Jakie lokalizacje wybierają deweloperzy ?

Wybór odpowiedniego gruntu pod zabudowę wielorodzinną, to proces długofalowy. Zanim deweloper zdecyduje się na zakup danej ziemi, musi szczegółowo przeanalizować oraz ocenić potencjał danego miejsca. Nie tylko cena jest w tym przypadku kluczowa, ale również infrastruktura w okolicy, która zapewni komfort codziennego życia.

Inwestorzy zdają sobie sprawę, że dla klientów kluczową sprawą jest dojazd do innych części miasta, dlatego poszukując gruntów sprawdzają, by dane miejsce było dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami. Szybkie i łatwe połączenie z centrum miasta, to ogromny plus dla inwestycji. Wprawdzie coraz więcej osób ma samochody, ale w dalszym ciągu komunikacja miejska jest najbardziej popularna.

Warto również wspomnieć, że po wprowadzeniu ustawy dotyczącej gruntów, do najbardziej poszukiwanych terenów przez inwestorów należą ziemie objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Obecnie klienci chętnie kupują mieszkania na przedmieściach miasta. Uciekają z zatłoczonego, głośnego centrum i oczekują ciszy oraz spokoju. Przeważnie są to rodziny z dziećmi bądź osoby starsze.
Ścisłe centrum i okolice również cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są to klienci poszukujący apartamentów o wysokim standardzie, inwestorzy kupujący nieruchomości pod wynajem oraz młodzi ludzie, chcący mieszkać w centrum miasta. Zanim deweloper kupi ziemię, musi przeanalizować, dla kogo chce skierować swoją ofertę. Od tego kto ma być grupą docelową, zależy w jakim rejonie miasta zakupi grunt.
W centrum miast coraz mniej jest wolnych terenów a grunty te zwykle są bardzo drogie. W związku z czym w ich miejscu przeważnie powstają apartamentowce. Z kolei na obrzeżach miast działki są dużo tańsze, więc oferowane tam mieszkania są w atrakcyjnych cenach. Mieszkania w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych najczęściej są usytuowane właśnie w tych rejonach, z dala od centrum.

W każdym mieście możemy wyróżnić rejony, które cieszą większym zainteresowaniem wśród inwestorów oraz takie, które są mniej popularne.

W Warszawie do tych najbardziej popularnych należą przede wszystkim rejony Mokotowa, Wilanowa oraz Białołęki. Klienci uciekają z dość głośnego Śródmieścia i decydują się przykładowo na spokojny region Białołęki. Z uwagi na rosnącą liczbę mieszkańców w tym rejonie, zaplanowano poprawę infrastruktury i komunikacji z centrum miasta. Niedaleko Śródmieścia na osiedlu Kolska Od Nowa można jednak znaleźć zaciszne miejsce. To tam deweloper oferuję nie tylko ciszę, ale i dostęp do miejskiej infrastruktury. Od jakiegoś czasu deweloperzy chętnie też budują na Woli i Pradze. Dawniej Wola znana była głównie z produkcji przemysłowej a obecnie dynamicznie się zmienia i powstaje tam coraz więcej inwestycji mieszkalnych.

teren budowy

W Wrocławiu w dalszym ciągu rozbudowuje się zachód miasta, czyli Stabłowice i Maślice. Wciąż jest tam sporo wolnych gruntów i cały czas powstają nowe inwestycje. Inwestorzy budują również na Psim Polu w okolicach osiedla Sobieskiego. Dużo nowych mieszkań powstaje też na południu miasta, na Jagodnie i Brochowie. W centrum miasta także znikają wolne działki. Są to bardzo dobre lokalizacje, z dobrą infrastrukturą miejską, ale jest tam dużo mniej zieleni. Zarówno na mieszkania w centrum, jak i na mieszkania na obrzeżach miasta jest sporo chętnych klientów.

W Lublinie dużą popularnością cieszy się ścisłe centrum miasta, czyli rejony ulicy Misjonarskiej, Niecałej, Zamojskiej oraz 3 Maja. Cały czas powstają tam nowe budynki wielorodzinne. Oprócz realizacji nowych inwestycji mieszkalnych, deweloperzy bardzo często zajmują się także rewitalizacją okolicznych terenów. Dzięki temu okolica zyskuje w zielone tereny, ławki czy place zabaw dla dzieci. Doceniają to nie tylko nowi mieszkańcy, ale również sąsiedzi okolicznych budynków.

Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN

 

Print Friendly, PDF & Email