Rynek gruntów inwestycyjnych w Polsce

Dostępność atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych w Polsce stale się zmniejsza, co pociąga za sobą wzrost cen. Dynamika sprzedaży nie jest jednak tak duża, jak można by sądzić. Inwestorzy coraz częściej poszukują atrakcyjnych gruntów pod inwestycje np. zlokalizowanych przy nowo realizowanych trasach szybkiego ruchu.

W Polsce zaobserwować można stały wzrost cen działek inwestycyjnych. Deweloperzy stale poszukują oszczędności, część z nich decyduje się na zakup gruntu poza granicami miasta, lecz dobrze skomunikowanego z aglomeracją. Wiele zależy od rodzaju inwestycji, jaka ma powstać na danej działce. Czasami lokalizacja z dala od miasta jest wręcz pożądana.

Ceny gruntów inwestycyjnych w Polsce

Stolica kraju w dalszym ciągu wiedzie prym, jeśli chodzi o ceny gruntów inwestycyjnych. Niemniej w innych miastach można zaobserwować znaczący wzrost cen gruntów komercyjnych. Dotyczy to nie tylko dużych miejscowości. Doskonale widać to na przykładzie ofert w bazie WGN – czasami cena za metr kw. gruntu komercyjnego w mniejszej miejscowości jest znacznie wyższa, niż w Warszawie. Należy mieć oczywiście na uwadze, że dostępność gruntów w stolicy kraju jest już znacznie mniejsza, a o bardzo atrakcyjnych lokalizacjach blisko centrum miasta inwestorzy mogą raczej zapomnieć.

Przykładowe oferty gruntów inwestycyjnych w ofercie Grupy WGN:

– działka inwestycyjna w Poznaniu: na sprzedaż wystawiona została działka pod zabudowę mieszkaniową o powierzchni 1133 metrów kw. Dla terenu wydana została decyzja o warunkach zabudowy, polegającej na budowie budynku mieszkalno-usługowego do 12 kondygnacji naziemnych z podziemnym garażem. Wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki może wynosić do 36% terenu. Cena ofertowa działki wynosi 3 000 000 złotych, co daje cenę 2 648 złotych za metr kw.;

działka inwestycyjna w Gdańsku: przedmiotem sprzedaży są działki inwestycyjne o łącznej powierzchni ok. 2,3 ha położone w Gdańsku, blisko drogi wojewódzkiej nr 472 zjazdu z obwodnicy do Wrzeszcza. Teren przeznaczony jest pod zabudowę usługową, mieszkalną, produkcyjno-usługowo-składową, rekreację, rozrywkę, wypoczynek, hotelarstwo, gastronomię. Cena ofertowa wynosi 64 886 400 złotych, co daje cenę 2 823 złotych za metr kw.;

działka inwestycyjna we Wrocławiu: grunt komercyjny położony jest w dzielnicy Krzyki. Tereny znajdują się przy wyjeździe na autostradę A4, na nieruchomość składają się działki usługowe o powierzchni całkowitej około 1 ha. Teren jest częściowo zabudowany obiektami komercyjnymi o wysokim standardzie. Obiekty są wynajmowane i generują stały dochód. Sprzedaż obejmuje cały przedmiotowy teren wraz z zabudowaniami i przejęciem obecnych najemców. Istnieje możliwość rozbudowy istniejących budynków lub zrealizowanie nowej inwestycji zgodnie z założeniami planu zagospodarowania opracowanego dla tego terenu. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 36 000 000 złotych, co daje cenę 3 355 złotych za metr kw.

Przeznaczenie działki inwestycyjnej dyktuje lokalizację?

Charakter planowanej inwestycji ma duże znaczenie dla deweloperów. Wybór odpowiedniej lokalizacji stanowi fundament.
Zdecydowanie duże miasta przyciągają inwestorów, planujących rozpoczęcie inwestycji o charakterze biurowym lub mieszkaniowym. Obrzeża miast a także tereny zlokalizowane w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, przyciągają inwestorów planujących budowę hal, magazynów czy centrów logistycznych. W miejscach takich znacznie częściej powstają również inwestycje typu build-to-suit.

O ile największe miejskie metropolie mają do zaoferowania coraz mniej atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych, o tyle ich dostępność wokół dużych miast oraz blisko dróg szybkiego ruchu i autostrad jest w dalszym ciągu zadowalająca. Inwestorzy mają zatem w dalszym ciągu duże pole manewru, dzięki czemu na rynku stale pojawiają się nowe inwestycje komercyjne zarówno w segmencie komercyjnym jak i mieszkaniowym.

źródło: Komercja24.pl

Print Friendly, PDF & Email