Tereny zielone podnoszą wartość nieruchomości w miastach

Okna czy też taras z widokiem na piękny miejski park, mieszkania tuż nad rzeką, z bulwarami i terenami rekreacyjnymi – takie lokalizacje w dużych miastach należą do najbardziej prestiżowych i najdroższych. Sąsiedztwo znanych i lubianych terenów zielonych i wypoczynkowych znacznie zwiększa wartość mieszkań. Nawet o 20 proc.

parki
Zresztą nie tylko mieszkaniówka ale i segment nieruchomości komercyjnych „dobrze się czuje” w otoczeniu zieleni. Bliskość parków, terenów rekreacyjnych itp. to istotna wartość z punktu widzenia najemcy powierzchni biurowych. Deweloperzy takich obiektów, zwłaszcza ci, którym zależy na certyfikacji ekologicznej w systemie BREEAM lub LEED dążą do lokalizacji ich właśnie blisko miejskiej zieleni.
Każde duże miasto ma swoje rozpoznawalne i znane wśród większości mieszkańców parki, tereny zielone i rekreacyjne. W Warszawie możemy wymienić choćby Łazienki czy Park Skaryszewski, we Wrocławiu Park Południowy i Szczytnicki, a w Krakowie Planty czy Błonia. Są również tereny nadrzeczne – idealnie nadające się do uprawiania sportu, czy też po prostu do wypoczynku.
Tereny zielone położone blisko centrów miast to idealne lokalizacje dla osiedli mieszkaniowych segmentu Premium. Deweloperzy, którzy realizują takie inwestycje często w materiałach marketingowych podkreślają właśnie fakt zielonego położenia. To zresztą absolutnie nie dziwi. Obszary wypoczynkowe są pożądane zarówno przez osoby młode, pracujących singli, którzy mogą po pracy pobiegać, czy też młode małżeństwa , ale również przez osoby starsze. Park w okolicy to wartość dodana, znacznie zwiększająca atrakcyjność lokalizacji.
Szacuje się, że obecność atrakcyjnych terenów zielonych potrafi wpłynąć na zwiększenie wartości nieruchomości nawet o 10 do 20 proc. Mowa oczywiście o tych najbardziej rozpoznawalnych, najładniejszych, najbardziej prestiżowych parkach. W miastach, z których przykłady przytoczyliśmy, niebagatelne znaczenie mają również inwestycje nad rzekami. Mariny, apartamenty, osiedla nad Wisłą i Odrą są wyceniane jednoznacznie wyżej, a przez klientów są postrzegane jako atrakcyjne, choć trzeba jednocześnie dodać, że z pewnym zastrzeżeniem. Jeśli teren był np. polderem zalewowym, mieszkania w takiej lokalizacji będą oczywiście tanie i niezbyt popularne, na co możemy podać przykład poszkodowanego przez powódź w 1997 roku wrocławskiego Kozanowa. Dziś to jedno z tańszych osiedli w mieście.
W stolicy Dolnego Śląska do najpopularniejszych terenów rekreacyjnych należy Park Południowy w dzielnicy Krzyki, oraz Park Szczytnicki, rejon ogrodu zoologicznego i osiedle Biskupin. W każdej z tych lokalizacji mieszkania są wyceniane powyżej średniej cenowej. O ile przeciętne stawki z rynku wtórnego w WGN dla stolicy Dolnego Śląska wynosi 5700 zł , o tyle za lokalizacje na Krzykach – blisko parku – sprzedający oczekują przeciętnie około 6000 – 6200 zł za metr. Na zielonym Biskupinie ceny mieszkań również są nieco podwyższone – średnia kształtuje się powyżej 6000 zł/ mkw. Na Biskupinie deweloperzy realizują też inwestycje apartamentowe, z cenami powyżej 9000 zł od metra kwadratowego.
W Krakowie apartament na Salwatorze, w okolicach Błoni kosztują już powyżej 10 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o mieszkania – średnia ofert  na rynku wtórnym dla stolicy Małopolski wynosi około 6,5 tysiąca złotych. Za dobre lokalizacje blisko atrakcyjnych terenów zielonych trzeba zapłacić jednak dużo więcej. Mieszkania na kameralnym, strzeżonym osiedlu na Woli Justowskiej blisko Błoni krakowskich mogą kosztować nawet powyżej 8 tysięcy od metra. Błonia również należą do tych lokalizacji, gdzie deweloperzy chętnie realizują inwestycje segmentu Premium.
W Warszawie jeden z najbardziej lubianych i znanych parków to Park Skaryszewski na Pradze Południe, blisko Saskiej Kępy. Ma on opinię jednego z najpiękniejszych w Polsce. Średnie  cen ofertowych  z rynku wtórnego w okolicach tej lokalizacji w WGN wynosi około 7300 zł za metr kwadratowy, jednak mieszkania na Pradze Południe, blisko parku są wyceniane przeciętnie na około 8500  – 9000 zł/ mkw. Dwa pokoje na Saskiej Kępie z widokiem na czoło parku mogą kosztować nawet i powyżej 10 tysięcy od metra.  Sporo kosztuje też sąsiedztwo Łazienek Królewskich. Za mieszkania na Powiślu trzeba zapłacić przeciętnie 9,5 – 10 tysięcy złotych. W tym przypadku na cenę przekłada się jednak nie tyle obecność parku, co bardzo dobre, centralne położenie na Śródmieściu – najdroższej dzielnicy stolicy.
Na koniec jeszcze należy zaznaczyć, że zieleń ma swoje wymierne przełożenie na ceny nieruchomości także w segmencie domów jednorodzinnych. Polski rynek wyposażenia ogródków rośnie jak na drożdżach, wraz z rozwojem sieci marketów budowlano – ogrodowych. Polacy okazują się zresztą żywo zainteresowani kształtowaniem zielonego otoczenia swoich domów. Ładny i dobrze utrzymany ogród stanowi jeden z „haczyków’ na klienta, o którym często wspominają doradcy z rynku nieruchomości. Są jednak i twarde wyliczenia, z których wynika, że wypielęgnowany ogród może podnieść wycenę domu nawet o 50 – 70 tysięcy złotych.

Marcin Moneta, Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email