Działka budowlana czy rekreacyjna na sprzedaż we Wrocławiu – która najchętniej wybierana przez Polaków?

Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska coraz częściej są zainteresowani zakupem działki na sprzedaż we Wrocławiu, na której będą mogli wybudować dom lub zwyczajnie odpocząć. Niektórzy decydują się nawet na zakup gruntów, na których można uprawiać rośliny i hodować zwierzęta. Poniżej odpowiadamy, jakie typy działek oferuje wrocławski rynek i na jakie najczęściej decydują się kupujący.

Spis treści:
Rynek działek we Wrocławiu
Rodzaje działek w ofercie WGN
Jaki grunt wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze gruntu pod zabudowę?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki rekreacyjnej?
Ceny wrocławskich działek

Działka budowlana na sprzedaż we Wrocławiu – zróżnicowany rynek

Rynek działek budowlanych na sprzedaż we Wrocławiu oraz w okolicznych miejscowościach jest bardzo zróżnicowany. W stolicy Dolnego Śląska i podwrocławskich miejscowościach rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Sprawdźmy zatem jaką kwotą musimy dysponować, by kupić tutaj grunt.

Z analiz WGN wynika, że ceny ofertowe od dłuższego czasu praktycznie się nie zmieniają. W niektórych miejscach możemy zaobserwować niewielki wzrost cen spowodowany ustawą dotyczącą działek rolnych oraz pandemią, która wzbudziła większe zainteresowania Polaków tego typu nieruchomościami. Właściciele gruntów budowlanych poczuli, że nie mają konkurencji, więc ceny poszybowały nieznacznie w górę. Poza tym właściciele działek przeważnie niechętnie obniżają ceny – czasami wolą nie sprzedać, ale poczekać na klienta, który zakupi grunt zgodnie z oczekiwaniami finansowymi. Sprzedający są w stanie zejść dość sporo z ceny jedynie w przypadku przymusu sprzedaży i chęci pozyskania szybkiej gotówki.

Działka budowlana i inne działki na sprzedaż we Wrocławiu – przegląd typów gruntów w ofercie WGN

Wymienić można wiele rodzajów działek na sprzedaż we Wrocławiu, które mają różne przeznaczenie – w tym działki budowlane. Wszystie typy znajdują się w ofercie Grupy WGN. Na jakie nieruchomości chętnie decydują się teraz Polacy?

Działki budowlane

Najpopularniejsze wśród gruntów i działek to te budowlane. Są to tereny, które przeznaczone są do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej lub wielorodzinnej. Mogą być zatem budowane na niej domy, osiedla mieszkaniowe, a nawet obiekty handlowe czy lokale użytkowe. Kupić działkę budowlaną może zarówno osoba prywatna jak i deweloper, firma, instytucja publiczna lub gmina. Według definicji, działka budowlana to teren, który dzięki konkretnym cechom geometrycznym, dostępie do drogi publicznej i odpowiedniej infrastrukturze technicznej, może służyć do zabudowy jedno- lub wielorodzinnej.

Działki przemysłowe

Działki przemysłowe są dosyć proste do zdefiniowania, głównie dzięki konkretnemu zastosowaniu. Tereny te przeznaczone są dla przedsiębiorstw przemysłowych. Dopuszczalne jest prowadzenie na nich uciążliwej działalności, jednak tylko wtedy, kiedy nie przekracza ona granic działki.

Działki rekreacyjne

Na działkach rekreacyjnych można z powodzeniem wybudować obiekt sezonowy, na przykład domek letniskowy. Bywa, że dopuszczalna jest także możliwość domu całorocznego, jednak to zależy od konkretnej działki. Decydujące są informacje zawarte w planie miejscowym o rodzaju zabudowy. Ostateczną decyzję może podjąć odpowiedni dla lokalizacji sąd administracyjny.

Działki siedliskowe

Przeznaczeniem takich działek jest utworzenie siedliska. Składa się ono z budynku mieszkalnego, budynków inwentarskich, gospodarczych, a także podwórka. Nie oznacza to jednak, że obiekty te można budować ot tak. Wymagane jest uzyskanie specjalnych pozwoleń na postawienie danego budynku.

Grunty rolne

Tereny rolne nie są przeznaczone pod zabudowę. Na tych gruntach można prowadzić „działalność” rolną. Istnieje także możliwość przekształcenia działki rolnej, nazywa się to odrolnieniem na potrzeby budowy domu. Wymaga to jednak pozwoleń administracyjnych. Najłatwiej je uzyskać, kiedy grunty rolne są klasy IV lub V, trudniej może być z tymi klasy I-III.

Grunty leśne

Grunty leśne to po prostu lasy z drogami dojazdowymi. Raczej nie ma możliwości, by na takich terenach uzyskać zgodę na zabudowę.

Jaką działkę budowlaną na sprzedaż we Wrocławiu wybrać – podpowiadają ekspercie?

Działkę budowlaną na sprzedaż we Wrocławiu najczęściej kupujemy z myślą o zabudowie, dlatego podczas wyboru rodzaju działki najważniejsze jest jej przeznaczenie. Jak widać, zabudowa rodzinna jest dopuszczalna na działce budowlanej, siedliskowej, a czasami nawet rekreacyjnej. Na co więc zwrócić uwagę, kiedy chcemy kupić działkę do zabudowy?

Działka budowlana – na co uważać?

Podczas wyboru działki budowlanej bardzo ważny jest jej rozmiar. Im szersza działka, tym więcej będzie dogodnych projektów domów. Wymiary działki są bardzo istotne nie tylko dla przewidywanego metrażu domu, ale i dla wykonania niezbędnych instalacji. Nie bez znaczenia jest także rodzaj gleby. On może wpływać na łatwość bądź trudność wykonania podpiwniczenia domu. Warto wykonać też specjalistyczne badanie gruntu, z którego dowiemy się czy teren ten nie jest np. podmokły.

Szukając działki warto sprawdzić czy jest do niej droga dojazdowa. Jeśli tak, należy zwrócić uwagę, jaki jest jej rodzaj. Może to być droga utwardzona żwirem, gruzem lub po prostu asfaltowa. Równie ważne jest uzbrojenie działki. Trzeba dowiedzieć się jak daleko znajdują się konkretne przyłącza.

Bardzo ważne są także kwestie formalne. Przede wszystkim należy upewnić się, czy dana działka faktycznie jest budowlana. Jak to zrobić? Należy pójść do właściwego urzędu i postarać się o wyrys zagospodarowania przestrzennego. Dzięki wypisowi okaże się, co konkretnie można na danym terenie zbudować. Warto też dowiedzieć się, co planowane jest w najbliższych latach w okolicy działki, którą chcemy kupić. To pomoże uniknąć sytuacji, kiedy po zbudowaniu domu dowiemy się, że tuż obok nas będzie budowana autostrada.

Działka rekreacyjna – na co uważać?

Pamiętajmy, że przy zakupie działki rekreacyjnej należy pamiętać o formalnościach, których np. nie ma przy zakupie działki budowlanej:

  • Rodzaj własności działki. Tutaj na sprzedaż muszą się zgodzić wszyscy właściciele nieruchomości.
  • Las. Jeśli do nieruchomości należy las, to o chęci zakupu takiej działki najpierw należy powiadomić Lasy Państwowe. Mają one prawo pierwokupu lasu.
  • Wielkość działki. Jeśli mieszkamy poza gminą, gdzie leży działka to należy o chęci zakupu takiej działki zawiadomić gminę – jeśli działka posiada więcej niż 36 arów.

Nie istotne czy w kręgu naszego zainteresowania jest działka budowlana czy rekreacyjna to także potrzeba sprawdzić, czy w pobliżu naszej posiadłości nie biegnie linia wysokiego napięcia, jak daleko są tereny zalewowe, jak wygląda okolica po ulewnych deszczach. Upewnijmy się, czy w przyszłości nie grozi nam sąsiedztwo trasy szybkiego ruchu. Informacje te znajdziemy w planach zagospodarowania terenu.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić do gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeśli mamy do wyboru kilka działek o różnej powierzchni, nie oceniajmy ich wielkości, patrząc na trawnik przed blokiem. Pojedźmy do znajomych, którzy mają własny kawałek ziemi i porównajmy go z nabywaną przez nas nieruchomością.

Działki budowlane na sprzedaż we Wrocławiu – ceny gruntów pod zabudowę

Jak wynika z analiz WGN ceny działek budowlanych na sprzedaż we Wrocławiu są bardzo zróżnicowane. Na cenę mają wpływ: położenie działki, otoczenie, uregulowana sytuacja prawna oraz uzbrojenie gruntu w media (prąd, gaz czy kanalizacja). Musimy także pamiętać, że im większa działka, tym niższa cena za metr kwadratowy.

Analitycy WGN zgodnie przyznają, że zainteresowaniem gruntami budowlanymi wzrosło odkąd podczas pandemii i wprowadzonego w Polsce lockdownu .

We Wrocławiu najwyższe ceny obserwujemy w dzielnicach, w których praktycznie nie ma już miejsca pod zabudowę. Są to rejony Biskupina, Sępolna, Zalesia oraz Borku. Tereny te są bardzo pożądane i rzadko pojawiają się tam grunty do zakupu.

Najtańsze działki znajdziemy na terenie Pawłowic, Zakrzowa, Brochowa lub Jerzmanowa. Tam jest jeszcze sporo wolnych gruntów, więc ceny są dość przystępne. Na Strachowicach działkę możemy kupić za 290 zł za m.kw, a na Jerzmanowie w cenie 253 zł za m.kw. W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszą się działki w zachodniej części Wrocławia: na Maślicach i Stabłowicach oraz w południowej części miasta: na Jagodnie i Ołtaszynie. Tereny te stale się rozwijają. Budują się tam budynki wielorodzinne, powstaje infrastruktura miejska. Z kolei chcąc wybudować się na Ołtaszynie lub Wojszycach musimy przygotować już więcej pieniędzy. Działki w tych rejonach kształtują się na poziomie 700-900 zł za mkw.

Ceny ofertowe podmiejskich działek uzależnione są nie tylko od otoczenia i mediów, ale bardzo często od dobrego dojazdu do centrum miasta. Ceny działek są wyższe, gdy miejscowość połączona jest z Wrocławiem komunikacją podmiejską. Tereny południowe trzymają ceny na dość wysokoim pioziomie. Przykładowo grunt na Bielanach Wrocławskich wystawiony jest na sprzedaż w cenie ofertowej 672 zł za mkw. Kilka km dalej od południowych granic działki znajdziemy w cenie 180-200 zł za m.kw.- np. w miejscowości Żórawina. Na północy od Wrocławia (wyjazd na Trzebnicę) ceny są niższe. W gminie Wisznia Mały kupimy działkę w cenie ok. 130 zł za m.kw. Tereny na zachód od Wrocławia, w kierunku Środy Śląskiej kształtują się na poziomie ok. 100 zł za m.kw. Z kolei tereny za wschodnią granicą miasta możemy zakupić w cenie 100-130 zł za m.kw.

źródło: sprzedajemy.pl

Print Friendly, PDF & Email