Raport dotyczący działek na sprzedaż w Szczecinie

Działki na sprzedaż w Szczecin zaczynają przodować w poszukiwanych przez klientów ofertach nieruchomości. Nic dziwnego – Szczecin to miejscowość atrakcyjna pod względem biznesowym, turystycznym i naukowym. Przedsiębiorcy często poszukują gruntów na obrzeżach miasta, z kolei klienci indywidualni wybierają działki budowlane dobrze skomunikowane z centrum i zlokalizowane w bezpiecznych, spokojnych okolicach.

Spis treści:
Czego szukają klienci?
Działka budowlana czy teren inwestycyjny?
Poszukiwane lokalizacje
A może grunt od miasta?
Pod co mogą być przeznaczone grunty?
Zaufaj profesjonaliście z Grupy WGN

Działki na sprzedaż w Szczecin – preferencje klientów

Działki na sprzedaż w Szczecin zawsze stanowiły łakomy kąsek dla inwestorów poszukujących lokaty swojego kapitału. Koronawirus i lockdown zmieniły preferencje także klientów na rynku nieruchomości, co jest już widoczne. Spada sprzedaż małych mieszkań i kawalerek, rośnie zainteresowanie dużym metrażem. Wśród wyszukiwanych ofert zaczęły przodować również działki na sprzedaż w Szczecinie.

Dla mieszkańców polskich miast posiadanie drugiego, atrakcyjnie zlokalizowanego mieszkania to nie tylko szansa na bezpieczny odpoczynek i niezależność, ale też możliwość budowania portfela inwestycyjnego.

Jak wynika z analiz WGN wielu klientów dotychczas rozważających zakup mieszkania skierowało swoje zainteresowania w stronę ofert sprzedaży domów oraz gruntów budowlanych i działek na sprzedaż w Szczecinie. Potwierdzają to statystyki popytu na tego typu nieruchomości, które choć od dłuższego czasu systematycznie rosły, to w maju i czerwcu 2020 były wyższe niż przed rokiem odpowiednio o 31,6 proc. i 21,1 proc.

Raport WGN wskazuje, że o ile na rynku sprzedaży mieszkań i domów panował regres, o tyle na rynku działek na sprzedaż w Szczecinie zaczął się boom. W kolejnych miesiącach – maju i czerwcu – działki cieszyły się zainteresowaniem ponad 2-krotnie większym niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Trend ten podkreślają również sami doradcy z biur WGN w Szczecinie.

Jak wynika z analiz WGN cena za metr kwadratowy działki lub gruntu w Szczecinie wynosi 264 zł/m2 , i jest to wzrost o 9 % w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przeciętna wartość działki lub gruntu w Szczecinie to ok 1 253 900 zł. Natomiast koszt wynajęcia działki lub gruntu w Szczecinie to ok 14 243 zł/mc.

Działki na sprzedaż w Szczecinie – analiza popularności

Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza grunty budowlane oraz rolne, ponadto w czołówce najczęściej wyszukiwanych ogłoszeń znajdują się też działki ma sprzedaż w Szczecinie. Spore grono klientów jest także zainteresowanych wynajęciem lub zakupem gruntów odpowiednich do zagospodarowania pod cele komercyjne. Dodatkowo ze względu na to, że Szczecin należy do jednych z najważniejszych polskich miast turystycznych, mieści się w nim wiele działek o charakterze rekreacyjnym i siedliskowym;

Obszar, jaki zajmuje grunt to jeden z kluczowych elementów decydujących o podjęciu ostatecznej decyzji o finalizacji transakcji. Szczecin ma do zaoferowania wiele, jeśli chodzi o rynek nieruchomości, dlatego nie jest problemem znalezienie w tym mieście ani wyjątkowo dużej, ani niewielkiej działki. Dobry pomysł stanowi również – o ile klient nie ma wyraźnie sprecyzowanego celu zakupu czy wynajmu – poszukanie gruntów w miejscowościach ściśle sąsiadujących ze Szczecinem. Często są to równie atrakcyjne tereny, lecz ich cena może być niższa, co ma znaczenie zwłaszcza przy zakupie działek pod większą zabudowę mieszkalną albo zakłady produkcyjne.

Działki na sprzedaż na w Szczecinie – gdzie szukać?

W kontekście działek na sprzedaż w Szczecinie, a więc najbardziej cenionych i szukanych, widać duży udział Prawobrzeża. Takie tereny są dostępne w różnych częściach dzielnicy, w tym Wielgowie czy Dąbiu. W tym rejonie dostępnych jest najwięcej propozycji działek i mogą one pasować wielu prywatnym nabywcom oraz deweloperom. Segmenty na wschodzie miasta są interesujące pod kątem niskich cen, ale i rozległych obszarów zielonych. To świetny pomysł dla osób, które chcą postawić dom w spokojnej i kameralnej okolicy, bez gęstej zabudowy, a za to w sąsiedztwie lasów.

To w dużej mierze obszary dobre pod zabudowę jednorodzinną. Jest tam dużo przestrzeni oraz zieleni, co zachęca osoby myślące o budowie domów, gdyż większość z nich oczekuje spokoju i prywatności. Poza liczbą ofert zainteresowanie działkami w tym rejonie wynika również z dobrych cen, które są niższe od tych w innych dzielnicach.

Dobre tereny inwestycyjne – oferta Miasta Szczecin

Szukając interesującego terenu inwestycyjnego warto przyjrzeć się ofercie Miasta Szczecin. Zawiera ona wyjątkowo ciekawe tereny inwestycyjne skupione wokół Specjalnych Stref Ekonomicznych EU – Podstrefy Szczecin Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec oraz Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wolne tereny inwestycyjne, gotowe do zakupu znajdują się obecnie na terenie Podstrefy Szczecin Euro-Park Mielec. Podstrefa posiada tereny przygotowane pod zabudowę przemysłową, zaś rozpoczęcie w niej działalności gospodarczej jest ułatwione poprzez wprowadzenie kompleksowej procedury obsługi projektów One Stop Shop, skracającej czas zrealizowania inwestycji. Firma może liczyć też na pomoc publiczną m.in. zwolnienie z podatku dochodowego z tytułu poniesionych kosztów inwestycji, czy też dofinansowanie szkoleń pracowników.

Jak wynika z raportu WGN Gmina Miasto Szczecin ma na sprzedaż setki atrakcyjnych nieruchomości położonych w różnych częściach miasta. W ofercie dostępne są nieruchomości gruntowe niezabudowane i zabudowane, o bardzo różnorodnym przeznaczeniu, m.in. pod zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną, usługową, w tym także tereny przemysłowe pod hale i magazyny. Wyróżnia je nie tylko dobra cena, ale także fakt, że są to pewne i sprawdzone oferty, pochodzące bezpośrednio od Miasta.

Jak zagospodarować grunty inwestycyjne?

Grunty określane jako inwestycyjne są najpopularniejszym segmentem, zaraz po tych typowo budowlanych, pomyślanych o zabudowie mieszkalnej. Oczywiście tym mianem czasem określa się większe tereny budowlane, które są dedykowane pod duże inwestycje mieszkaniowe od deweloperów. Takie obszary mogą być jednak zagospodarowane na różne sposoby i tutaj znów kluczową rolę odgrywa plan przestrzenny, w którym będzie określone co może powstać na takiej powierzchni. Często są to obszary pod magazyny czy obiekty produkcyjne – w takim przypadku będą to zwykle działki raczej na uboczu, w okolicach mniej zagęszczonych pod względem ludności. Na atrakcyjnych osiedlach, takich jak Warszewo czy nawet Pomorzany lub Gumieńce, też można znaleźć propozycje terenów o takim charakterze, lecz te zwykle są dedykowane raczej pod biura, hotele lub większe kompleksy handlowe. Przy takich inwestycjach poza dużą powierzchnią potrzebna jest dość dobra lokalizacja, dlatego takie oferty wzbudzają duże zainteresowanie. W Szczecinie można znaleźć dość dużo działek na sprzedaż. Zdecydowana większość z nich to wersje typowo budowlane lub inwestycyjne. Wiele osób szuka wariantów rekreacyjnych, w tym ogrodowych, których jest jednak mniej i na które szybko znajdują się nabywcy.

Działki na sprzedaż w Szczecinie – skorzystaj z pomocy doświadczonego pośrednika

Szczecin jest miastem, na terenie którego znajduje się wiele niezagospodarowanych jeszcze działek na sprzedaż. Zdarza się, że na zainwestowanie w budowę nie ma się pieniędzy lub zwyczajnie nie jest się zainteresowanym stawianiem kolejnego domu. Warto wtedy przemyśleć możliwość sprzedania swojego terenu inwestycyjnego. Skup działek na sprzedaż w Szczecinie to dochodowy interes zwłaszcza dla właściciela terenu. W ten sposób pozbywa się niewykorzystywanego obszaru, na który ciężko znaleźć zaufanego nabywcę. W takim p[rzypadku warto skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika z biura WGN w Szczecinie. Pozwoli to nie tylko na nie tylko na uczciwą wycenę, ale także pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności oraz doradztwo.

źródło: forsal.pl [raport]

Print Friendly, PDF & Email