Grunty rolne nadal drożeją. Szczególnie te w dużych miastach

Grunty rolne gorszej jakości, za to stwarzające możliwość przekształcenia cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
W 2016 roku obrót ziemią rolną będzie uwolniony dla obywateli
Unii Europejskiej, a to oznacza, że działki znów mogą bardzo zyskać na wartości. Obecne ceny w Polsce są bowiem niezwykle konkurencyjne. Grunty rolne do przekształcenia przyciągają wielu inwestorów, w tym deweloperów. Szukają oni dobrych działek w granicach miast, którą da się kupić w dobrej cenie i przekształcić pod zabudowę mieszkaniową.

Ceny ziemi rolnej w Polsce pną się w górę. W chwili obecnej za hektar takiego gruntu należy zapłacić w Polsce około 25 tysięcy złotych, jednak stawki mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od lokalizacji, klasy gruntu, możliwości przekształcenia. Na rynku tym coraz więcej potencjalnych inwestorów nie szuka realnie ziemi pod działalność rolniczą. Chodzi natomiast najczęściej o atrakcyjne działki, które po 2016 roku jeszcze zdrożeją i dają możliwość inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych.

Sytuację tę potwierdza przegląd ofert w ramach WGN.
Doskonałym przykładem jest jedna z najnowszych ofert z Wrocławia. Oferent oczekuje zapłaty w kwocie 800 tysięcy złotych za 3000 m2 gruntu rolnego w dzielnicy Psie Pole (przy drodze asfaltowej) otoczonego zabudową jednorodzinną. Daje to ponad 260 zł za m2.

Inny oferent, również z Wrocławia, za swój grunt położony niedaleko obwodnicy miasta, w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej, chce 240 zł za m2. Informuje ponadto, że jest możliwość wystąpienia o warunki zabudowy, a teren nadaje się nie tylko pod budownictwo mieszkaniowe, ale również inwestycje komercyjne.

W Krakowie, w lokalizacji Bieżanów, oferent wystawił 11 arową działkę w cenie 260 zł za m2. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych przykładów, informuje, że dla gruntu – aktualnie rolnego – z racji sąsiedztwa domów jednorodzinnych można wystąpić o warunki zabudowy.

Podobnych przykładów jest bardzo dużo. Ziemia rolna w granicach, lub też na obrzeżach miast osiąga bardzo wysokie ceny. Jeśli chodzi o stawki według województw, najdroższą oferują sprzedający na Mazowszu. Według danych podawanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, hektar gruntu kosztuje w tym regionie około 30 tysięcy złotych. Następne w rankingu są: dolnośląskie (27 tysięcy), kujawsko – pomorskie (27 tysięcy), wielkopolskie (26 tysięcy) i pomorskie (23 tysiące). Najtańszą ziemię z kolei można kupić na tzw. ścianie wschodniej. W województwie lubelskim hektar kosztuje około 12 tysięcy zł, na Podkarpaciu jest to 15 tysięcy.

Analitycy rynku nie mają wątpliwości, że ceny nadal będą utrzymuwać się na rosnącym poziomie, jednak ciężko określić dynamikę wzrostów. Na wzrost stawek za m2 ma ciągle wpływ fakt, że mimo wszystko grunty w Polsce są o wiele tańsze od ziemi w Europie Zachodniej.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email