Kształt i wymiar działki mają fundamentalne znaczenie!

Decydując się na zakup działki budowlanej powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jej ogólną powierzchnię oraz cenę, ale przede wszystkim na jej kształt. Nawet duża działka, z pozoru doskonale nadająca się pod budowę, może okazać się mało ustawna.

Częstym czynnikiem decydującym o zainteresowaniu zakupem działki jest jej metraż i cena ofertowa. Ceny niektórych gruntów sugerują naprawdę dobrą okazję. Niemniej jednak nie powinniśmy działać pochopnie. Często za atrakcyjną ceną gruntu stoją jego wady, jak na przykład kiepskiej jakości, podmokły teren lub mało atrakcyjny kształt działki.
W pierwszej kolejności, zamiast skupiać swoją uwagę za cenie, powinniśmy przyjrzeć się temu, jaki kształt ma działka i czy będziemy mogli zagospodarować ją wedle swoich planów.

Za najbardziej atrakcyjne kształty gruntów uważa się te o kształcie kwadratu i prostokąta. Fakt ten nie powinien dziwić, ponieważ takie grunty są najbardziej „ustawne”. Niezależnie od tego, czy jesteśmy prywatnym inwestorem planującym budowę domu jednorodzinnego, czy też deweloperem, który na działce chce wybudować osiedle lub magazyny, kształt grunty jest fundamentalną kwestią. O wiele prościej bowiem rozplanować usytuowanie budowli (które zresztą również mają najczęściej kształt zbliżony do kwadratu lub prostokąta) na kwadratowej lub prostokątnej działce, niż na takiej, która ma nieregularne granice lub bardzo kiepski z punktu widzenia inwestora budowlanego kształt, jak na przykład trójkąta.

Kwadratowe działki zdają się być najlepsze pod domy jednorodzinne. Gwarantują bowiem uzyskanie harmonijnego podziału między domem a ogrodem. Możemy uzyskać niemal taki sam metraż ogrodu z każdej strony domu, lub zdecydować się przykładowo na umieszczenie domu bliżej drogi, na rzecz większego ogrodu z tyłu budynku mieszkalnego.
W przypadku działek o kształcie prostokąta sprawa nieco się komplikuje. Wprawdzie również, jak w przypadku kwadratowych działek, są one bardzo atrakcyjne, jednak w tym przypadku musimy zwracać już większą uwagę na wymiary takiej działki. Nie każda prostokątna działka jest bowiem dobra. Lepiej nie decydować się na zakup gruntów, których metraż jest wprawdzie zadowalający, jednak działka sama w sobie jest bardzo długa i wąska. Nie trudno wyobrazić sobie, jak musiałaby wyglądać zabudowa takiego gruntu.
m (17)

Poza kształtem i wymiarami działki powinniśmy również zwrócić uwagę na inne, równie istotne kwestie. W przypadku działek budowlanych kupowanych pod budowę domu jednorodzinnego powinniśmy wziąć pod uwagę na przykład lokalizację szamba. Pamiętajmy, że kwestie te są ściśle regulowane przez przepisy prawa, a więc nie możemy rozplanowywać dowolnie ulokowania tego typu rzeczy.
Należy również przemyśleć, jak duży ma być dom, który miałby powstać na konkretnej działce i czy interesujący nas grunt będzie odpowiedni. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, jak daleko działka zlokalizowana jest od drogi głównej.
Jeśli konkretna działka budowlana spełnia te kwestie jako nasze oczekiwania, to w następnej kolejności zweryfikujmy, w jakim otoczeniu znajduje się ta działka. O ile bowiem sam grunt może nam odpowiadać, o tyle sąsiedztwo już nie. Najlepiej, jeśli pojedziemy osobiście przyjrzeć się okolicy. Zarówno w przypadku działek budowlanych jak również gruntów inwestycyjnych, istotna jest bliskość komunikacji miejskiej, głównych dróg i autostrad, sklepów itp. Sprawdźmy również, czy w sąsiedztwie nie znajduje się nic, co mogłoby nam w jakiś sposób przeszkadzać, na przykład pętla tramwajowa, cmentarz, fabryki itp.

Oczekiwania kupujących, tak jak i kształty działek, są bardzo różne. Jedni będą woleli działki zbliżone do kwadratu, innym bardziej odpowiadać będzie grunt o kształcie prostokąta. Z cała pewnością jednak to właśnie działki o tym kształcie są najlepsze i najczęściej poszukiwane. Zdecydowanie trudniej będzie zagospodarować działkę o kształcie np. trójkąta, lub o zupełnie nieregularnych granicach.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email