Gdzie szukać najlepszych gruntów inwestycyjnych?

Na rynku w dalszym ciągu znajduje się spora liczba gruntów inwestycyjnych na sprzedaż. Należy jednak zaznaczyć, że tych, które przez inwestorów uważane są za bardzo atrakcyjne, stale ubywa. Deweloperzy coraz częściej decydują się na budowanie portfela gruntów pod inwestycje, aby mieć je w zapasie.

Corocznie ubywa atrakcyjnych gruntów pod inwestycje komercyjne. Deweloperzy mając to na uwadze, kupują większą niż aktualnie potrzebują ilość działek inwestycyjnych, ale mieć je w zapasie na kolejne projekty.

Deweloperzy poszukują działek spełniających konkretne, często wyśrubowane kryteria. Dla jednych atrakcyjny będzie grunt inwestycyjny zlokalizowany przy nowo budowanych trasach szybkiego ruchulub autostradach. Dla innych bardziej cenna będzie działka pod inwestycję, która mieści się poza granicami miasta lub w skrajnych miejskich lokalizacjach. Tego typu grunty mają zazwyczaj niższą cenę. Czasami lokalizacja działki z dala od miasta jest wręcz pożądana przez dewelopera.

Ceny działek pod inwestycje komercyjne w Polsce

Jeśli chodzi o wysokość cen gruntów, to w dalszym ciągu najwyższe stawki winduje Warszawa oraz jej okolice. Niemniej w innych dużych miastach regionalnych można zaobserwować stały wzrost cen, jednak jest on nieznaczny. Warto przy tym zaznaczyć, że czasami pozornie nieatrakcyjne lokalizacje potrafią cechować się wysoką ceną gruntów.
Tendencję rynkową bardzo dobrze obrazują oferty dostępne w bazie Agencji Nieruchomości WGN. Niekiedy cena za metr kwadratowy działki komercyjnej zlokalizowanej w mniejszej miejscowości jest znacznie wyższa, niż np. w stolicy kraju lub innym dużym mieście regionalnym.

Wybór odpowiedniego gruntu pod inwestycję

Wybór odpowiedniej działki pod inwestycję stanowi fundamentalną kwestię dla dewelopera.
Inwestorzy, którzy mają w planach projekty biurowe, handlowe lub mieszkaniowe, częściej decydują się na zakup działek w dużych miastach – często im bliżej centrum lub prestiżowej lokalizacji, tym lepiej.

W przypadku magazynów, hal, centrów logistycznych itp., deweloperzy częściej poszukują skrajnych lokalizacji, obrzeży miast. Uwagę deweloperów często przyciągają również Specjalne Strefy Ekonomiczne.

Specjalne Strefy Ekonomiczne atrakcyjną opcją dla inwestorów

W Polsce znajduje się obecnie 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE). Są to wyodrębnione administracyjnie terytoria kraju, na których przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność na preferencyjnych zasadach. Jednymi z plusów jest możliwość otrzymania przez przedsiębiorców prowadzących swoją działalność na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych pomocy publicznej oraz zwolnienie z podatku dochodowego CIT albo PIT od dochodu .
Specjalne Strefy Ekonomiczne będą funkcjonowały na terenie kraju do dnia 31 grudnia 2026 roku.

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) to obszary na terenie kraju, które zostały wyodrębnione administracyjnie. Początkowo limit obszaru wszystkich stref wynosił 12 tys. ha, obecnie jest to 25 tys. ha.

Ceny gruntów inwestycyjnych w Polsce

Przykładowe oferty gruntów inwestycyjnych w ofercie Grupy WGN:

– działka inwestycyjna w Jeleniej Górze:
przedmiotowa działka położona jest przy głównej trasie Jelenia Góra – Karpacz. Teren nadaje się doskonale pod inwestycję mieszkaniową lub komercyjną. Z działki rozpościera się piękny widok na Sudety i Śnieżkę. Grunt otoczony jest starym drzewostanem i górami. Działka o powierzchni 21,63 ha to teren o kształcie zbliżonym do kwadratu.
Działka przeznaczona w WPZP pod:
– zabudowę usługowo – mieszkaniową z zielenią towarzyszącą w tym zabudowę rezydencjonalną,
– zabudowę turystyczno – sportową.
Cena działki wynosi 6 000 000 złotych, co daje kwotę rzędu 29 złotych za metr kwadratowy gruntu.

– działka inwestycyjna w Łowiczu Wałeckim:
przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość gruntowa niezabudowana w Łowiczu Wałeckim o powierzchni 20 ha. Działka znajduje się w jednym z najlepszych, pod względem komunikacyjnym i logistycznym, miejsc w powiecie wałeckim bezpośrednio przy drodze krajowej nr.10.
Grunt może zostać przeznaczony na:
– centrum produkcyjno-magazynowe,
– skład materiałów budowlanych lub opałowych.
Ponadto istnieje możliwość podziału gruntu. Cena działki wynosi 700 000 złotych, co daje cenę 4 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

– działka inwestycyjna w Gorzowie Wielkopolskim:
przedmiotem sprzedaży jest działka przemysłowa. Jest to nieruchomość gruntowa niezabudowana o powierzchni 40000 metrów kw. Działka mieści się w bardzo dobrej – pod kątem logistycznym oraz komunikacyjnym – lokalizacji. Grunt położony w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jest doskonale skomunikowany z drogą krajową S3.
Grunt z przeznaczeniem na:
-centrum produkcyjno-magazynowe,
-skład materiałów budowlanych albo opałowych.
Działka posiada wszystkie media, istnieje ponadto możliwość jej podziału.

Na podstawie prezentowanych powyżej przykładów można zauważyć, że ceny za działki inwestycyjne na terenie naszego kraju są zróżnicowane. Ostateczną wartość gruntów inwestycyjnych określa kilka czynników. Są to m.in. lokalizacja, przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), zabudowania na terenie gruntu, podpięte media itp.

 

źródło:  Komercja24.pl

 

Print Friendly, PDF & Email