i zmniejszyć koszty inwestycji można także w sytuacji, gdy na terenie poprzemysłowym teren został wyrównany (na przykład pod budowę kolejnego obiektu, która nie doszła do skutku), lub jeśli na terenie poprzemysłowym znajduje się parking, który wystarczy odświeżyć. Sposobów na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy przy inwestycjach na terenach poprzemysłowych jest więcej. Jeżeli bowiem inwestor nabył teren, na którym prowadzona była działalność przemysłowa, to czasami proces uzyskiwania pozwoleń dla realizacji inwestycji komercyjnych jest znacznie krótszy. To stanowi duży atut dla niejednego dewelopera.

W zależności od tego, jak zagospodarowany jest teren poprzemysłowy, inwestor ma możliwość wykorzystania lub przystosowania tego, co zastał na działce, do nowych funkcji.
Kolejnym plusem przemawiającym na korzyść terenów poprzemysłowych jest lokalizacja. Tereny poprzemysłowe na sprzedaż często znajdują się w bardzo korzystnych miejscach. Jeśli więc inwestor zdecyduje się na zakup terenu poprzemysłowego w bardzo dobrej lokalizacji, to jego projekt może dużo zyskać. Co więcej, dodatkową zaletę stanowi fakt, że pewna część robót budowlanych może rozpocząć się w oparciu o uproszczone procedury.

Jak można wykorzystać tereny poprzemysłowe?

Tereny poprzemysłowe mogą zostać przeznaczone pod różnego rodzaju projekty inwestycyjne. Mogą to być inwestycje mieszkaniowe, ale i komercyjne, takie jak hale, magazyny, centra logistyczne, galerie, czy miejsca rekreacyjne. Możliwości jest wiele, co także powinno stanowić zachętę dla inwestorów.
Oczywiście każdy inwestor powinien pamiętać, że modernizacje dokonywane na terenach poprzemysłowych należy dokonywać w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. W przypadku terenów poprzemysłowych inwestor musi brać pod uwagę również to, że konieczne jest poddanie gleby badaniom. Badanie takie jest konieczne ze względu na możliwość występowania zanieczyszczenia ziemi, które mogłyby spowodować ryzyko dla środowiska lub ludzi. Jeśli szkodliwe substancje zostaną wykryte w glebie, konieczna będzie remediacja mająca na celu oczyszczenie gruntu.

Inwestycji typu brownfield przybywa z roku na rok

Sukcesy odnoszone przez inwestorów na terenach poprzemysłowych zachęcają kolejnych do inwestowania w projekty typu brownfield. Takie wykorzystanie terenów jest o tyle korzystne, że inwestor poświęca na nie mniej czasu i pieniędzy, natomiast porzucone dotychczas tereny poprzemysłowe zyskują nowe życie i ponownie stają się przydatne.

Inwestycje typu brownfield w Polsce mają się dobrze

Na mapie Polski stale przybywa inwestycji realizowanych na terenach poprzemysłowych. To zachęca kolejnych deweloperów do rozpoczynania kolejnych projektów inwestycyjnym w ramach brownfield.

Poniżej prezentujemy przykładową inwestycję na terenie poprzemysłowym, która jest bardzo dobrym przykładem realizacji projektu na terenie poprzemysłowym z sukcesem. Jest to Centrum logistyczno-dystrybucyjne Panattoni Park Zabrze, którego inwestorem jest deweloper Panattoni Europe.

Zabrze jest jednym z najbardziej zurbanizowanych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Przemysłowy charakter tego miasta, a także jego bardzo dobre zlokalizowanie w pobliżu autostrady A1 wpływa na jego dynamiczny rozwój.

Panattoni Park Zabrze rośnie przy ulicy Handlowej w Zabrzu – pomiędzy Węzłem Zabrze Północ a Zabrze Zachód autostrady A1 oraz nieopodal DK 78, 88 i 94. Tak korzystne położenie zapewnia atrakcyjne połączenie z miastami południowej Polski oraz Czechami i Niemcami. Nowoczesne centrum dystrybucyjne Panattoni Park Zabrze powstaje w historycznej, przemysłowej części tego miasta. W ramach inwestycji deweloper podjął się remediacji gruntu, co pozwoliło na minimalizację ilości zanieczyszczeń terenu. Dzięki takim działaniom podjętym przez dewelopera, Centrum logistyczno-dystrybucyjne Panattoni Park Zabrze stanie się nowoczesnym centrum dystrybucyjnym o wysokich parametrach ekologicznych. Pannatoni Europe wyposażył swoje centrum dystrybucyjne w nowoczesne rozwiązania proekologiczne oraz energooszczędne, dzięki czemu obiekt uzyskał certyfikat BREEAM.

W ramach inwestycji Panattoni Park Zabrze budowane są trzy budynki, które rozlokowane są pomiędzy węzłami „Zabrze Północ” oraz „Zabrze Zachód”. Inwestycja Panattoni Park Zabrze zaoferuje nowoczesne hale na wynajem z przeznaczeniem pod działalność dystrybucyjną oraz logistyczną. Z racji dużej elastyczności projektu, inwestor podkreśla, że istnieje możliwość dostosowania modułów obiektu pod lekką produkcję.

Aktualna powierzchnia do wynajęcia w ramach tej inwestycji na terenach poprzemysłowych wynosi 8 100 metrów kw. W sumie inwestycja dostarczy na lokalny rynek 21 550 metrów kw., z czego w budowie jest jeszcze 64 250 metrów kw. Magazyny mają wysokość 10 metrów, siatka słupów 22,5×12 m, natomiast minimalny moduł ma wielkość 1 000 metrów kw.

Dodatkową zaletą Panattoni Park Zabrze jest fakt, że inwestycja powstaje niedaleko Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strefa ta została uznana przez FDI Business Financial Times za najlepszą strefę ekonomiczną w Europie w latach 2015 – 2017 roku.

Podsumowując, tereny poprzemysłowe na sprzedaż przyciągają coraz większą liczbę inwestorów komercyjnych. Dzięki ponownemu wykorzystaniu nieruchomości, inwestor ma szansę zrealizować swój projekt inwestycyjny po niższych kosztach i w krótszym czasie. Równocześnie sam teren poprzemysłowy dostaje szanse na drugie życie. Można się spodziewać, że na przestrzeni najbliższych lat na mapie Polski przybędzie inwestycji na terenach poprzemysłowych.

źródło: komercja24.pl

Print Friendly, PDF & Email