Polska jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie

Z raportu przygotowanego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną i Fortak&Karasiński Radcowie Prawni pt. „Sytuacja gospodarcza w Polsce po COVID-19. Polska znów zieloną wyspą?”, wynika że Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie.

W raporcie znalazły się prognozy dla polskiej gospodarki przygotowane przez zagraniczne instytucje, wykaz miejsc jakie zajmuje w rankingach i zestawieniach oraz opis sektorów, które przez epidemię ucierpiały najmniej. Raport zbiera najważniejsze informacje o rynku inwestycyjnym w czasie pandemii Covid-19.

Wszystkie gospodarki na całym świecie z niepokojem patrzą na wskaźniki ekonomiczne. Na szczęście Polska pozostaje zieloną wyspą – której gospodarka w czasie pandemii radzi sobie bardzo dobrze. – mówi Sławomir Karasiński, partner w Kancelarii Fortak&Karasiński Radcowie Prawni.

Inwestycje zagraniczne wciąż napływają do Polski. Analizując okres do końca lipca 2020 roku na obszarze zarządzanym przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną (centralna Polska), obsłużyliśmy już ponad 20 projektów inwestycyjnych z czego 7 z kapitałem zagranicznym. – wyjaśnia Paweł Klimczak, zastępca Dyrektora w Departamencie Pozyskiwania i Obsługi Inwestora Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Okazuje się, że na tle innych państw Europy i świata Polska jest wyjątkowa. „fDi Intelligence”, funkcjonujący w ramach Financial Times poinformował, że Polska jest liderem w Europie pod względem zwiększenia napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Do tego Komisja Europejska prognozuje, że recesja w Polsce ma być najpłytsza w całej UE – w 2020 roku PKB Polski skurczy się jedynie o 4,6 proc. Z kolei w opublikowanych prognozach, w ramach czerwcowej edycji raportu “Global Economic Prospects” – Bank Światowy prognozuje spadek PKB Polski w 2020 r. na poziomie 4,2 procent podkreślając, że sytuacja fiskalna w Polsce jest lepsza niż w innych krajach regionu, także dzięki „dywersyfikacji i konkurencyjności”.

Wszyscy inwestorzy z kapitałem zagranicznym, którzy do końca lipca otrzymali decyzję o wsparciu w ŁSSE to duże firmy. Wśród nich znajdziemy belgijski Ontex, amerykański Wood-Mizer Industries, szwajcarski Alcon, czy niemiecki Interprint. Rynek inwestycyjny wbrew wielu przypuszczeniom nie załamał się ze względu na pandemię koronawirusa. Strefa do marca wydała 7 decyzji o wsparciu. W czasie najgorszego momentu związanego z wprowadzeniem przez rząd surowych obostrzeń, czyli od marca do końca czerwca, do strefy przybyło 6 inwestorów. Liczby pokazują, że trend inwestycyjny wśród wszystkich inwestorów utrzymał się na poziomie tego sprzed pandemii.

Z analizy indeksów sektorowych od stycznia do czerwca wynika, że najmniejsze spadki odnotowały firmy z sektora budowlanego, nieruchomości i nowych technologii. Notowania giełdowe potwierdzają stabilizacje w gospodarce i odrabianie strat.

źródło: mat. prasowe/ Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Print Friendly, PDF & Email