Rusza program Mieszkanie Plus – pierwsze grunty idą pod budowę

Startuje program „Mieszkanie Plus”, a w zasadzie jego pilotaż. Tak na jednej z ostatnich konferencji zapowiedziała Premier Beata Szydło. Program ma wystartować w Katowicach.

Rządowy program „Mieszkanie Plus” to następca obowiązującego obecnie, funkcjonującego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Nowy program ma wygasić ten obowiązujący obecnie w 2018 roku. Już teraz jednak Premier Beata Szydło zapowiedziała pilotażowy start programu „Mieszkanie Plus”. Pilotaż ma wystartować w Katowicach.
Program „Mieszkanie Plus” pod wieloma względami różni się od funkcjonującego obecnie programu „Mieszkanie dla Młodych”. Do największych różnic należą warunki uczestniczenia w programie, tj. brak kryterium wiekowego, brak dyskwalifikacji z programu przez kryterium finansowe, brak konieczności posiadania rodziny (chociaż jest to atut, który przybliży chętnych do wynajmu taniego mieszkania). Przede wszystkim różne są jednak cele obu programów.
O ile program „Mieszkanie dla Młodych” skierowany jest do osób, które chcą kupić na własność swoje pierwsze mieszkanie albo dom, o tyle program „Mieszkanie Plus” skierowany jest do osób, które chcą wynająć mieszkanie po preferencyjnych kosztach. Dodatkowym atutem nowego programu ma być umożliwienie wykupienia zajmowanego przez siebie mieszkania po upłynięciu określonej liczby lat.

Jak podkreśla rząd, nowy program „Mieszkanie Plus” kierowany jest nie tylko do osób, którym zależy na tanim najmie. Jest on również odpowiedzią na bolączki osób, które nie spełniają warunków, aby uzyskać w banku kredyt hipoteczny na zakup własnej nieruchomości, czy to przez wzgląd na złą historię kredytową, czy zbyt niskie dochody itp.

132

Spółką realizującą pilotaż programu „Mieszkanie Plus” jest BGK Nieruchomości. Spółka podpisała 17 listów intencyjnych, a także porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego. W efekcie powstać może ponad 6 tysięcy mieszkań w całej Polsce.
Listy intencyjne obejmują wstępnie realizację działań programu „Mieszkanie Plus” na terenie takich miast jak Chorzów, Stalowa Wola, Trzebinia, Tychy czy Wałbrzych.

Rząd zapowiada już otwarcie, że pierwsze mieszkania w ramach programu „Mieszkanie Plus” mają być dostępne dla nowych najemców jeszcze w 2018 roku. To naprawdę dobra informacja dla osób, którym zależy na w miarę szybkim wynajęciu mieszkania.
Wynajem mieszkania często stanowi pierwszy krok w stronę osiągnięcia pełnej samodzielności. Kupując mieszkanie, wiążemy się z konkretnym, jednym miejscem na długie lata. Mieszkanie na wynajem daje możliwość relokacji, kiedy okaże się, że dane miejsce nie odpowiada już naszym preferencjom. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób młodych, które dopiero budują swoje plany i nie wiedza jeszcze, w którym miejscu chciałyby się osiedlić na stałe.
Program „Mieszkanie Plus” ma tę dodatkową zaletę, że zajmując dany lokal mieszkalny przez odpowiednią ilość lat, zyskamy możliwość jego wykupienia na własność.

Oczywiście nowy program rządu ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Do największych wad, jakie zarzuca się nowemu programowi, jest dostarczanie mieszkań w mało atrakcyjnych lokalizacjach. Niska cena ma stanowić wabik na odciąganie ludzi od centrum i skłanianie ich do tego, aby zaludniali mało atrakcyjne obszary miast. Tym sposobem zagospodarowane będą grunty, którymi nie interesują się np. prywatni inwestorzy czy deweloperzy. Wiele wydaje się przemawiać za tą tezą, ponieważ pytani już kilka miesięcy temu deweloperzy przyznawali, że rządowy program „Mieszkanie Plus” nie stanowi dla nich realnego zagrożenia.

Z cała jednak pewnością program spotka się z dużym zainteresowaniem. Dopiero po 2018 roku przekonamy się, czy zainteresowanie nim będzie większe, czy mniejsze, niż zainteresowanie programem „Mieszkanie dla Młodych”.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email