Kolejne tereny inwestycyjne gminy Świecie

Gmina Świecie planuje zakupić 4.2 ha terenu inwestycyjnego na terenie Vistula Park II za 1.2 mln. Podczas Sesji Rady Miasta rozgorzała dyskusja. Czy zakup kolejnej działki w tej lokalizacji jest słuszny?

Podczas Sesji Rady Miasta w Świeciu 28 maja, podjęto temat zmiany budżetu Gminy Świeciu. Dodatkowe 1.2 mln złotych gmina chce przeznaczyć na zakup terenu inwestycyjnego o wielkości 4.2 ha w Vistula Park II. Radni wyrazili wątpliwości dotyczące tej inwestycji.

Obawiam się, że zaprzepaścimy możliwość kupienia dużo lepszego terenu inwestycyjnego w okolicach węzła S5 w Sartowicach, niedaleko węzła autostradowego A1 – mówił Dariusz Woźniak, radny Nasze Świecia Razem. – Uważam, że jest to dużo lepsza lokalizacja, co potwierdza przykład gminy Dragacz, która ma blisko 100 ha w okolicach węzła autostradowego A1. Mają inwestorów na 20 ha, na kolejne 70 się zapowiada, ponieważ jest to dobra lokalizacja. Czy inwestując w teren Vistula Park II nie zahamujemy inwestycji w potencjalnie lepszej lokalizacji? – kontynuował. Prawdopodobnie za dwa lata droga S5 zostanie oddana do użytku i pojawią się zainteresowani przedsiębiorcy.

Zasadny jest zakup 4 ha terenu inwestycyjnego na terenie Vistula Park II, ponieważ odbieram telefony z pytaniami czy mamy działki o powierzchni powyżej 2 ha – mówiła Monika Budzowska, kierownik Wydziału Gospodarki, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu. – Zainteresowani są nie tylko przedsiębiorcy z Polski, ale także zza granicy. Jest wolna działka 1.7 ha, ale zainteresowanie jest działką 2 – 3 ha – informowała. Radny Woźniak przyznał rację, że gmina dysponuje zbyt małymi działkami, bo inwestorzy chcą większych terenów. Wyraził zadowolenie, że gmina inwestować będzie też w Sartowice, że nie zablokuje to zakupu terenów w tamtej lokalizacji.

Adam Kufel mówił, że wykorzystane jest zaledwie 40 proc dotychczasowego areału terenu Vistuli Park II. Czy inwestor nie może wykupić kilku działek i ich scalić? Skoro nie wykorzystane jest 15 ha terenu Vistuli, to teza, że nie dysponujemy dużymi areałami jest nieprawdziwa – wątpił.

Największa działka jaką dysponujemy to 1.7 ha. Można jednak łączyć działki geodezyjne w działkę budowlaną uzyskując w ten sposób działkę ponad 2 ha – powiedział Wiesław Ratkowski, kierownik Wydziału Budownictwa Urzędu Miejskiego w Świeciu. – Są jednak inwestorzy, którzy chcą kupić duże działki w 1 kawału. Jeśli nie kupimy tych ponad 4 ha to będziemy mieli inwestorów na 1 ha na 2 ha, ale tych dużych na 6 już nie – wyjaśnił.

Ostatecznie uchwała została przegłosowana. 17 radnych głosowało za, przeciw był Leszek Piotrowski, a Adam Kufel i Jerzy Klonowski wstrzymali się od głosu. Głosu nie oddał nieobecny Bogdan Tarach.

fot. świecie.eu

Print Friendly, PDF & Email