Wraca moda na działki rekreacyjne na sprzedaż

Od kilku lat coraz chętniej poszukujemy własnego miejsca – w czasach pandemii szczególnie – hitem są własne działki rekreacyjne na sprzedaż. Polacy coraz częściej deklarują, że chętniej będą spędzać ciepłe dni nad Bałtykiem niż Morzem Śródziemnym. Na okres urlopowy wybieramy także zaciszne miejsce z dostępem do jeziora.

Spis treści:
Wzrasta popularność własnych działek
Za jaką cenę można kupić działkę?
Zasady użytkowania działki
Podsumowanie

Działki rekreacyjne na sprzedaż – od kilku lat to hit

Działki rekreacyjne na sprzedaż stają się coraz bardziej popularne, nie tylko ze względu na zbliżające się lato, ale również na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju. Wróciła także moda na spędzanie wakacji na własnej działce. Powodem jest jednak nie tylko ryzyko, jakie łączy się z wyjazdami do ogarniętych niepokojami politycznymi czy niepewną sytuacją gospodarczą tradycyjnych wakacyjnych krajów. Potencjalni posiadacze dacz wskazują również na rosnące ceny usług turystycznych oraz kiepską jakość infrastruktury w wielu atrakcyjnych krajobrazowo rejonach Polski.

I jeszcze jeden powód sezonowych zakupów. Największą popularnością cieszą się nie dosyć kosztowne domy w miejscowościach wypoczynkowych, ale właśnie działki rekreacyjne na sprzedaż, kupowane na przyszłość. Nowi właściciele planują wybudować dom rekreacyjny w miarę możliwości finansowych w ciągu kilku kolejnych lat.

Jeżeli jednak uda się znaleźć ładną działkę rekreacyjną na sprzedaż w okolicy z dostępem do sklepów, usług i lekarza, często są to zakupy jeszcze bardziej perspektywiczne. Po prostu kupuje się z myślą o postawieniu domu całorocznego, który kiedyś stanie się pierwszym, a nie drugim lokum właścicieli.

W ostatnim okresie duży wzrost ilości wyszukań na internetowych portalach dotyczy m.in. ofert pochodzących z terenów nadmorskich, Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny. Zakup terenu położonego w otoczeniu przyrody – w pobliżu jezior, lasów, nad morzem lub w górach, wiąże się z wydatkiem rzędu minimum kilkunastu tysięcy złotych.

Płynące z tego korzyści wydają się bezcenne. Posiadanie takiej posiadłości umożliwia częstsze wyjazdy podczas wiosennych i letnich weekendów oraz więcej wypoczynku od miejskiego zgiełku, na łonie natury.

Koszt zakupu działki rekreacyjnej na sprzedaż

Cena działki rekreacyjnej na sprzedaż oczywiście zależy od jej wielkości i lokalizacji. Cena rośnie również, jeśli teren posiada przyłącza do mediów i wydane pozwolenie na zabudowę. Średnia cena za hektar użytku rolnego w Polsce wynosi 46 975 złotych. Jak wyniak z analiz WGN najdroższa ziemia znajduje się kolejno w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i opolskim. Najtańsze natomiast znajdziemy w podkarpackim, zachodnio-pomorskim i lubuskim.

W ciągu ostatniej dekady widać wyraźny wzrost cen działek. Ludzie coraz chętniej chcą mieć swój kawałek ziemi, na którym mogą wypoczywać, i przede wszystkim czerpać korzyści finansowe z wynajmu.

Przykładowo, w bazie ofert WGN, znajduje się działka rekreacyjną położona w przepięknym otoczeniu Jeziora Czarownica w kujawsko-pomorskim, za którą zapłacimy około 35 000 zł. Natomiast działka rekreacyjna o przeznaczeniem na ośrodek wypoczynkowy na Mazurach, z własną linią brzegową to koszt 890 000 zł.

Największą popularnością cieszy się działka rekreacyjna z domkiem letniskowym, następnie pusta, a na końcu ta która wymaga remontu, lub włożenia w nią dodatkowych pieniędzy. Ceny ziemi są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Jednak to lokalizacja ma największy wpływ na jej koszt. W dodatku liczy się również stan domku letniskowego, ułożenie działki oraz roślinność, która się na niej znajduje czy sąsiedztwo innych właścicieli.

Ceny działek rekreacyjnych na sprzedaż w miejscowościach turystycznych, na terenie których znajduje się dom – całoroczny lub letniskowy, sięgać mogą nawet kilkuset tysięcy złotych. W bazie ofert WGN znajduje się oferta działki rekreacyjnej wraz z domkiem letniskowym w Koninie za cenę
190 000 zł.

Zabudowa działki rekreacyjnej

O tym, co możemy wybudować na działce, decydują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Aby sprawdzić, czy zabudowa jest w ogóle możliwa, a jeśli tak, to jakie warunki musi spełniać, wystarczy udać się do urzędu gminy właściwego ze względu na położenie działki i pobrać wypis i wyrys z planu.

W przypadku, gdy teren, na którym leży nieruchomość nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, o przeznaczeniu działki rozstrzyga wydana przez gminę decyzja o warunkach zabudowy. Jeśli sprzedający posiada wydaną decyzje o warunkach zabudowy, możemy ją po transakcji zakupu „przepisać” na naszą osobę.

Warto wiedzieć, że w polskim prawie brak jest jednoznacznej definicji działki rekreacyjnej na sprzedaż. Potocznie jest to po prostu nieruchomość wykorzystywana w celach rekreacyjnych lub grunt, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy wydanych przez gminę jest przeznaczony pod działalność rekreacyjną.

Procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę domu letniskowego nie różnią się od procedur, które musimy przebrnąć przy budowie domu całorocznego. W obu przypadkach musimy dysponować m.in. projektem budynku, projektem zagospodarowania działki oraz warunkami technicznymi dostawy poszczególnych mediów. Wszystkie wymagane prawem dokumenty musimy złożyć w starostwie powiatowym.

Pozwolenia na budowę nie musimy uzyskiwać w przypadku budowy m.in. wolnostojących parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 mkw. Przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki. W tym wypadku wymagane jest jedynie zgłoszenie budowy odpowiednim organom administracji architektoniczno-budowlanej.

Rynek działek rekreacyjnych na sprzedaż

Rynek działek rekreacyjnych na sprzedaż jest na tyle zróżnicowany, że nie jest trudno znaleźć nieruchomość odpowiadającą nawet wysokim wymaganiom. Zakres cen jest bardzo szeroki. Najdroższe działki są zlokalizowane są w modnych kurortach wakacyjnych. Osoby ceniące spokój mogą wybierać spośród znacznie tańszych nieruchomości zlokalizowanych dalej od cywilizacji.

Często dobrym pomysłem okazuje się być zakup gospodarstwa rolnego z zabudową siedliskową. Zabudowa siedliskowa, w przeciwieństwie do typowej zabudowy mieszkalnej, może być wzniesiona na gruncie rolnym. Aby samemu wznieść na gruncie rolnym tego typu zabudowania trzeba jednak spełnić określone warunki. Trzeba posiadać wykształcenie rolnicze lub pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

Najkorzystniejszą decyzją jest zakup samodzielnej nieruchomości, ponieważ ROD nakłada na swoich dzierżawców mnóstwo ograniczeń. Nie można na nich zbudować budynku dowolnej wielkości ani stale mieszkać czy prowadzić działalności gospodarczej lub zarobkowej. Jedyną konstrukcją, którą można na niej postawić jest obiekt budowlany o ściśle określonych parametrach, który spełnia funkcje altany. W przypadku działki rekreacyjnej natomiast o zakresie możliwej budowy decyduje treść decyzji o warunkach zabudowy albo treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Print Friendly, PDF & Email