Politechnika Warszawska kupiła lotnisko za 33 mln złotych.

Politechnika Warszawska kupiła port lotniczy w Przasnyszu. Położone 2 godziny drogi od Warszawy lotnisko posłuży jako poligon doświadczalny dla uczelni, ale będzie także miejscem organizowania wydarzeń, pikników lotniczych, a także promować lotnisko.

Politechnika Warszawska, jako największy polski uniwersytet techniczny, potrzebuje poligonu doświadczalnego, na którym będzie można przeprowadzać testy nowych technologii – powiedział PAP dr inż. Antoni Kopyt z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.

Grunt inwestycyjny z towarzyszącą mu infrastrukturą został zakupiony dzięki współfinansowanemu ze środków unijnych projektowi o wartości 33 mln zł. Na miejscu powstanie też centrum badawczo-rozwojowe.

Działka spełniła oczekiwania Politechniki Warszawskiej. Jest blisko stolicy – dwie godziny drogi. Oprócz tego teren jest nisko zurbanizowany, co pozwoli bezpiecznie przeprowadzać testy. Bez obawy o to, że w okolicy znaleźć może się ktoś, komu lotnicze doświadczenia mogą zagrozić.

Lotnisko posłuży do testowania nowych rozwiązań. Ważną częścią prac będą pojazdy bezzałogowe i drony, które w przyszłości mogą być między innymi wykorzystywane w rolnictwie lub straży pożarnej. Jak zapewniają władze politechniki w rozmowie z PAP, działalność uczelni na lotnisku nie będzie ograniczać się jednak tylko do badań i eksperymentów

Lotnisko ma być też otwarte dla innych. Politechnika ma w planach organizacje konferencji czy pikników lotniczych.

– Będziemy zachęcać do latania szybowcami studentów, ale także integrować się z lokalnymi szkołami. Przemysł lotniczy cały czas potrzebuje nowych ludzi do pracy, więc chcemy zachęcić ludzi do lotnictwa i przyczynić się do wzrostu zainteresowania tą tematyką – zapowiedział dr inż. Antoni Kopyt.

Politechnika Warszawska nie jest pierwszą uczelnią, która może pochwalić się własnym lotniskiem. Takie miejsce ma też Politechnika Rzeszowska. Wkrótce do grona dołączyć powinna Politechnika Wrocławska.

 

źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Print Friendly, PDF & Email